Karla Schwarzenberga by volila většina správců zámků a hradů v kraji.

Karla Schwarzenberga by volila většina správců zámků a hradů v kraji. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Kasteláni v Libereckém kraji mají jasno. Budou volit knížete

  • 74
Šlechta provází jejich profesionální životy. Spravují hrady a zámky jako novodobí purkrabí. Ovlivnilo prezidentskou volbu kastelánů z Libereckého kraje, že Karel Schwarzenberg pochází z knížecího rodu, spjatého donedávna s dějinami českých a moravských zemí? Statisticky vzato se zdá, že ano.

O Schwarzenbergovi jako o svém favoritovi mají jasno Miloš Kadlec, Jana Pavlíková, Jan Sedlák a Miroslav Konopásek - kasteláni ze Sychrova, Frýdlantu, Grabštejna a Housky.

"Šlechtický původ a ani vazby Karla Schwarzenberga na Frýdlant mě ale neovlivnily," říká Pavlíková. "Nejsem žádný romantik. Schwarzenberga jsem si vybrala jako pravicově založená a konzervativní volička. Oproti Miloši Zemanovi je to velká osobnost. A když někomu říká - Dobrý den -, tak mu ho doopravdy přeje."

Schwarzenbergy spojují příbuzenská pouta s posledním majiteli frýdlantského panství Clam-Gallasy. "Jedna ze Schwarzenbergových babiček pocházela z rodu Clam-Gallasů," prozrazuje Pavlíková. "Karel k nám ale nikdy nezavítal, alespoň pokud vím. Přijel k nám však inkognito jeho bratr Bedřich. 

"Kandidát na prezidenta ale navštívil dva jiné zámky v Libereckém kraji - Sychrov a Lemberk. Na Sychrov dorazil už v v roce 1990 s Václavem Havlem. Nedávno zesnulá Marguerite, princezna z Rohanu, hraběnka Kottulinsky, byla jeho sestřenicí.

"Schwarzenberga si vážím kvůli jeho lidskosti"

"Schwarzenbergovi dávám před Zemanem přednost, poněvadž jsem si s ním názorově bližší," tvrdí sychrovský kastelán Miloš Kadlec. "Ale možná, že někde vzadu v mém podvědomí hraje roli jeho šlechtický původ."

Grabštejnský kastelán Jan Sedlák se řídí heslem "Padni, komu padni, ať je to pán nebo kmán". Knížete staví výš než Zemana ne kvůli urozenosti, ale pro lidské vlastnosti. "Ukázal se jako dobrý hospodář i lesník a stará se dobře o rodové památky," vypočítá Sedlák důvody své volby.

"A líbí se mi Schwarzenbergův konzervativní pohled na svět. V lidech jako on vidím budoucnost celé zeměkoule. Věci, které se během mnoha tisíců let ukázaly jako platné, by se neměly měnit jenom proto, aby někomu stouply volební preference. Schwarzenberg je navíc vtipný a příjemný politik."

Miroslav Konopásek, kastelán z hradu Houska, řečeného Brána do pekel, respektuje Schwarzenberga jako přirozeně bohatého člověka. "Nejde o žádného zbohatlíka, jakých je u nás spousta. Schwarzenberg už má něco za sebou a nepotřebuje si nahrabat jako dnešní čtyřicátníci a padesátníci. Beru ho jako takového uvážlivého hospodáře," podotýká Konopásek. "Ke šlechtě sice žádné velké sympatie nechovám, ale k volbám jsem naháněl celou rodinu a přemlouval ji, ať volí stejně jako já."

Kastelán z Bezdězu Jan Jurička volil v prvním kole Fischera a do poslední chvíle nevěděl, pro koho se rozhodne v druhém kole. Kastelánky z Valdštejna a Zákup Eliška Krejčová a Martina Aulová si nechaly svou volbu pro sebe, stejně jako kastelán z Trosek Lubomír Martinek a jeho kolegyně z Lemberka Renata Černá.

"Schwarzenberga si vážím, v prvním kole jsem však volila Táňu Fischerovou," svěřuje se Černá. Schwarzenberg si před několika lety Lemberk důkladně prošel. Poslední majitelka hraběnka Auerspergová byla jeho tetou.

"Vzpomínal, jak tady jako dítě běhal po chodbách. Nechtěl u nás žádná privilegia, ale nakonec jsme ho provedli zámkem samotného, aby ho při vzpomínkách nikdo nerušil. Při prohlídkách dáváme jeho tehdejší vzpomínky k dobru," poznamenává Černá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video