Kathy Grantová se synem Alexem truchlí za svého manžela během vzpomínkové...

Kathy Grantová se synem Alexem truchlí za svého manžela během vzpomínkové ceremonie na Ground Zero (11. září 2002) | foto: Profimedia.cz

Při útoku na dvojčata přišla o manžela, v šoku utratila miliony dolarů

  • 114
Je to úplně jiný příběh, než jaké jste dosud četli o 11. září. Kathy Trantová v newyorských dvojčatech přišla o manžela a Amerika jí poté zahrnula penězi. Zoufalá žena za pár let většinu odškodnění rozházela. Skoro pět milionů dolarů, tedy 100 milionů korun.

Jen za dvě stě párů designérských bot, které nenosila, zaplatila půl milionu dolarů. Dokonalé basketbalové minihřiště pro syny ji vyšlo na 350 tisíc dolarů. Kromě nekonečné řady výletů do ciziny, dárků, nesmyslného nábytku, jako byl třeba kulečník z třešňového dřeva za 20 tisíc dolarů, taky zaplatila své paní na úklid domek doma v Salvadoru a kosmetičce, s níž se seznámila v Las Vegas, financovala zmenšení prsou.

„S penězi jsem zacházela, jako bych hrála monopoly,“ řekla později. A ještě o tom vyprávěla v médiích. Dostala co proto. Jenže nikdo nepochopil, že paní Trantová je nemocná úplně stejně jako lidé, kteří prožili třeba válku.

Cynicky vzato Kathy Trantová, matka tří dětí, předvedla neuvěřitelný výkon. Když pochopila, že její manžel Dan opravdu zahynul v troskách mrakodrapů, kde pracoval jako bankéř, nejdřív pila. Pak objevila něco zajímavějšího.

Když nemohla v noci spát, a to bylo skoro pokaždé, ubíjela čas s nákupními katalogy na klíně a platební kartou v ruce. Brala cokoliv, kam jí padlo oko. Nádherné lustry, sedm obrovských televizorů, kabelky za pět tisíc dolarů.

Tři luxusní auta, ke kterým nemohla najít klíč

O peníze se starat nemusela. Jenže v tom, jak k nim přišla, byl velký díl jejího problému. Dostala je od státu jako odškodnění za smrt manžela. Přesně 4,7 milionu dolarů. A k tomu tři miliony od známých a ze sbírek. Utrácela je, aby se zbavila pocitu viny. Vláda jí peníze vyplatila, když podepsala, že nikdy nevznese nároky na stát nebo aerolinky.

Měla pocit, že manžela prodala. „Přišlo mi to, jako bych přijala výpalné.“ Pocit viny poháněl její posedlost utrácením. A tak měla v garáži tři luxusní auta, ale když ji tehdy navštívili reportéři, ani k jednomu nemohla najít klíč. Obyčejný rodinný domek na Long Islandu nechala nákladně přestavět, kuchyní by nepohrdl ani velký Gatsby, podlaha byla ze vzácného dřeva a kávovarů tam měla jako v kavárně.

Když v tom lítala nejvíc, dala o sobě vědět médiím. Noviny, potom přišla obrovsky sledovaná televizní show Oprah Winfreyové. Představovala si, že to pro ni bude terapie a rozhřešení, že se tím vyléčí a bude varovat ostatní. V té době už věděla, že podobné návaly nákupní horečky má víc pozůstalých, kteří dostali odškodnění.

Psychologové to vysvětlovali tím, že se osvobozovali od úzkosti a utrácení odvádělo jejich pozornost od zármutku. Řada jich přispívala velkými částkami na dobročinnost, protože nechtěli žít s penězi vyměněnými za své mrtvé.

Kathy Trantová však zjistila, že novináře a obecenstvo zajímá jen to, co si koupila a kolik to stálo. A pak se pohoršovali.

Vyléčena

 A nedávno o tom znovu vyprávěla v televizi. Bylo to opět u Oprah Winfreyové, v show nazvané A jak se mají dneska. Kathy Trantová už nenakupuje jako o život. Nebydlí v luxusním domě na Long Islandu. Prodala ho a žije v obyčejném bytě na Floridě.

Jak se má dneska

Reportér Huffington Post na návštěvě u Kathy Trantové na Floridě.

Absolvovala dlouhodobou léčbu na odvykání závislostí v Arizoně. A taky léčbu posttraumatického stresu, úplně stejnou, jakou podstupují vojáci zranění na duši. Teď vyprávěla, jak rozkoš z nakupování ve skutečnosti bolela. Chtěla se sice zbavit peněz, které nechtěla a fyzicky nesnášela, protože za nimi viděla strašlivou smrt manžela, ale když je utrácela, přicházela bolest jiného druhu.

Samozřejmě věděla, že se chová jako psychopat a že jím asi i je. „Bylo mi z toho na zvracení,“ řekla. Popsala také, že děti neošidila. Peníze od vlády rozdělila na dvě půlky, tu jednu dětem uložila, a když dospěly, vybraly si ji. Teď je prý čistá, vyléčená ze své nemoci 11. září.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video