Při domovních prohlídkách zajistili policisté v hotovosti šest milionů korun.

Při domovních prohlídkách zajistili policisté v hotovosti šest milionů korun. | foto: Policie ČR

Za stamilionové karuselové podvody rozdal soud až osmileté tresty vězení

  • 3
Za karuselové podvody, které podle obžaloby způsobily České republice škodu 222 milionů korun, dnes uložil pražský městský soud Italu Mariu Bertucciovi osmileté vězení a René Černému a Robertu Šváchovi pět let odnětí svobody. Další dva muži dostali podmíněný trest. Podle nepravomocného rozsudku vytvořili obžalovaní s úmyslem zkrátit daň z přidané hodnoty řetězec společností, které spolu fiktivně obchodovaly.

Pětičlenné skupince soud také zakázal výkon funkce statutárních orgánů obchodních společností a družstev. V Bertucciově případě zvolil nejdelší možnou dobu zákazu činnosti: deset let.

Za krácení daní hrozilo všem mužům až desetileté vězení. „Hlavním pachatelem byl obžalovaný Bertuccio. Máme za to, že ten nápad vzešel z jeho hlavy,“ uvedla předsedkyně soudního senátu Kateřina Radkovská, které předčítání výrokové části rozsudku zabralo kvůli uvádění stovek faktur přes 1,5 hodiny.

Muži prý minimálně od dubna 2010 do konce roku 2011 na různých místech, zejména v Praze, uplatňovali nadměrný odpočet DPH za prodej fiktivního zboží. Přes řetězec firem, do jejichž vedení dosadili takzvané bílé koně, vyváželi do zemí EU neexistující zboží deklarované například jako tiskárny nebo příslušenství do tiskáren a kopírek.

Nastrčení bílí koně údajně nevedli účetnictví, nevystavovali faktury ani nevyvíjeli žádnou činnost. „Buď to byli typičtí bílí koně, tedy osoby typu bezdomovci z Maďarska a jiných zemí, nebo o něco kvalifikovanější bílí koně. Ti vypověděli, že obchodovali s tonery, ale to bylo asi tak všechno, co dokázali uvést. Neuměli říct, kdo a proč na ně převedl společnost,“ podotkla soudkyně.

Faktury prý ve skutečnosti vytvářeli Bertuccio, Černý, Švácha a Vilém Roubíček, kterému soud přiznal status spolupracujícího obviněného, protože jeho výpověď pomohla praktiky skupiny rozkrýt. Muži prý také deklarovali vývoz zboží do jiného členského státu EU, zejména do Německa, na Slovensko a do Itálie. Jako příjemce zboží označovali hlavně slovenské firmy, které ovládali Bertuccio s Roubíčkem.

Společně s Roubíčkem dostal tříletý podmíněný trest i poslední obviněný Jiří Nechodom, jehož podíl na trestné činnosti byl podle soudu nižší. Muž se hájil mimo jiné tím, že měl v dané době boreliózu, soudkyně ale podotkla, že do své firmy dále docházel a musel být srozuměn s tím, co se v ní děje.

Bertuccio před soudem ani dříve na policii vůbec nevypovídal. Státní zástupkyně pro něj požadovala také trest vyhoštění z Česka, ten ale nebylo možné uložit, protože Bertuccio je občanem EU a v ČR zřejmě nepřetržitě pobýval po dlouhou dobu.

Pachatelé karuselových neboli kolotočových podvodů využívají toho, že dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Podvody vznikají tak, že zboží zakoupené v jednom členském státě bez DPH je v jiném členském státě prodáno včetně DPH, aniž příslušný obchodník odvedl daň. Nejvyšší státní zastupitelství ve své výroční zprávě za loňský rok uvedlo, že u karuselových podvodů zaznamenalo setrvalý nárůst připravenosti a sofistikovanosti páchání. Odhalovat a objasňovat tuto trestnou činnost je proto podle žalobců stále těžší.


Video