Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Karvinská nemocnice dělí pacienty na žádoucí, trpěné a nevítané

  • 538
Ředitel nemocnice v Karviné-Ráji spustil Akci milion. Při ní nebude rozdávat nic pacientům, ale lékařům. A to těm, kteří se budou chovat tržně. Slíbil totiž, že milion korun rozdělí na odměnách mezi lékaře, kteří budou šetřit nebo vydělávat při léčbě pacientů tím, že zohlední, u které jsou pojišťovny.

Nemocnice, které patří Moravskoslezskému kraji, jsou zadlužené a musí šetřit, jak se dá. Vedení té karvinské ale zjevně přestřelilo. Ředitel nemocnice v Karviné-Ráji Petr Kovařík v září vyhlásil speciální Akci milion, která rozděluje pacienty na méně a více žádoucí.

"To by měl celý národ vědět," napsal redakci MF DNES člověk, kterému se taková praxe příčí. Neměl sice odvahu se podepsat, ale připojil kopii vnitřního dokumentu nemocnice – zápisu z primářské porady ze dne 14. září 2011. A je to dost zajímavé čtení.

Odměny v Akci milion

Hospitalizace každého klienta ČPZP nad limit z roku 2009 = 1 000 korun. Úspora každých 10 000 korun za léky pro klienty RBP = 1000 korun. Každé přeložení pacienta z lůžkového oddělení nemocnice do LDN v Orlové = 300 korun pro odesílající oddělení a 200 pro LDN.

Ze zápisu totiž jasně vyplývá, že zatímco lidé pojištění u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) jsou nyní v karvinské nemocnici velmi žádoucím "zbožím", klienti Revírní bratrské pokladny (RBP) jsou spíše trpěnými pacienty a lékaři by na nich měli co nejvíc šetřit s léky.

Ovšem zdaleka nejhůř, alespoň podle ekonomického pohledu vedení nemocnice, jsou na tom teď pacienti pojištění u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Pokud potřebují zákrok, který není vyloženě akutní, budou si muset počkat až do příštího roku.

"U VZP je třeba omezit příjem pacientů, plánovat operační zákroky na příští rok, netýká se akutních případů," stojí v zápise z primářské porady. A ve stejném dokumentu nechybí ani sazebník odměn v Akci milion, který je určen jen lékařům.

Ředitel nemocnice: pacienty nejdřív "proklepněte"

Jeden příklad za všechny: Každá ukončená hospitalizace na daném oddělení v období září až prosinec 2011 pro ČPZP, která jde nad počet hospitalizací za stejné období roku 2009, znamená odměnu 1 000 korun.

A proč nemocnice najednou tolik stojí právě o klienty ČPZP? I to je v zápisu vysvětleno: "U ČPZP plníme počet hospitalizací pouze na 83 procent, pokud nedojde k navýšení, hrozí nám platba nižší o 9 milionů korun..."

Šéfové všech tří velkých zdravotních pojišťoven, jejichž klientů se opatření v karvinské nemocnici týkají, neměli do pátku o Akci milion ani odsouvání zákroků u klientů VZP tušení. Informace od redakce MF DNES je proto zaskočila, ale zareagovali takřka shodně: všichni počínání nemocnice odsoudili.

Další úsporná opatření

Nemocnice snížila počet lůžek i zaměstnanců, zkrátila délku hospitalizace a zvýšila obložnost. Pokud se nezlepší ekonomická situace nového oddělení sociálních lůžek v Karviné, nemocnice ho uzavře a pacienty přeloží do LDN. Do konce roku omezí příjem klientů VZP, neakutní zákroky odsouvá.

"Co je to za nesmysl?" podivil se nejdříve ředitel ČPZP Petr Vaněk. "Nemocnice asi nedosahuje výkonů, za které jsme jim vyplatili zálohy, proto se to teď snaží dohnat uměle a naši klienti jsou pro ni cennou trofejí. O hospitalizaci za každou cenu my ale nestojíme. Vždyť je to hazard se zdravím i důvěrou pacientů."

Vaněk upozorní revizní lékaře, aby hospitalizace v Karviné bedlivěji prověřili. A pozornější asi budou i jiné pojišťovny. Ani jim není po chuti, že některé pacienty nemocnice nahání, ale jiné omezuje.

"To je čítankový příklad toho, jak se nemá přistupovat k pacientovi. Jeho zájmy jsou na posledním místě. O péči má přitom rozhodovat zdravotní stav," míní asistent ředitele RBP Jan Vomlela.

Pojišťovny postup nemocnice odsuzují

Podle něj zvolila nemocnice pro řešení ekonomických problémů špatnou cestu. "Měla by spolu se zástupci pojišťoven najít jiné řešení než to, že bude na lůžku držet klienty ČPZP na úkor jiných."

Krajská pobočka VZP zatím nedostala od klientů žádnou stížnost na nedostupnost péče v Karviné. Její ředitel Aleš Zbožínek ale ujistil, že když se na ně kdokoli obrátí, nenechají ho na holičkách a zajistí mu péči jinde. "Když se zdravotnické zařízení chová účelově, pacient je chudák. Poletuje v tom systému jako pingpongový míček a netuší proč. Je to vůči němu nefér," řekl.

Podle Zbožínka ale téměř všechny nemocnice v kraji bojují s nízkou obložností, a to je důvod, proč je VZP nutí k velké redukci lůžek.

Ředitel karvinské nemocnice Petr Kovařík ale Akci milion i další úsporná opatření brání. "Nevidím na tom nic špatného. Chovám se tržně. Musím dodržovat úhradové vyhlášky a snažit se, abychom nepracovali zadarmo nebo naopak nevraceli pojišťovnám miliony. Jinak budeme muset omezovat péči a propouštět další zaměstnance," vysvětluje Kovařík.

Tvrdí také, že nemocnice sice chce přimět lékaře k lepšímu hospodaření, ale přitom nepoškodí žádné pacienty. "Jde o motivační faktory, které nikdo nezakázal a nezakáže," míní ředitel.

Část lékařů s ředitelem souhlasí

Z části mu dává za pravdu i předseda České společnosti pro kvalitu ve zdravotnictví David Marx. "Jsou to standardní motivační nástroje. Ředitele chápu, z pozice manažera je to logický krok," říká. "Problém je, a to v celé Evropě, že manipulace s pacienty tu není vyvolaná jejich zdravotním stavem, ale ekonomickou potřebou nemocnice."

Ředitele z části podporují i lékaři nemocnice, kterým jde o místa. Někteří ale přiznávají, že ze zdravotnictví, kde je na prvním místě byznys, je jim už dost dlouho špatně.

I náměstek hejtmana Karel Konečný chápe, že ředitel se snaží šetřit, ale Akci milion, o níž nevěděl, chce zrušit. "Takto postupovat nelze. V pondělí promluvím s ředitelem a bude to i předmětem porady se všemi řediteli našich nemocnic," řekl v pátek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video