Katarský princ Sání u letadla - Členové katarské královské rodiny včetně prince

Katarský princ Sání u letadla - Členové katarské královské rodiny včetně prince Sáního nastupují do letadla. | foto: David Neff

Katarský princ se vyhýbá soudu kvůli sexu, zároveň ale Česko žaluje

  • 70
Termín soudu s katarským princem kvůli jeho sexu s českými nezletilými dívkami se opět odkládá. Cizinec měl do Prahy přijet už v prosinci, úředníkům se ale nedaří obsílku doručit. Soud proto termín posunul až na červen příštího roku. Princ přitom u jiného soudu zároveň žaluje české úřady.

Už na jaře pozval soud katarského prince Hámida bin Abdullah al-Sáního, odsouzeného v Česku za sex s nezletilými dívkami, k soudnímu líčení. Termín tehdy stanovil na 2. prosince.

"Nyní byl termín přeložen na 12. června a 22. září příštího roku. Soudní obsílku se totiž nedaří doručit," řekla iDNES.cz mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková.

Sání, který je příbuzný s členy katarské vládnoucí rodiny, dostal v roce 2005 za sex se šestnácti nezletilými a mladistvými dívkami 2,5 roku vězení.

Proti rozsudku se ale odvolal a ještě než bylo o odvolání rozhodnuto, tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec vydal Sáního do Kataru, kde jeho stíhání úřady zastavily.

Katarská strana tehdy po dlouhých průtazích uvedla, že Sání byl již potrestán vazbou v Česku a odmítla se kauzou zabývat. Proto se česká soud rozhodl pokračovat v trestním řízení. Pokud by se Sání soudu vyhýbal, soud může prince označit za uprchlého a bude jednat bez něj.

Obsílka pouze přes ministerstvo

Pozvánku soud do Kataru doručuje prostřednictvím ministerstva spravedlnosti a zahraničí. "Jedná se o standardní diplomatický postup uplatňovaný v bezsmluvním styku, což je právě případ komunikace s katarskou stranou," vysvětlil Jiří Hovorka z ministerstva spravedlnosti.

Na celé věci je zajímavé, že Sání chce zároveň po Česku odškodné 250 tisíc korun za svou vazbu. Nedávno dokonce podal žalobu na Obvodní soud pro Prahu 2.

Proč tedy soudy nevyužijí kontakt, který mají na Sáního z žaloby o odškodnění? "Městský soud musí postupovat pouze prostřednictvím ministerstva spravedlnosti," říká Lhotáková. "Bližší informace k doručení onoho dožádání nebudeme komentovat," odmítl poskytnout vysvětlení Hovorka.

Celý případ měl v roce 2005 i politickou rovinu. Soudkyně, která Sáního odsoudila, a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že Němcovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud dal však nakonec ministrovi za pravdu.


Video