Katalánci hlasovali o nezávislosti, zakázané referendum proběhlo klidně

  • 443
V Katalánsku proběhlo symbolické hlasování o nezávislosti regionu. S plebiscitem nesouhlasí madridská vláda a španělský ústavní soud jej dokonce zakázal. Výsledky hlasování proto nebudou závazné ani právně vymahatelné.

Nedělní nezávazné hlasování uspořádala katalánská regionální vláda. Fakticky nešlo o referendum, ale spíše o průzkum veřejného mínění, při kterém ale zájemci vhazovali své hlasy do uren ve stanoveném časovém rozmezí jako při skutečných volbách.

Na volebním lístku čekala na Katalánce otázka: „Chcete, aby Katalánsko bylo státem?“ Pokud voliči zaškrtnou možnost ano, čeká je doplňující otázka: „Chcete, aby bylo nezávislým státem?“

Zápornou odpověď volili ti, kdo jsou spokojeni se stávající situací, kladnou naopak ti, kdo požadují samostatnost. Pro jedno „ano“ a jedno „ne“ se rozhodli ti, kdo chtějí zůstat součástí Španělska, ale požadují větší autonomii regionu.

Pro stoupence nezávislosti je tak typické heslo „SíSí“, čili „Ano, ano“. Předpokládá se, že referenda se účastní především přívrženci odtržení od Španělska.

Volební místnosti se uazvřely v osm hodin večer. Dvě hodiny před koncem hlasování do nich našly cestu skoro dva miliony z 5,4 milionu oprávněných voličů. Výsledky symbolického referenda, do jehož organizace se zapojilo 40 tisíc dobrovolníků, by měly být známy v pondělí ráno.

Neděli provázela slavnostní atmosféra, ve frontách před školami, kde se hlasuje, stály davy lidí, kteří musely čekat i desítky minut. „Je tu klid, jsme tu jen pro jistotu, kdyby došlo k nějakým hádkám mezi dvěma tábory voličů, ale lidé jsou slušní, čekají ve frontách a nedělají problémy,“ řekla policistka hlídkujíci blízko volební místnosti u Passeig de Gràcia.

Přesto podle španělského listu El País došlo k několika incidentům. Padesát demonstrantů z krajně pravicových stran Falanga a Národní aliance spálilo katalánskou vlajkou před budovou vlády v Barceloně, ve městě Girona policie zadržela pět lidí v lyžařských kuklách, kteří vnikli do školy a snažili se zničit volební urny.

Španělské občanství nechci, čekám na katalánské, říká Čech

Přestože se čeká převaha těch, kdo jsou pro katalánskou samostatnost, jsou slyšet i hlasy z druhého tábora: „Zatrhnu dvakrát ne,“ řekl reportérce iDNES.cz mladý automechanik Eduardo, který stojí před volební místností na Carrer d’Aragó. Čekají ve frontě spolu s maminkou už asi čtvrt hodiny, od čekání je neodradil ani vytrvalý déšť. „Bez Španělska bychom byli slabý národ. A nemyslím si, že bychom se měli špatně,“ vysvětlil své rozhodnutí.

Příznivců nezávislosti je však alespoň zdánlivě více, a to nejen mezi rodilými Katalánci. „Volil jsem „SíSí“, stejně jako moje partnerka,“ sdělil iDNES.cz Čech Radek Pavelec, který v Katalánsku žije patnáct let. 

„Moje partnerka je z Extremadury a žije v Katalánsku přes 25 let, máme pětiletého kluka, Honzu, který má české a španělské občanství. Já mám jenom české. Španělské nechci, počkám si na to katalánské. Nálada je úplně skvělá, někteří starší lidé se mi dokonce přiznali, že měli husí kůži, když vhazovali hlas do urny. Neuvěřitelný zážitek!“ popsal český krajan hlasování v městečku El Far d’Empordà u francouzských hranic.

Mělo by podle vás být Katalánsko nezávislé?

celkem hlasů: 1838

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 12. listopadu 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1193
Ne
Ne 407
Ne, ale mělo by mít větší autonomii
Ne, ale mělo by mít větší autonomii 238

Madrid hlasování odsoudil

Hlasování o nezávislosti Katalánska Madrid dlouhodobě odmítá. Tamější konzervativní ústřední vláda snahy o plebiscit odsuzuje, protože chce znemožnit jakékoli zpochybňování celistvosti země. Španělský premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že hlasování nebude mít žádný vliv.  „Dokud budu předsedou vlády, ústava a svrchovanost se budou respektovat, a nikdo nerozbije jednotu Španělska,“ dodal.

Madridská vláda také požádala španělský ústavní soud, aby hlasování zakázal. To se také stalo, Katalánci se od hlasování přesto nenechali odradit (více o rozhodnutí soudu čtěte zde). Předseda regionální vlády Artur Mas upozornil, že jakýkoli zákrok proti referendu by byl útokem na demokracii.

„Nevím, co udělají, to nezáleží na nás. Ale jestli mají jen trochu zdravého rozumu, myslím, že jakákoli zvláštní akce by byla přímým útokem na demokracii a přímým útokem na základní práva,“ citovala Mase BBC.

Průzkumy ukazují, že si většina Katalánců referendum přeje. Společnost je však rozdělená ohledně otázky, zda chtít samostatnost, nebo jen větší autonomii. O hlasování je velký zájem a lidé stojí dlouhé fronty i v okrajových částech Barcelony, centra Katalánska. Ve středu města se fronty táhnou i kolem celého bloku domů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video