Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán | foto: ČTK

Odtajněte verdikt soudu, radí Michalákové český úřad pro ochranu dětí

  • 1297
Eva Michaláková by měla odtajnit verdikt norského soudu, který rozhodoval o případu jejích dvou synů, aby ubylo nejasností. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Jeho úřad prý rodině nabízel pomoc, kterou ale odmítla.

Kolik má váš úřad informací o kauze. Víte, proč paní Michalákové děti sebrali?
Víme i informace, které neproběhly médii. Víme, proč jí ty děti sebrali, ale nemůžeme to říct.

Můžete říct, jestli byly ty důvody oprávněné?
Já bych se na to nedíval takhle, pokud chceme té rodině pomoct. Má smysl soustředit se, jak z toho ven a nenimrat se v tom, co bylo špatně. Pokud chcete znát odpovědi, jediný, kdo je oprávněný odtajnit původní rozhodnutí soudu, je matka. Zhruba před měsícem jsem byl jedním z těch, kdo říkal, zveřejněte to rozhodnutí, ať si veřejnost a média udělají obrázek podle sebe.

Případ českých dětí v Norsku

Tím narážíte na to, co říkala norská velvyslankyně, že matka neříká celou pravdu (více čtěte zde)?
Vyjádření velvyslanectví vzbudilo velký humbuk. Mně ten kontext zas tak tragický nepřipadá. Opět říkám, ať matka zpřístupní to rozhodnutí. Tam je popsán nějaký ucelený obraz, se kterým paní Michaláková nesouhlasí. Požádala několikrát o přezkum a ani jeden ze soudů jí nepřisvědčil.

Co si myslíte o současném návrhu Barnevernu, že se matka smí setkávat s dětmi jen 15 minut dvakrát ročně (více čtěte zde)? 
Já v tom třeba nutně nevidím, že je to negativní. Pro mě je pozitivní, že se chlapci mohou stýkat spolu. Že pokud k tomu fyzickému kontaktu s mámou dojde, tak mu nebude bráněno. Je tam ponechána dobrovolnost chlapců.

Jak se může váš úřad do případu zapojit?
My jsme nabízeli opakovaně nabídku bezplatné právní pomoci pro tatínka paní Michalákové a pro její sestru. Například, kdyby se chtěl setkávat s chlapci dědeček a nedostane to právo, je třeba se domáhat soudně. Rodina to doporučení neakceptovala. Opakovaně jsme oslovovali norskou advokátku matky, která ani po urgencích nechtěla s námi mluvit. Dali jsme soubor záruk, aby děti mohly do České republiky, ať už do péče matky, do širší rodiny nebo do jakékoliv jiné formy péče. Záruky jsme poslali Barnevernu bez jakékoliv odpovědi. My nemáme žádný právní nástroj na základě kterého bychom mohli chtít, aby s námi Barnevern spolupracoval. My jsme tu ruku nabídli, bude-li přijata, budeme s nimi jednat.

Jak by podle vás měla matka nyní postupovat?
Podle mého názoru by měla návrh, který podala, doplnit dalšími informacemi a podklady, které budou jednoznačně dokazovat, že je způsobilá děti vychovávat. Veškeré námitky, které byly v předchozím kole vzneseny ze strany norských soudů, jsou v tuto chvíli napraveny.

Jaké jsou podmínky Barnevernu, aby jí děti vrátili?
Já jsem při přípravě jednání prostřednictvím velvyslanectví upozorňoval, aby Barnevern odpověděl na to, jaké podmínky očekává, že budou na straně matky splněny. Bohužel, na to nebylo odpovězeno. Na tom se dá pracovat.

Jak byste viděl podmínky pro vrácení dětí vy?
Pokud mají být děti svěřeny matce, musí být způsobilá. To je stejné, pokud jsme u trestního soudu v Chomutově nebo ve Francii. Musím být schopen prokázat, že jsem způsobilý rodič.

Myslíte, že česká vláda dělá dost?
Z hlediska mezinárodního práva už následuje jenom to, že můžeme Norsku vypovědět velvyslance a můžeme jim vyhlásit válku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video