Kasal považuje návštěvu v Rakousku za správnou

- Šéf lidovců Jan Kasal v pondělí před novináři obhajoval svou cestu do Vídně k jednáním s předsedou rakouské vlády a lidové strany Wolfgangem Schüsselem. Řekl, že ji považuje za správnou a užitečnou.
Odmítl kritiku premiéra Miloše Zemana, který Kasalovu návštěvu označil za políček do tváře Evropské unie. "Hysterické výrony některých politiků nechci komentovat," prohlásil.

Zdůraznil, že jeho cesta byla stranická, nikoli státní a že evropští politici se s rakouskými budou muset stýkat i nadále, například v Evropském parlamentu.

Místopřededa KDU-ČSL Cyril Svoboda, který byl také členem lidovecké delegace, uvedl, že se představitelé KDU-ČSL ve Vídni chtěli ujistit, že nová rakouská vláda nebude požadovat zrušení Benešových dekretů, které mimo jiné znamenaly konfiskaci majetku odsunutých Němců a Rakušanů. "A to Wolfgang Schüssel potvrdil," řekl Svoboda.

Kritika Kasalovy cesty
"Jestliže pan Kasal je první evropský politik, který po sestavení černo-modré koalice navštíví Vídeň, pak je to svým způsobem políček do tváře Evropské unie," řekl premiér Zeman v pořadu televize Prima nedělní partie.

Kasal na svou obranu uvedl, že v Rakousku zjišťoval postoj nové vlády ke vstupu České republiky do Evropské unie. Rakouskouští lidovci budou podle Kasala podporovat co nejrychlejší vstup České republiky do EU bez dalších podmínek. "Moje návštěva byla návštěva partnerská," poznamenal Kasal.

Podle Kasala byla návštěva Wolfganga Schüssela správným krokem rovněž proto, že přibližně za měsíc budou evropští lidovci rozhodovat o svém postoji k rakouským lidovcům. "Myslím si, že ta návštěva byla správným krokem. Izolace rakouské lidové strany od ostatních lidových stran by nebyla v pořádku," poznamenal Kasal a dodal, že v rakouskou stranu seznámil své partnery s postojem KDU-ČSL například ke zrušení Benešových dekretů, jejich zrušení nepřipadá pro lidovce v úvahu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video