Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné (19. srpna 2011)

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné (19. srpna 2011) | foto: ČTK

Karviná rychle bourá ghetto, sběrači kovů totiž začali domy rozebírat

  • 102
V Karviné se rozhodli rázně skoncovat s bývalým ghettem Vagónka na okraji města. Do demolice se pustili dřív, než bylo původně v plánu. Kvůli rabování. Demoliční četa v pátek zbourala první dva domy, další dva přijdou na řadu v sobotu, zbylé dva v pondělí.

Pak do prostoru najedou i drtičky. Hotovo bude na konci příštího týdne. Přitom všechno začalo dřív, než se původně plánovalo.

Po vystěhování většiny rodin totiž začali nejen opuštěné domy ihned rozebírat sběrači kovů a dalších materiálů. "Prostor nebylo možné přes snahy města uhlídat, rabování tady jelo ve velkém, proto bouráme už teď na naše náklady," řekl primátor města Tomáš Hanzel s tím, že za demolici město celkem zaplatí zhruba 600 tisíc korun.

Prozatím nechají zbourat jen šest z osmi domů. Na další dva zatím nemohou, bydlí v nich ještě rodiny.

Původně se mělo všech asi 25 rodin přestěhovat do konce července. "Pro dvě početnější zatím ještě hledáme bydlení," řekl primátor.

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)
Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)

"Bydlíme tady už patnáct let. Samozřejmě, že bychom raději zůstali. Ale snad se přestěhujeme do lepšího. Stále nám hledají nový byt, protože je nás hodně," řekl ČTK jeden z obyvatel kolonie Michal Gábora, který má devět dětí.

"Další rodina se vystěhovat odmítá. Tato ale nárok na byt nemá," přiblížila komplikace mluvčí Karviné Šárka Swiderová. Radnice v tomto případě čeká na rozhodnutí soudu.

Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)
Demolice bývalého ghetta Vagónka na okraji Karviné. (19. srpna 2011)

O zkulturnění bydlení v lokalitě se město pokoušelo několikrát. Vždy neúspěšně. Když byly domy opraveny, nájemníci je zakrátko znovu zdevastovali. Od roku 2000 město do oprav investovalo několik milionů.

Obrat k lepšímu nepřinesly ani pravidelné kontroly. "Jedním z důvodů je jistě odloučenost lokality od dalších obydlených zón. V okolí jsou jen firmy a je to jeden z nejméně lichotivých příjezdů do města. Často byli v oblasti sociální pracovníci a odbor sociálně právní ochrany dětí, protože se tam řešilo například záškoláctví a špatné hygienické poměry," nastínila Šárka Swiderová.

Tak vypadá interiér demolovaných domů v bývalém ghettu Vagónka v Karviné. (19. srpna 2011)

Město zároveň zpřísnilo akce nulové tolerance vůči nepřizpůsobivým obyvatelům i v jiných částech města. "Věděli jsme hned na začátku, že to nebude jednoduché, a na Vagónce se ukazuje, že pozitivní reakce nepřijdou ani ze strany tamních obyvatel, ale nakonec ani ze strany té slušné většiny obyvatel města. Ta zase má pocit, že nepřizpůsobiví dostávají nyní v nových bytech něco navíc. Nedostávají, udělali jsme jen to, co nám přikazuje zákon," řekl Hanzel.

Po demolici všech domů se oblast přemění na průmyslovou zónu. Náklady město odhaduje na zhruba 50 milionů korun. Stavět by chtěli už v příštím roce, ale vše závisí na financích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video