Kauza Čechů vězněných v Řecku začíná nabírat na obrátkách. Kolem jejich zadržení se vyrojila řada spekulací a konspiračních teorií. Na snímku vlevo Ivan Buchta, vpravo jeho kolega z Bohemia Interactive Martin Pezlar.

Kauza Čechů vězněných v Řecku začíná nabírat na obrátkách. Kolem jejich zadržení se vyrojila řada spekulací a konspiračních teorií. Na snímku vlevo Ivan Buchta, vpravo jeho kolega z Bohemia Interactive Martin Pezlar. | foto: Koláž - iDNES.cz

V případu zadržených Čechů se objevil nový svědek i řada spekulací

  • 156
Kauza dvou českých počítačových vývojářů zadržených v Řecku by mohla nabrat zcela nečekaný směr. V případu se objevil nový svědek, který se podle jejich právníka vyšetřovatelům sám přihlásil. Co přesně vypověděl, však není jasné. Nicméně i přesto žijí sociální sítě řadou konspiračních teorií a fám.

Řecký advokát Panajotis Elestheriou, který Martina Pezlara a Ivana Buchtu zastupuje na místě, potvrdil v rozhovoru pro iDNES.cz, že v případu obviněných českých vývojářů figuruje i dosud neznámý svědek. Ten prý tvrdí, že se s dvojicí Čechů setkal dva nebo tři dny před jejich zatčením. Za jakým účelem se s nimi měl setkat, není jasné.

Kauza vývojářů zadržených v Řecku

Již více než dva měsíce strávil v řeckém vězení třiatřicetiletý Ivan Buchta a osmadvacetiletý Martin Pezlar.

Na ostrově Limnos totiž v září dvojice počítačových vývojářů pořídila snímky a videozáznam tamní vojenské základny. Nyní za to čelí podezření ze špionáže.

Pokud se prokáže jejich vina, hrozí jim trest ve výši pět až dvacet let.

O tomto doposud neznámém svědkovi se zmínil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru, který v pondělí večer odvysílala Česká televize. "Bohužel ty poslední zprávy pro ně nejsou příliš příznivé. Ten jeden svědek, o kterém jsem slyšel... to nevypadá dobře pro ně," komentoval ministr z Bruselu, kde se účastnil zasedání ministrů zahraničních resortů EU.

Šéf české diplomacie v rozhovoru pro iDNES.cz uvedl, že kvůli Pezlarovi a Buchtovi jednal v pondělí se svým řeckým protějškem. Nedokáže prý ale odhadnout, kdy by se oba programátoři mohli dostat zpátky na svobodu. Řecký právník je přesvědčen o tom, že dotyčný svědek mohl být obeznámen s kauzou zadržených Čechů z tamních médií ještě předtím, než se sám v kanceláři vyšetřovatelů přihlásil k výpovědi.

V případu zadržených Čechů se rojí spekulace

V posledních dnech se navíc na internetových webech a sociálních sítích vyrojila řada spekulací o tom, co by mohlo za zatčením dvou Čechů stát. Jedna z verzí, kterou přejal herní magazín Eurogamer.cz, hovoří o tom, že třiatřicetiletého Buchtu a osmadvacetiletého Pezlara na Limnos vylákal právě onen svědek, který se rozhodl dobrovolně vypovídat.

Dotyčný měl vystupovat jako tamní fanoušek počítačových her. České vývojáře prý kontaktoval už před jejich odjezdem do Řecka. Dvojici měl ukazovat krajinu Limnosu, kterou se inspirovala hra Arma III, na jejímž vývoji se podíleli. Následně se pak měl přihlásit jako svědek a označit Ivana s Martinem za špiony.

Tato teorie stojí na tvrzení novináře Petra P. Ten podle magazínu Eurogamer byl v Řecku osobně, sešel se tam s otci obou Čechů a údajně i nahlédl do spisu. Řecký advokát vězněných Čechů ale v rozhovoru pro iDNES.cz popřel, že by kdy umožnil komukoli vyjma samotných podezřelých a jejich rodin do spisu nahlédnout. Informaci o setkání vyvrátili také otcové zadržených Čechů.

