Kauza Breda zřejmě definitivně skončila

Ostrava - Případ privatizace obchodního domu Breda, který získal levně bývalý vládní sponzor, skončil do ztracena. Ostravský krajský soud zřejmě již definitivně rozhodl v kauze privatizace opavského obchodního domu Breda, který před osmi lety získal za téměř poloviční cenu Kamil Kolek, někdejší štědrý sponzor bývalé vládní strany ODA.

Porota krajského soudu se v podstatě ztotožnila se závěry okresního soudu, který rozhodl loni. Bývalého vysokého úředníka ministerstva průmyslu a obchodu Ivana Rulfa, který se zodpovídal ze zneužití pravomocí veřejného činitele, soud osvobodil.

Bývalého likvidátora obchodních domů Leoše Nechvátala odsoudil k podmínečnému trestu za to, že neoprávněně snížil kupní cenu Bredy o desítky milionů. Krajský soud mu ale oproti okresnímu soudu zkrátil zkušební dobu dvouletého podmínečného trestu a zmírnil trest zákazu činnosti. Proti rozsudku není odvolání. Lze podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně.

"Samozřejmě to udělám," reagoval Nechvátal, který vinu popírá.

Veřejná soutěž na prodej Bredy se konala v roce 1992. Před Kolkem se s nabídkou sto milionů korun umístila firma Kusam. Po uzavření smlouvy ale oznámila, že nemá ani osmdesát milionů, což byla cena, stanovená předchozí likvidátorkou.

Kusam nato prodal Bredu dceřiné společnosti, v níž figuroval Kolek. Stal se tak vlastníkem, ale odmítl zaplatit. Bývalá likvidátorka navrhla odstoupení od smlouvy, avšak byla odvolána.
Na její místo přišel Nechvátal, který rychle uzavřel smlouvu o snížení kupní ceny. Kolek získal Bredu o padesát milionů levněji. V té době byl štědrým sponzorem ODA, jejíž představitel, Vladimír Dlouhý, řídil ministerstvo průmyslu a obchodu, které o privatizaci rozhodovalo.

Sám Kolek říká, že zde hrála roli korupce. "Byl jsem přinucen podpořit ODA. Její představitelé mi naznačovali, že jinak by mě mohli o Bredu připravit," prohlásil. Dlouhý to popřel a uvedl, že za původní cenu nebylo možné Bredu prodat. Tím se hájili i obžalovaní.

Rulfův obhájce Josef Lžičař dokonce prohlásil, že to byl jeden z nejúspěšnějších projektů privatizace. Dodatečný znalecký posudek, ze kterého soud vycházel, ale ohodnotil majetek na více než devadesát milionů korun.

"Hrály zde roli známosti hlavních aktérů s různými funkcionáři, je možné připustit politické propojení," rozebíral okolnosti případu předseda senátu Jan Fachinelli. Dodal, že příčinou toho, že stát na prodeji ztratil, nebyl jen postup likvidátora, ale také mimo jiné špatná smlouva vypracovaná Fondem národního majetku.

Soud ale rozhodoval jen o vině těch, kteří byli v kauze obžalováni. Nechvátalovi klade za vinu, že podlehl tlaku úředníků i tlaku Kolka a smlouvu o snížení ceny uzavřel bez potřebných informací.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video