V řeckém vězení strávili Ivan Buchta a Martin Pezlar již více než dva měsíce. Řešení jejich případu zpomalila probíhající stávka řecké justice.

V řeckém vězení strávili Ivan Buchta a Martin Pezlar již více než dva měsíce. Řešení jejich případu zpomalila probíhající stávka řecké justice. | foto: Archiv rodin Ivana Buchty a Martina Pezlara

Za mříže poslalo české vývojáře pár fotek, říká jejich řecký právník

  • 396
Až rok a půl mohou strávit ve speciálním "justičním" vězení v Řecku dva čeští počítačoví vývojáři, než se jejich případem začne zabývat tamní soud. Co naplat, že důkazy o jejich vině jsou spekulativní. K tomu, aby soudní komise zamítla žádost o odvolání, stačilo podle jejich právníka pár fotografií a útržek videozáznamu.

Na první pohled pochybný postup řecké justice umožňuje tamní legislativa. Jedná-li se o podezření ze zvlášť závažného trestného činu, jako je právě protistátní výzvědná činnost, stačí k pobytu za mřížemi nepřesvědčivé důkazy. "V takovémto případě nemusí být důkazy stoprocentní," vysvětlil iDNES.cz postup řecké strany tamní právní zástupce uvězněných Čechů Panajotis Elestheriou.

Advokát tím naráží na skutečnost, že řecká soudní komise nedávno třiatřicetiletému Ivanu Buchtovi a osmadvacetiletému Martinu Pezlarovi pobyt ve vězení "prodloužila" na základě zlomku materiálu, který policie v době jejich zadržení zabavila.

Koncem řijna totiž komise odmítla jejich odvolání, stejně jako žádost o propuštění na kauci. Přitom vycházela z pouhých sedmi fotografií a dalších sedmi snímků vyhotovených z videozáznamu.

Ačkoli Ivan Buchta a Martin Pezlar podle řeckého právníka v průběhu svého pobytu v Řecku pořídili okolo dvou set padesáti fotografií zachycujících památky či běžné okamžiky z dovolené, stačilo právě oněch pár snímků ke zadržování kvůli špionáži. Dvojice nařčení odmítá s tím, že snímky pořídili za jízdy a nevšimli si varovné cedule zakazující fotografování a natáčení vojenských objektů.

Panajotis Elestheriou potvrdil, že dotyčná komise ani nemusela nutně vidět veškerý zabavený materiál k tomu, aby dvojici Čechů jejich odvolání odmítla. Zamítavé stanovisko jim bylo doručeno s datem 25. října v řečtině a překládat jim je musel domorodý spoluvězeň do angličtiny, popsali v telefonátu rodinám.

Řecké zákony vývojářům příliš nenahrávají

Podle právníka ale k zamítnutí odvolání a žádosti o propuštění na kauci přispěly i další faktory. V případě odvolání se tamní komise domnívala, že ředitel firmy Bohemia Interactive, pro kterou vývojáři pracovali, figuruje v čele dalšího projektu, v rámci něhož by Češi mohli provádět výzvědnou činnost.

Otcové se opět vydali do Řecka

Zadrženého Martina Pezlara a Ivana Buchtu navštívili v řeckém vězení v pondělí jejich otcové. Se syny se od jejich zatčení setkali již podruhé.

Kromě morální podpory jim chtěli dodat také chybějící teplé oblečení a peníze na nákup telefonních karet. Vzhledem k vzdálenosti jsou totiž telefonáty a dopisy de facto jediným spojením vězněných Čechů s jejich rodinami.

Podle Miloslava Pezlara a Miloslava Buchty jsou jejich synové fyzicky v dobrém stavu, ale po psychické stránce za mřížemi velmi strádají. Špatně nesou fakt, že se veškeré zprávy o svém případu dozvídají pouze zprostředkovaně a sami netuší, jak se jejich kauza vyvíjí.

Společnost Bohemia Interactive totiž kromě běžných počítačových her vyvíjí také tréninkové simulátory Virtual Battlespace. Ty slouží k výuce jednotek a následné analýze simulovaných situací. Program využívá například americká armáda. A právě toto možné napojení na zahraniční složky se stalo trnem v oku řeckých komisařů, kteří o případu Martina Pezlara a Ivana Buchty rozhodovali.

V neposlední řadě proti Čechům stál také fakt, že propuštění na kauci umožňuje řecká legislativa pouze v případě, že má podezřelý trvalé bydliště v Řecku, a jeho místo pobytu je tedy relativně jednoduché dohledat.

Další odvolání proti tomuto verdiktu však bude dvojice moci podat již v dohledné době. První žádost totiž prostřednictvím svého řeckého právníka vznesli už 20. září. Zákonem stanovená lhůta odstupu dvou měsíců od poslední žádosti tedy uplyne v příštích dnech. Úmysl se opětovně proti verdiktu komise odvolat potvrdil zastupující advokát Elestheriou.

O dalším osudu počítačových vývojářů rozhodne tentokrát již jiná komise. "Je to komise druhého stupně," vysvětlila postup česká konzulka v Aténách Blanka Kováčová. Nicméně potřeba jednoznačného prokázání důkazů k tomu, aby řecká justice mohla Čechy zadržovat až rok a půl, však chybí i nadále. Dosavadní dva měsíce tak mohou být jen zlomkem toho, co může dvojici za mřížemi potenciálně čekat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video