Sarah Shourdová se vítá se svojí matkou po propuštění z vězení (14. září 2010)

Sarah Shourdová se vítá se svojí matkou po propuštění z vězení (14. září 2010) | foto: AP

Kauci za propuštěnou Američanku zřejmě Íránu zaplatil ománský sultán

  • 14
Kdo Íránu zaplatil kauci půl milionu dolarů za propuštění americké turistky Sarah Shourdové? Všechno nasvědčuje tomu, že tajemným zachráncem byl ománský sultán. Miliardář si tímto gestem může zavázat Washington k dohodě o volném obchodu.

Podle listu The Times tomu nasvědčuje několik přesvědčivých indicií. Američanka, která v úterý opustila brány teheránské věznice Edín, odletěla z Íránu na palubě letadla ománského sultána a přistála na jeho letišti v hlavním městě sultanátu Maskatu.

Zadržení turisté

Trojice Shane Bauer, Sarah Shourdová a Josh Fattal byli zadrženi již v červenci 2009. Írán americké turisty obvinil ze špionáže. Jejich rodiny ale tvrdí, že mladí Američané byli na výletě a hranici překročili omylem. Údajně chtěli vystoupit na horu na irácko-íránských hranicích v místech, kde je hranice mezi oběma zeměmi sporná.

Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že malý stát v Perském zálivu byl klíčovým prostředníkem v jednání s Íránem. A kauce 500 tisíc dolarů, kterou íránská prokuratura podmiňovala propuštění Američanky podezírané ze špionáže, byla složena na pobočce íránské banky Melli v Maskatu.

Rodina Shourdové už dříve uvedla, že si takovou částku nemůže dovolit zaplatit. Ústřední roli ománského sultána v propuštění Shourdové potvrdil listu The Times i nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva zahraničních věcí.

Americká vláda zásadně neplatí kauce za své občany zadržené v cizině, banka Melli je navíc na seznamu íránských organizací, na které se vztahují americké sankce. Sultán ale svým gestem pomohl i íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Propuštěním Američanky může vylepšit svoje postavení před vystoupením na půdě OSN příští týden.

Přivezte naše syny do New Yorku, vzkazují matky

Pro vládce sultanátu oplývajícího ropou je půl milionu dolarů pakatel. Devětašedesátiletý sultán Kábús bin Saíd je údajně bohatší než britská královna a vychází dobře jak se Západem tak s íránským režimem. Zprostředkování propuštění Shourdové by mu mohlo pomoci k navázání dohody o volném obchodu mezi jeho sultanátem a Spojenými státy.

Sarah Shourdová odpočívá na íránském letišti po svém propuštění z vězení (14. září 2010)

Sarah Shourdová odpočívá na íránském letišti po svém propuštění z vězení (14. září 2010)

Ománský sultán Kábús bin Saíd

Ománský sultán Kábús bin Saíd

Dvaatřicetieltá Shourdová trávív Maskatu už druhý den se svojí matkou. V sultanátu se podrobila onkologickému vyšetření, protože během pobytu v íránském vězení si našla v prsu bulku.

Shourdová po telefonu hovořila s matkami dalších dvou zadržených Američanů, svého snoubence Shane Bauera a Joshe Fattala. Matky na Ahmadínežáda apelovaly, aby oba muže vzal s sebou příští týden do New Yorku.

Maskat, Omán

ZADRŽOVÁNÍ CIZINCŮ V ÍRÁNU

25. listopadu 2009: Pět Britů Íránci zadrželi poté, co se jejich závodní jachta dostala do íránských vod. Propuštěni byli o týden později.

9. ledna 2009: Americká novinářka s íránskými kořeny Roxana Saberiová byla zatčena, když kupovala lahev vína. Později ji úřady odsoudily za špionáž, o měsíc později ji však pustily a umožnily odejít ze země.
23. března 2007: Íránské válečné lodě zadržely ve vodách Perského zálivu 15 britských námořníků. Na svobodu se dostali po dvou týdnech.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video