Petr P. v podvečer redakci iDNES.cz napsal, že v Řecku osobně nebyl. "Nikdy jsem netvrdil, že jsem byl nyní v Řecku," uvedl Petr P., podle kterého herní magazín jeho informace zkreslil.

Za zatčením vývojářů prý stojí konkurenční boj

Jedna ze spekulací vysvětluje zatčení Čechů konkurenčním bojem. Firmu Bohemia Interactive, pro kterou oba podezřelí pracují, prý chtěl kdosi poškodit špionážním skandálem a připravit ji tak o lukrativní zakázku pro americkou armádu.

Pravda je, že o tuto finančně zajímavou zakázku neusilovala přímo česká společnost Bohemia Interactive, pro niž oba Češi pracovali na hře Arma III, nýbrž její sesterská firma Bohemia Interactive Australia založená u protinožců.

Ve vedení Bohemia Interactive Australia sice rovněž figuruje ředitel české firmy Marek Španěl, ale případné spekulace o výzvědné činnosti pro australskou společnost, která vyvíjí program pro výcvik vojáků, odmítá. "Fakticky to byla vždycky oddělená firma, jen název jsme sdíleli," vysvětlil Španěl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Společnost Bohemia Interactive Australia získala v říjnu zakázku v hodnotě 10,3 milionu dolarů na vývoj softwaru pro námořní pěchotu Spojených států. Firma má pro americkou armádu specificky upravit již hotový bojový simulátor Virtual Battlespace 2. O této skutečnosti informovala sama firma 24. října na svých webových stránkách

Kromě Spojených států  získala Bohemia Interactive Australia také zakázku od australské armády. Podle Marka Španěla se však firma nezabývá jen vývojem simulátorů pro vojenské účely. V minulosti společnost zpracovávala software například pro Červený kříž, policejní složky či hasičské sbory. Uplatnění našly jejich produkty i v australském důlním průmyslu, uvedl.

Krátce po zatčení českých vývojářů byl Španěl předvolán řeckým advokátem přímo do Řecka, aby tam k případu podal svědectví. Stalo se tak ale v době, kdy ještě nevznesla řecká strana žádné konkrétní podezření.

O příjezdu Čechů do Řecka prý věděly tajné služby předem

Panajotis Elestheriou tvrdí, že zadržování Čechů je založeno také na několika dokumentech s prazvláštním původem. Právě tyto dokumenty prý celý případ zamotávají ještě více. Advokát vývojářů se domnívá, že materiály pocházejí od řeckých tajných složek, které o příjezdu Čechů na Limnos musely vědět předem.

Demonstrace na podporu Ivana a Martina

Sympatizanti českých počítačových vývojářů svolali prostřednictvím sociální sítě Facebook demonstraci na jejich podporu. 26. listopadu od 13 hodin chtějí předat na řecké ambasádě v Praze petici za propuštění Ivana Buchty a Martina Pezlara.

Poté se mají demonstranti přesunout k ministerstvu zahraničních věcí, kde chtějí petici předat i Karlu Schwarzenbergovi. Účast zatím virtuálně potvrdilo více než sto padesát lidí. Detaily zde.

Podle právníka je v dokumentech naprosto detailně popsáno, kterým letadlem Češi do Řecka přiletěli či v kterém hotelu byli ubytováni. "Z dokumentů vyplývá to, že někdo dvojici sledoval ještě před jejich příletem do Řecka a o jejich plánech informoval místní úřady,“ vysvětlil  Elestheriou v rozhovoru pro Radiožurnál.

S přihlédnutím ke všem spekulacím, které se kolem případu vyrojily, je tak stále složitější odhalit skutečný důvod zadržování dvojice českých vývojářů, kteří obvinění ze špionáže popírají. Jejich příbuzní tvrdí, že byli v Řecku pouze na dovolené, a vehementně bojují za jejich propuštění.

Je-li podezření řeckého advokáta o zapojení tajných složek na místě, otázkou zůstává, proč by řecká strana měla mít takový zájem sledovat obyčejné turisty ještě před jejich příletem do země a následně i během jejich pobytu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video