Barcelona. Protesty proti policejnímu zásahu během katalánského referenda o...

Barcelona. Protesty proti policejnímu zásahu během katalánského referenda o nezávislosti (3. října 2017) | foto: Reuters

Katalánsko může vyhlásit nezávislost v pondělí, Madrid chystá obvinění

  • 1025
Katalánský parlament se bude vyhlášením nezávislosti na základě nedělního referenda zabývat příští pondělí. Premiér autonomního regionu Carles Puigdemont pro BBC uvedl, že Katalánsko vyhlásí nezávislost na Španělsku v řádu dní.

Ve svém prvním rozhovoru od nedělního referenda řekl Puigdemont pro stanici BBC, že katalánská vláda „bude jednat na konci tohoto týdne či na začátku dalšího“.

Agentura Reuters na základě zprávy katalánského deníku La Vanguardia a vyjádření zdroje z katalánské vlády později upřesnila, že poslanci ze stran Junts Pel Sí a CUP jednání o jednostranném vyhlášení nezávislosti bude zařadily do pondělního programu místního parlamentu. 

Puigdemont pro BBC dodal, že v současné době neexistuje žádná komunikace mezi španělskou vládou a jeho úřadem. Na otázku, co by udělal, kdyby vláda v Madridu zasáhla a převzala kontrolu, odpověděl, že by to „byla chyba, která by vše změnila“.

Katalánský premiér nesouhlasil s tvrzením Evropské komise, která označila místní problémy za interní záležitost Španělska. Puigdemont je toho názoru, že výsledek nedělního referenda, jehož konání zakázal španělský ústavní soud, Katalánce opravňuje k vyhlášení samostatného státu. V chaotickém referendu se údajně pro odtržení vyslovilo 90 procent hlasujících, volební účast však nepřekročila 43 procent.

Puigdemont by mohl plány své vlády vysvětlit ve středečním televizním vystoupení, které je ohlášeno na 21:00 SELČ. Agentura Reuters uvedla, že vzhledem k postoji Madridu by jednostranné vyhlášení nezávislosti nemělo žádné právní následky a s největší pravděpodobností by se nedočkalo mezinárodního uznání.

Vůdcům separatistů hrozí až 15 let

Speciální madridský soud vyšetřující nepokoje před katalánským referendem o nezávislosti chystá obvinění ze vzpoury vůči šéfovi katalánské policie Josepu Lluísi Traperovi. Vyšetřováni jsou pro podezření z rozvratné činnosti podle zpráv světových agentur také lídři největších separatistických sdružení - Katalánské národní shromáždění (ANC) a Òmnium Cultural, a také náměstkyně policejního šéfa Teresa Laplanaová.

Deník El País uvedl, že za trestný čin vzpoury hrozí až 15 let za mřížemi osobám, které silou nebo nezákonnými prostředky brání vymáhání zákonů nebo brání veřejným činitelům ve výkonu práce.

Soudkyně Carmen Lamelaová oznámila, že vyslýcháni budou kromě Trapera a jeho náměstkyně Laplanaové také šéf ANC Jordi Sánchez a lídr Òmnium Cultural Jordi Cuixart, kteří k protestům po událostech z 20. září vybízeli své příznivce.

Král volá po jednotě

Španělský král Filip IV. se nechal slyšet, že hlasování bylo nezákonné. Zároveň poukázal na velmi vážnou situaci a volal po jednotě. Král také ve svém televizním rozhovoru uvedl, že katalánští lídři, kteří zorganizovali referendum, prokázali neúctu k moci státu. „Porušili demokratické principy právního státu,“ řekl Filip VI.

Katalánské referendum

Katalánská společnost je podle něj roztříštěná a hlasování může ovlivnit hospodaření jak katalánského regionu, tak Španělska. Zdůraznil také, že Španělsko těžké časy překoná.

Situaci v Katalánsku provázejí také mohutné protesty a demonstrace. Jen v Barceloně vyšlo v úterý do ulic na 300 tisíc lidí. Protestovali proti agresivním zásahům španělské policie během nedělního referenda, při kterých bylo zraněno asi 900 lidí.

EP vyzval k dodržování zákonů

Ústavy členských států Evropské unie je třeba dodržovat a ne porušovat, jako se to stalo v neděli v Katalánsku. Během debaty o situaci v Katalánsku to ve středu v Evropském parlamentu prohlásil místopředseda komise Frans Timmermans.

„Katalánská vláda se rozhodla ignorovat zákon i nařízení soudu,“ řekl Timmermans s tím, že právě právní stát je hodnota, na které je EU založena. Řekl, že chápe, že lidé chtějí vyjádřit svůj názor, nesmějí tak ale činit na úkor názoru ostatních.

Ke spornému zásahu španělské policie, při kterém bylo zraněno na 900 lidí, Timmermans řekl, že násilí nic nevyřeší. „Někdy si situace přiměřené použití síly vyžaduje,“ dodal s tím, že nyní je čas jednat.

K jednání Madridu a Barcelony vyzval také předseda socialistů v europarlamentu Gianni Pittella, který varoval katalánskou vládu před očekávaným vyhlášením nezávislosti. Takový krok by podle Pittelly ohrozil celý systém v Evropě. Řekl také, že není důležité bavit se o tom, jak kontroverzní referendum dopadlo, ale o jeho legálnosti. Plebiscit se totiž nekonal v souladu se španělskou ústavou.

Na protest proti násilí během referenda vyšly včera do ulic tisíce Katalánců:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video