Bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se domluvila na smíru v kauze takzvané justiční mafie.

Bývalá ministryně spravedlnosti a nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová se domluvila na smíru v kauze takzvané justiční mafie. | foto: LN - Tomáš Hájek

Kauza justiční mafie se chýlí ke konci, znesvářené strany domluvily smír

  • 10
Několikaletá kauza takzvané justiční mafie je pravděpodobně u konce. Žalobci, mezi kterými je bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká či exministr spravedlnosti Pavel Němec, se domluvili na smíru s jinou někdejší nejvyšší žalobkyní Marií Benešovou. Jejich dohodu ještě musí schválit Vrchní soud v Praze.

Žalobci Benešové navrhli, že jí vrátí náklady řízení ve výši zhruba 400 tisíc korun, které jim zaplatila na základě předchozího rozsudku. Benešová na oplátku nebude brát zpět omluvu, kterou vůči nim učinila před dvěma lety na pokyn soudu. Exministryně tuto dohodu potvrdila iDNES.cz.

„Věc je stará, dlouho se táhne. Omluvu jsem učinila před dvěma lety a těžko ji budu brát zpět,“ vysvětlila Benešová agentuře ČTK, proč na návrh smíru přistoupila.

Případ začal už v roce 2007, kdy Benešová pronesla na adresu Vesecké, Němce či tehdejšího místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery, že se chovají jako justiční mafie, protože podle jejího názoru ovlivňují některé případy. Zmínila například kauzu tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Sedm lidí, které jmenovala, na ni následně podalo žalobu na ochranu osobnosti. V současné době už jsou žalobci pouze čtyři: Němec, Kučera, Vesecká a její exnáměstek Karel Černovský.

Soud o případu rozhodne nez nařízení jednání

Kauzu měl ve čtvrtek projednat odvolací Vrchní soud v Praze. Veřejné zasedání ale na poslední chvíli zrušil poté, co mu strany sporu ve středu odpoledne zaslaly návrh smíru.

„Účastníci řízení už smír schválili mezi sebou. Jeho znění jsme zaslali soudu s návrhem, aby dnešní jednání odročil a smír schválil bez nařízení jednání, což je procesně možné. Důvod to má ryze praktický - aby všichni účastníci řízení a jejich advokáti nemuseli chodit k soudu,“ uvedl ve čtvrtek Němcův advokát Petr Toman.

Nyní podle něj nezbývá než čekat, až soud své rozhodnutí doručí do datových schránek. K obsahu smíru se do té doby vyjadřovat nechtěl.

Vrchní soud v roce 2011 rozhodl, že se Benešová musí omluvit a uhradit náklady řízení. Nejvyšší soud ale toto rozhodnutí loni v lednu zrušil jako nesprávné s tím, že advokátka Benešová výroky neporušila etická pravidla své profese (více čtěte zde). Vrchní soud měl proto znovu zvážit, zda míra kritiky z úst Benešové byla přípustná.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video