Australský firma chce uhlí přeměnit na plyn. Na povrchu by prý bylo jen potrubí. (ilustrační snímek)

Australský firma chce uhlí přeměnit na plyn. Na povrchu by prý bylo jen potrubí. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Karviná žene Australany pryč od uhlí. Stát ale vzal těžaře na milost

  • 17
Uhelné sloje pod Karvinou vábí těžaře. Sotva odeznělo prohlášení Ostravsko-karvinských dolů o plánech na dolování pod slezským městem, přihlásili se Australané, kteří by uhlí chtěli vytěžit zplyňováním. Město jim nechce povolit ani průzkum ložiska, naopak stát už povolení vydal.

Wildhorse Energy CZ, australská firma s českým zastoupením, v minulých dnech požádala Karvinou o povolení hranic průzkumného území pro zkušební vrty v Karviné, Dětmarovicích a Petrovicích. Průzkum by měl zjistit, zda se dá ve vymezeném území vytěžit uhlí metodou takzvaného zplyňování. "Znamená to, že uhlí se pod zemí zapálí a v zásadě se těží plyn," vysvětlil Vlastimil Hudeček z Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava.

Zplyňování uhlí

Jde o metodu dobývání uhlí, při které se do sloje napustí speciální tekutina. Ta změní uhlí v plyn, jenž se vytěží a prodá.

Zatímco vedení Karviné se obává devastace krajiny, odborníci tvrdí: "Pokud by se zabránilo úniku jedovatých zplodin, při zplyňování by se naopak odstranily problémy s prachem nebo potíže s poklesem půdy, které hyzdí krajinu. Nedá se ale říci, že by ta metoda byla lepší," zmínil Vlastimil Hudeček z VŠB - TUO.

 V čem to může být nebezpečné? Zplodiny zapáleného plynu jsou jedovaté. "Striktně se musí oddělit od vzduchu, který lidé potřebují pro dýchání. Čím více je uhlí porušené, tím větší je nebezpečí, že jedovaté zplodiny uniknou, například se dostanou lidem do sklepů," sdělil Hudeček.

Primátor: Nechceme hospodářský úpadek

Tato metoda dobývání uhlí je pro Karvinou nepřípustná a zásadně nesouhlasí ani s průzkumem, natož pak s případnou těžbou. Podle primátora Karviné Tomáše Hanzela by to znamenalo i okamžitý propad území a devastaci krajiny.

"Případná těžba by zasáhla území, na kterém žije více než jednadvacet tisíc lidí a přinesla by zásadní hospodářský úpadek města," míní náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Závacký. Městu se proto hrubě nelíbí, že ministerstvo životního prostředí průzkum povolilo. Karviná proto podala protest, a pokud s ním neuspěje, stát hodlá i zažalovat.

Firma se zaručuje, že Karvinou nečeká ekologický problém

Podle Romana Rácze z českého zastoupení australské společnosti Wildhorse Energy není kritika obcí oprávněná. "Je tam spočítáno využívání uhelných ložisek tak, aby nedocházelo k poklesům, aby nedocházelo k ekologickým zátěžím. Takže ta metoda nemá vůbec nic společného s konvenční těžbou uhlí, jak je známá v našich podmínkách," uvedl Rácz Českému rozhlasu Ostrava.

Tomislav Střelec z ostravského pracoviště Ministerstva životního prostředí ČR řekl, že pro zamítnutí žádosti nemělo ministerstvo žádný důvod. "Nyní jde pouze o stanovení průzkumného území," uvedl Střelec. Podle něj je reálné, že ložisko nebude pro firmu vůbec zajímavé a k žádným pracím v terénu nedojde.

Názory města a ministerstva se neshodují takřka v ničem

"Pokud firma při průzkumu provede vrt, udělá v něm jen karotážní, tedy geofyzikální měření a odběr vzorků. Toť vše. Město to v žádném případě neohrozí," konstatoval Střelec. Pokud by firma Wildhorse Energy CZ v budoucnu projevila zájem o těžbu uhlí zplynováním, muselo by ministerstvo životního prostředí nejprve vyhodnotit vliv těžby na krajinu a zdraví obyvatel.

Město přesto nesouhlasí. Podle Dalibora Závackého firma Wildhorse Energy CZ Karvinou nedostatečně informovala o záměrech. "Chybí nám zásadní údaje o vlivech průzkumu, firma městu přes opakované žádosti nesdělila, zda v případě kladného výsledku průzkumu bude žádat o těžbu, nebo ne. Nemáme bližší údaje o geologických pracích a jejich rozsahu, o lokalizaci vrtů, jistý je jen velký rozsah území," postěžoval si Závacký.

A zkritizoval také postup ministerstva. "Jestliže stát stanoví průzkumné území proti vůli Karviné, je jasné, že s případnou těžbou již nic nezmůžeme," zmínil náměstek primátora.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video