Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Soud poslal do vazby členy policejního gangu, jeden chce spolupracovat

  • 14
Ostravský soud vzal do vazby všech šest obviněných z gangu brněnských expolicistů stíhaných za vydírání, korupci a organizovaný zločin. V Ostravě se kauza řeší kvůli možné podjatosti brněnské justice. "Obviněným hrozí tresty od pěti do 12 let," řekl mluvčí soudu Alexandr Dadam.

Jako prvního eskorta přivedla do budovy soudu slovenského občana Eduarda Poláka, jenž měl v gangu méně významnou roli. "Už podle postavy je zřejmé, že jeho hlavním úkolem bylo nahánět strach," řekl dobře informovaný zdroj.

Polákova advokátka Judita Naglíková se nechala slyšet, že její klient nabídl soudu spolupráci. "Chtěl by výhody spolupracujícího obviněného. Jaké podrobnosti soudu prozradí, ale zatím nevím," uvedla. Soud přesto vazbu na muže uvalil z obavy, že by uprchl do zahraničí či ovlivňoval svědky.

Co gang dělal

Redaktorům MF DNES se navzdory informačnímu embargu povedlo zjistit některé detaily, jak druhý "Berdychův gang" fungoval. Například brněnskému podnikateli Petru Michkovi členové gangu nabídli, že se za půl milionu postarají o to, aby případ, ve kterém Michek figuroval, vyzněl do ztracena. Později dokonce spravoval i nelegální obchody policistů. Členové gangu ho drželi v šachu výhrůžkami.

Ve vazbě skončil i bývalý vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Miloš Almásy. Jeho advokát Miloslav Neděla přiznal, že zatím nezná postoj klienta k obvinění. "Ještě nebyla provedena řada úkonů. Nejsou vstupy, nemůžou být výstupy. Klient ještě ani nebyl vyslechnut," řekl Neděla.

Do vazby zamířil i Zdeněk Olah. Podle jeho právníka Ondřeje Holka jde v případě Olaha pouze o okrajovou záležitost. Navíc se domnívá, že důvody vazby nebyly splněny. "Nebylo vůbec řádně sděleno obvinění," zlobí se Holek. Proti vazbě podal stížnost. Pokud jí soud nevyhoví, chce podat ústavní stížnost.

Šest podezřelých v úterý zadržela policie na Brněnsku a ve středu všechny obvinila. Jeden z nich je vysoce postavený brněnský policista, další tři dříve u policie pracovali. Zbylí dva obvinění k policii nepatřili.

Podle MF DNES v cele skončil zástupce šéfa policie v okrese Brno-venkov Rudolf Setvák. Dalším zatčeným je někdejší detektiv jihomoravské hospodářské kriminálky Miloš Almásy. Podle vyšetřovatelů se na zločinech podílel také exdůstojník Eduard Slanina či bývalý šéf jihomoravské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Toho však loni v Brně zastřelil samopalem nájemný vrah. Právě kvůli této osobě vyšetřovatelé kauzu nazývají "Toflův gang".

Podle České televize v kauze figuruje i jméno bývalého šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka. Ten by mohl vyšetřovatelům pomoci jako svědek.

Nejsem korunní svědkyně

říká bývalá konkurzní správkyně Zbrojovky

Svědkem v kauze je Ilona Strmisková. Před časem dostala 40 měsíců vězení za to, že jako konkurzní správkyně Zbrojovky Brno prodávala zbraně pod cenou.

Policie se údajně dostala na stopu gangu při vyšetřování smrti expolicisty, jenž byl loni zastřelen samopalem v Brně-Žebětíně. Po odchodu od policie pracoval pro Strmiskovou. Nakolik ale spolupracoval i s policejním gangem, zatím není zřejmé.

Bývalý ministr vnitra a šéf Věcí veřejných Radek John dnes zveřejnil prohlášení, v němž uvedl, že o nekalých praktikách v Brně už měl dříve informace.

"Již v době vysílání pořadu Na vlastní oči, proto pro mě současná vlna zatýkání není překvapením a jsem přesvědčen, že ještě není u konce," řekl s tím že policejní prezident Petr Lessy se nevyhýbá vyšetřování vážných kauz, nezametá je pod koberec a neustupuje ani vyšetřování trestné činnosti příslušníků policie. "Přichází lov velkých ryb, který jsem veřejnosti sliboval," tvrdí John.

,

Video