Karzáí se ujal řízení Afghánistánu

  • 3
V Afghánistánu se ujal vlády nově zvolený prezident Hamíd Karzáí. "Mým cílem je zlepšit život Afghánců a vyvést je z tohoto močálu, v němž byli 23 let, z močálu válečných vůdců, terorismu a hladu," řekl Karzáí ve slavnostní okamžik. Při obnově země se hodlá zaměřit na stavbu silnic.

Karzáí, jehož do čela státu zvolilo ve čtvrtek shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení Velká džirga, má vládnout příštích 18 měsíců a dovést zemi k parlamentním volbám a k přijetí nové ústavy.

Nenaznačil, jaké bude složení vlády, o níž má být rozhodnuto do konce týdne. "Měla být reprezentativní," řekl. Více než 1500 delegátů Velké džirgy začalo jednat o složení nového kabinetu. Očekává se, že hlavním tématem bude zastoupení různých národností.

Afghánistán se dočkal - má prezidenta
Karzáí vyhrál s velkou převahou jako jediný vážný kandidát. V tajné volbě ho ve čtvrtek zvolilo 1295 hlasů účastníků Velké džirgy, shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení. Šéfa prozatímní vlády podpořil i stále populární bývalý král. Při hlasování porazil další dva kandidáty.

Očekávané zvolení Karzáího bylo oznámeno několik hodin po tajném hlasování účastníků shromáždění. "Prohlašujeme ho prezidentem nové přechodné vlády," uvedl předseda komise pověřené svoláním Velké džirgy Muhammad Ismaíl Kasimjar.

Jeho nejdůležitější protikandidátkou byla čtyřiatřicetiletá dětská lékařka Masuda Džalálová, která pracuje pro OSN jako expertka na děti a zdravotní záležitosti. Džalálová dostala 171 hlas, především od delegátek na Velké džirze.

Třetím kandidátem byl vládní činitel Mahfúz Nídají, pro něhož hlasovalo 89 účastníků. Prezidentské kandidatury se už dříve vzdali bývalý král Záhir Šáh a bývalý prezident Burhánuddín Rabbání.

Delegáti se nejprve museli shodnout na předsedajícím. Stal se jím Muhammad Ismaíl Kasimjar, který podporuje právě Karzáího. Velká džirga se také shodla, že nová vláda bude etnicky různorodá.

Prezident vzejde z majoritních Paštunů, mezi něž patří i Karzáí. Viceprezidentem bude Tádžik a justici Uzbek. Delegáti musí také zvolit 111 poslanců, kteří zasednou v novém parlamentu.  Přechodná vláda a poslanci budou u moci 18 až 24 měsíců do uspořádání demokratických voleb, které se mají konat nejpozději v červnu 2004.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Karzáí se oficiálně představil

"Budeme-li jednotní, budeme mít mír. Budeme-li nejednotní, nebudeme ničím," prohlásil Hamíd Karzáí ve čtvrtečním projevu, kterým se představil jako prezidentský kandidát.

Poukázal na úspěchy, jichž dosáhl za šest měsíců v úřadu šéfa vlády, například na opětovné otevírání škol a dobré vztahy se sousedy Afghánistánu.

"Afghánistán potřebuje pomoc zvnějšku, ale také něco udělal pro svět. To nejlepší, co jsme udělali, je boj proti terorismu. Afghánistán se tak opět stal členem mezinárodního společenství," míní Karzáí.

Vyzdvihl také význam islámských hodnot, jako je poctivost. "Jsme čestní lidé, a proto nesmíme strpět ve vládě žádnou úplatnost," prohlásil Karzáí, podle něhož korupce odstrašuje investory.

Spory o vojenské vůdce
O prezidentovi se mohlo hlasovat již ve středu, ale volbu pozdrželi různé spory mimo jiné kvůli účasti vojenských vůdců na shromáždění.

"Bylo nám řečeno, že Velká džirga nebude zahrnovat lidi, kteří mají ruce potřísněné krví. Ale teď vidíme tyhle lidi všude kolem. Nevím, jestli je to Velká džirga nebo porada vojenských velitelů," ozval se jeden z delegátů.

Jiní však vojenské vůdce bránili, například bývalý povstalecký vůdce Abdar Rasúl Sajjáf, podle něhož je nutné rozlišovat mezi mudžáhidy, svatými bojovníky a zabijáky.

Sajjáfova strana Islámský svaz za osvobození Afghánistánu (Ittiháde islámí) po odchodu sovětských vojsk terorizovala etnické Hazáry. "Tito lidé, kteří měli zbraně, porazili Rusy. Velká džirga je výsledkem jejich práce," míní někdejší povstalec.

Vyslanec EU v Afghánistánu Klaus-Peter Klaiber byl přítomností vojenských vůdců zklamán. "Žasl jsem, když jsem v první a druhé řadě viděl sedět spolu vojenské vůdce. Pro mě to znamená jediné - prozatímní vláda se rozhodla začlenit bývalé vojenské velitele do státní politiky. Pokud se jí to podaří, bude to úspěch," uvedl Klaiber.

Paštunové chtějí krále
Lidé požadující zvolení bývalého krále Záhira Šáha prezidentem uspořádali ve středu na jihu země demonstrace. "Zablokovali silnici," uvedli cestující přijíždějící z Afghánistánu do pákistánského pohraničního městečka Čaman.

Stovky stoupenců exkrále ve Spínbuldaku a v oblasti Tachta Pul požadovaly, aby shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení - Velká džirga - zvolilo Záhira Šáha hlavou státu.

