Kašmírské kozy - zlatý důl

Srst kašmírské kozy je po mědi druhým největším zdrojem příjmů Mongolska, které je jejím největším světovým exportérem. Tato asijská země, ale nemá ani peníze ani technologie, aby na jemné srsti, kterou modní tvůrci vyvažují zlatem, ještě více vydělala. Také o tkaní a výrobě luxusní konfekce si zatím mohli Mongolové nechat jen zdát. To se ale teď díky francouzským vědcům změní. Univerzita v Haute-Alsace a mongolská univerzita z Ulánbátaru totiž letos v červenci podepsaly dohodu o spolupráci.

Hnědá, šedá, bílá nebo černá koza, Capra hircus, se koncem každé zimy zbavuje svého vzácného kožichu. Ten dává každoročně v Mongolsku na 3400 tun kašmíru. Celosvětová produkce je asi dvacet tisíc tun za rok.

"V Mongolsku mají vlákna srsti méně než 15 mikronů v průměru, protože musejí chránit kozu před extrémními teplotami dosahujícími v zimě až mínus 50 stupňů a v létě zase až 30 stupňů Celsia," vysvětluje Marc Renner ze Státní vysoké školy textilní ve francouzské Mulhouse ENSITM.

Srst zkvalitní v extrémních podmínkách
Zvláštnost mechové a vzdušné srsti se vysvětluje extrémními podmínkami chovu na stepích ve velkých stádech, v nichž jsou i koně, jakové, ovce a někdy i velbloudi. Skupiny zvířat se navíc čtyřikrát do roka stěhují, aby nevypásly chudou půdu.

Cena srsti se ještě zvyšuje jejím obtížným získáváním: zvířata se vyčesávají ručně a sbírají se i chomáče, které za sebou zvíře zanechává, když se tře o křoviska. Je zbytečné uvažovat o průmyslovém chovu ve vlídnějším klimatu, usmívá se Marc Renner: srst by pak nebyla zdaleka tak jemná.

"Mongolsko nás potřebuje, abychom v Mulhouse vzdělávali jeho učitele," vysvětluje Marc Renner s tím, že projekt podpořilo francouzské ministerstvo zahraničí. S francouzským stipendiem zde nyní studují tři mongolští učitelé, dodává. Škola v Mulhouse také pořádá stáže v Ulánbátaru.

Mongolští partneři zase přispívají k lepší znalosti kašmíru na francouzských univerzitách. Vytvořili klasifikaci různé kvality vlny z více než tisíce míst, kde se produkuje. Rozlišují ji podle typu kozy, zeměpisné polohy, klimatických podmínek nebo množství srážek.

Mongolská produkce kašmíru

V roce 1999 vyvezla země 750 tun nezpracovaného kašmíru. Celková produkce tvořila 3400 tun. Asi třicet závodů vyrobilo 2300 tun česaného kašmíru, 44 tisíc metrů látky a na tři sta tisíc kusů pleteného zboží.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video