Kauza Kajínek: advokát si stěžuje

Šumperk - Na šumperský soud se hodlá obrátit Jan Špilháček, advokát dvou dozorců obviněných ze zanedbání své povinnosti v době útěku doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka. Po soudu bude žádat vysvětlení, proč k procesu nebude mít přístup veřejnost. Proces se má kvůli bezpečnostním opatřením konat ve věznici v Mírově a vedení věznice již sdělilo, že soudu se kvůli rozměrům místnosti budou moci zúčastnit jen svědci a zaměstnanci věznice.

To Špilháček považuje za omezení práva obviněného na veřejný proces, jenž platí ve všech případech, při nichž se neprojednává státní či služební tajemství.

O průběhu procesu rozhoduje soud. Šumperský soudce Lubomír Kozák řekl, že zatím s věznicí nejednal o tom, jak bude jednání uvnitř káznice technicky zajištěno a kdo se na něj dostane.

Ministerstvo spravedlnosti ani ředitelství Vězeňské služby ovšem nehodlají do rozhodnutí vedení věznice zasahovat.

Další informace o kauze Kajínek najdete ZDE.

"Nezávislý soud má právo rozhodnout o tom, kde bude proces. Nechtěl bych žít ve státě, kde by ministerstvo zasahovalo do rozhodnutí soudu," řekl mluvčí resortu Vladimír Voráček.

 Dvojnásobný vrah Kajínek uprchl z nejpřísněji střežené české věznice v Mírově 29. října. Po mimořádných pátracích akcích policie jej 8. prosince zadržela zásahová jednotka na jednom pražském sídlišti. Útěk otevřel širokou debatu o střežení věznic a případem několik týdnů žila celá společnost.

Kvůli Kajínkově útěku přišlo o místo devět lidí. Mezi nimi ředitel mírovské věznice Milan Kohoutek, jeho náměstek Květoslav Vlasák, vychovatel, zástupce vedoucího vězeňské stráže, dva vrchní inspektoři a dozorci. Generální ředitelce Vězeňské služby Kamile Meclové snížil ministr spravedlnosti osobní ohodnocení.

V případu uprchlého vězně Kajínka není dosud například veřejně známo, kde si ukryl silonové vlasce, kotvu a jak se dostal k mobilnímu telefonu, přes který s někým z venku hovořil. To vše by se veřejnost mohla u soudu dozvědět.


Video