Demonstranti, převážně patřící k většinové národnosti Paštunů, mávali podobiznami exmonarchy a provolávali hesla na jeho podporu. Na několik hodin zablokovali hlavní silnici vedoucí do někdejšího královského hlavního města Kandaháru.

Němci stříleli na televizi
Němečtí příslušníci mezinárodních sil ve středu omylem stříleli v Kábulu na vozidlo afghánské televize zaparkované poblíž stanu, kde se koná zasedání Velké džirgy. Naštěstí nikdo při incidentu neutrpěl zranění.

Mluvčí ISAF sdělil, že šlo o technickou závadu. Ve vozidle zelo pět nebo šest děr po kulkách. Střelba vyvolala na místě paniku a strach z teroristického atentátu.

V blízkém hotelu Intercontinental zůstala na dlouhou dobu zablokována řada delegátů Velké džirgy a zástupců OSN, dokud se celá záležitost nevysvětlila.

HAMÍD KARZÁÍ - NOVÝ PREZIDENT

* Prioritou paštunského stařešiny Hamída Karzáího, kterého Velká džirga zvolila afghánským prezidentem, je mír a bezpečnost pro afghánský lid a boj proti terorismu do jeho úplného vymýcení.
* Nejelegantnější a nejvkusněji oblečený muž této planety (jak tvrdí hlavní návrhář módní firmy Gucci Tom Ford) to prohlásil již v prosinci 2001, kdy se svými ministry převzal moc v zemi na příštích šest měsíců jako předseda prozatímní vlády.
* Karzáí byl kandidátem Severního spojenectví, nejsilnější součásti koaličního kabinetu, podpořili ho i jihoafghánští Paštunové, mezi nimiž neměl soupeře, a nezanedbatelná byla i podpora USA.
* I když nebylo v silách Karzáího multietnické prozatímní vlády během šesti měsíců zcela odstranit chaos v rozvráceném Afghánistánu, známky návratu ke stabilitě jsou patrné.
* Vláda zahájila rekonstrukci země protidrogovým programem s kompenzací pro rolníky, uvolnila fondy k obnově školství a zdravotnictví, zrušila výnosy hnutí Taliban oklešťující práva žen.
* Zajistila vznik národní armády ve snaze omezit existenci soukromých armád kmenových vůdců, svolala Velkou džirgu a značné úsilí věnovala obnově infrastruktury. Do vlasti přivedla zpět více než 800 tisíc uprchlíků, opět navázala vztahy s vnějším světem.
* Spolupracovala s mezinárodním společenstvím, jehož podpora při obnově státu je nezbytná. Lednová tokijská mezinárodní konference Řídící skupiny pro rekonstrukci Afghánistánu za účasti 61 dárcovských zemí a 21 mezinárodních organizací poskytla chudému Afghánistánu příslib 4,5 miliardy dolarů pro příštích pět let, z toho 1,8 miliardy pro rok 2002, a dalších 27,2 miliónu dolarů na odminování území. Další prostředky zajistil sám Karzáí při zahraničních cestách.
* Hamíd Karzáí se narodil 24. prosince 1957 v Kandaháru v rodině jednoho z nejmocnějších paštunských kmenů Popalzaj z větve Durání. Jeho otec, vůdce kmene, byl neznámými útočníky zavražděn v červenci 1999 v pákistánské Kvétě.
* Hamíd studoval v Kábulu a poté působil na univerzitě v severoindickém městě Simla. V roce 1980 odešel ze Sověty okupovaného Afghánistánu do USA, kde úspěšně podnikal a část svých zisků poté poukazoval na odboj.
* Po pádu prosovětského Nadžíbulláha se vrátil do vlasti a v letech 1992 až 1994 byl ve vládě mudžáhidů náměstkem ministra zahraničí. Z vlády však odešel znechucen krvavými frakčními boji a ničením Kábulu.
* Po nástupu hnutí Taliban k moci a odmítnutí jeho nabídky na diplomatickou funkci žil s rodinou v Pákistánu a vedl kampaň za návrat bývalého krále Záhira Šáha, žijícího od roku 1973 v exilu v Římě. Patří k  odpůrcům radikálního islamisty Gulbuddína Hekmatjára, vůdce tvrdé frakce Islámské strany (Hezbe islámí).
* V létě 2001 přicestoval Karzáí tajně do Afghánistánu a snažil se získat podporu kmenových náčelníků pro vytvoření vlády zahrnující různé afghánské etnické skupiny pod vedením Záhira Šáha.
* V okolí Kandaháru se podílel na řízení tajných operací zaměřených na rozštěpení hnutí Taliban, s jehož představiteli nakonec dojednal kapitulaci hnutí v Kandaháru 7. prosince.
* Hamíd Karzáí, paštunsky, urdsky, anglicky a francouzsky hovořící podnikatel, orientovaný na západní kulturu i politiku, vysoce oceňuje pomoc USA, které se politickou, vojenskou i logistickou podporou podílely na porážce hnutí Taliban.
* Je úzkým spojencem bývalého krále Záhira Šáha; jsou to také vzdálení příbuzní. Je ženatý od roku 1999, jeho manželka pomáhala uprchlíkům v Pákistánu.

Afghánský exkrál Muhammad Záhir Šáh (vpravo) a šéf prozatímní vlády Hamíd Karzáí rozprávějí po tiskové konferenci během zasedání Velké džirgy, shromáždění všech afghánských kmenů a uskupení, které určí další osud Afghánistánu. (11. června 2002)

Afghánský prozatímní premiér Hámíd Karzáí mluví k účastníkům Velké džirgy v Kábulu. (11. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video