Karzáí uvažuje o posílení mírotvorců

  • 5
Prozatímní šéf afghánské vlády Hamíd Karzáí udělá vše pro zajištění bezpečnosti v zemi poté, co byl ve čtvrtek zavražděn ministr Rahmán a v sobotu byly napadeny britské mírové síly. Bude-li násilí pokračovat, je premiér připraven požádat i o rozšíření mandátu mezinárodních mírových sil. Mezitím se u Mazáre Šarífu rozhořely boje mezi znepřátelenými frakcemi. Na jihu země zase zahynul australský voják poté, co jeho auto najelo na minu.

Mezinárodní mírové síly budou mít do konce února 4500 vojáků. ti mají od Rady bezpečnosti OSN půlroční mandát. Jejich úkolem je zajišťovat bezpečnost v Kábulu a okolí.

"Jestliže dospějeme k názoru, že je nezbytné mít silnější Mezinárodní síly pro podporu bezpečnosti ISAF, požádáme o ně," řekl Karzáí. Dodal, že jeho kabinet je "velmi jednotný".

Neupřesnil, o jakou změnu mandátu chce požádat, a zdůraznil, že je to zatím otázka budoucnosti.

Boje na severu  - 30 raněných
Mezitím byl v bojích mezi soupeřícími frakcemi na severu Afghánistánu zasažen sklad humanitární organizace. U Mazáre Šarífu, bylo za poslední tři dny zraněno třicet vojáků.

Proti sobě stojí Uzbekové věrní Rašídovi Dóstumovi a Tádžikové loajální ministru obrany Muhammadu Fahímovi Chánovi ze Severního spojenectví.

Podle humanitárních pracovníků boje vypukly, když k Tádžikům přeběhlo devět z velitelů Dóstumova Národního islámského hnutí.

Mezitím byl v Afghánistánu zabit australský voják. Příslušník Zvláštní letecké služby SAS zahynul, když jeho auto na jihu země najelo na minu. Sdělil to australský ministr obrany Robert Hill. První australský voják byl v Afghánistánu zraněn v lednu. Austrálie má v oblasti 150 vojáků.

SOBOTA
Na Brity v Afghánistánu létaly kulky
Neznámí ozbrojenci v sobotu ráno vůbec poprvé od počátku jejich mise ostřelovali na neupřesněném místě v Kábulu pozorovací stanoviště mezinárodních mírových jednotek v Afghánistánu.

Britští vojáci střelbu opětovali. Velitel jednotek Richard Barons řekl, že nikdo z hlídky nebyl zraněn. Střelci z místa ujeli automobilem. Poté, co se vojáci ze stanoviště stáhli, našli vyšetřovatelé v blízkém domě jednoho mrtvého a pět raněných.

"Je to nejasné. Jedna osoba zemřela na střelné zranění, ale těch dalších pět nezranily kulky," řekl Barons s tím, že ranění skončili v nemocnici.

Svědci to vidí jinak
Očití svědci incidentu mezi mezinárodními mírovými jednotkami a afghánskými obyvateli naopak tvrdí, že příslušníci mírových sil začali střílet jako první. Terčem střelby, při níž byl zabit devatenáctiletý mladík, se podle nich stala skupina civilistů, kteří chtěli do nemocnice odvézt těhotnou ženu.

Co řekl o útoku Karzáí

Útok na hlídku ISAF v Kábulu nebyl podle Hamída Karzáího "vážný". Byla prý vypálena jedna nebo dvě rány, na něž britští vojáci odpověděli, dodal. 

Masrulláh Jakajbí tvrdí, že se do palby britských vojáků dostal spolu se čtyřmi dalšími místními obyvateli, kteří si půjčili auto od souseda, aby mohli odvézt do
porodnice těhotnou ženu.

"Chtěli jsme vyvézt auto... a oni na nás začali střílet," říká. "Jeden chlapec přitom zemřel a tři další byli zraněni. Neměli jsme zbraně, jsme civilisti," dodává.

ISAF opakuje: Museli se dostat pod palbu
Mluvčí mise Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti ISAF Jonathan Turner ale trvá na tom, že britští vojáci začali střílet, protože byli napadeni. "Rozhodně by
nezačali střílet jako první," říká. "Museli se dostat pod palbu."

Incident se odehrál se jen několik hodin po odjezdu britského ministra zahraničí Jacka Strawa. Ten jednal mimo jiné o možnosti rozšíření mandátu Rady bezpečnosti OSN pro mírové sbory. Bezpečnost v Kábulu a okolí nyní pomáhá zajišťovat asi čtyři tisíce členů mezinárodních sil, vyslaných na půl roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video