Britská novinářka Katie Hopkins. (26. 5. 2017)

Britská novinářka Katie Hopkins. (26. 5. 2017) | foto: Profimedia.cz

Novinářka navrhla konečné řešení muslimské otázky, stálo ji to místo

  • 570
Britskou novinářku Katie Hopkinsovou vyšetřuje policie kvůli zveřejněnému tweetu. Hopkinsovou nahlásili policii kvůli výroku, ve kterém napsala, že „je potřeba konečné řešení (muslimské otázky)". Rádio LBC, kde měla vlastní pořad, ji ihned propustilo.

Použití termínu, který zavedli v souvislosti s holocaustem nacisté, pobouřilo veřejnost. Mluvčí policie potvrdila, že obdrželi stížnosti na vyjadřování novinářky, která píše i pro server Daily Mail Online, a dodala, že „policie bude obvinění dále prošetřovat.“

23.května 2017 v 10:32, příspěvek archivován: 26.května 2017 v 17:16

Even if Hopkins knows nothing of Nazism - which I doubt - her "final solution" can only mean ethnic cleansing https://t.co/U7SDYh4e8q

Hopkinsová ale není jediná novinářka, která má kvůli svým výrokům problémy. Sloupkařku Allison Pearsonovou z listu The Telegraph kritizovali kvůli jejímu výroku, kde se dožadovala uvěznění tisíců podezřelých z manchesterských útoků, aby byly ochráněny děti. Podle oponentů je tvrzení Pearsonové zpátečnické a kontroverzní.

Kromě výroků jednotlivých novinářů si lidé stěžují i na chování reportérů, kteří je pronásledují do jejich domovů i na internetu. „Média by se měla zamyslet nad tím, jakou roli hrají v utváření posttraumatického syndromu. Jsou na to studie. Část traumatu se vytváří až po samotném incidentu. Tváří v tvář násilí lidé trpí, ale jsou silní. Média by jim pak měla spíš pomáhat než je ještě více traumatizovat,“ píše se v jedné ze stížností.

Dívky rozčílily dotazy reportérky

Chování novinářky z The Sun se nelíbilo čtyřem dívkám, které rozčílily dotazy reportérky. Když si chtěla promluvit se členy rodiny postižené útokem, dívky ji pronásledovaly do auta, tahaly ji za vlasy a poškrábaly.

V Británii funguje organizace Ipso, která jednak funguje jako hlídací pes médií a dodržování jejich standardů, také pomáhá pozůstalým po obětech útoků, pokud nechtějí komunikovat s novináři. „Ipso spravuje poradenský systém a pomáhá lidem, kteří utrpěli ztrátu a nechtějí mluvit s novináři,“ uvedl mluvčí organizace. „Naši zaměstnanci jsou lidem, kteří potřebují radu nebo pomoc, k dispozici 24 hodin denně,“ dodal s tím, že organizace je v kontaktu i s manchesterskou policií.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video