Kartu na hlasování využívají politici ke zkreslení výsledků

Praha - Pokud lidé posuzují aktivitu členů městského zastupitelstva podle jejich účasti na hlasování, mohou se v úsudku o nich řádně mýlit. Nemálo členů má totiž účast podstatně vyšší, než odpovídá skutečnosti. Jak je něco takového možné? Hlasovací zařízení v pražském zastupitelstvu totiž eviduje kromě obvyklých kategorií, jako jsou pro, proti, zdržel se a nepřítomen ještě další - nehlasoval.

Politici této možnosti hojně využívají. Svou kartu zaregistrují, přestože se jednání a hlasování neúčastní. Technika je však eviduje jako ty, kteří se hlasování účastnili. Tuto praxi potvrzuje například radní Rudolf Blažek i někteří další. "Bohužel vím, že nemálo členů se tímto způsobem chová. Je to problém a pro zastupitelstvo nepříjemná záležitost," konstatuje Blažek.

Podobně se vyjadřuje i radní Filip Dvořák, který z tohoto důvodu neuznává statistiky. "Vysokého procenta lze dosáhnout třeba tak, že ráno přijdete, podepíšete se na prezenční listinu, zasunete kartu a odejdete," míní. "Já považuji za účast pouze takovou situaci, kdy je při hlasování někdo pro, proti nebo se zdržel," dodává.

Jako typický příklad lze použít bývalého primátora Jana Koukala. Pokud by se někdo ze zájemců podíval na jeho účast, myslel by si, že exprimátor je velmi aktivní. Například před zatím poslední schůzí dosahovala jeho účast vysokých čtyřiaosmdesáti procent. Po této červnové schůzi Koukalova účast ještě stoupla o jedno procento. Z 573 hlasování měl být přítomen 492, přestože se na podrobném protokolu jednotlivých hlasování velmi často objevuje jediné slovo: nehlasoval. Tyto protokoly, stejně jako často prázdná Koukalova lavice na schůzi dokazují, že na jeho místě byla pouze aktivní kartička.

Sám politik včera odmítal, že by se takto choval účelově. "Něco takového vůbec nepovažuji za důležité, navíc se statistiky dají různě zneužívat. Nemám důvod, abych vyvolával dojem, že jsem aktivní, protože nejčastěji stejně vystupuji na jednání klubu," tvrdil bývalý primátor. Přitom svou nepřítomnost a aktivizaci karty zdůvodňoval svými politickými postoji. "Chci být veden jako ten, kdo nehlasoval kvůli tomu, že tím dávám najevo svůj odstup od mnohých návrhů vedení města," prohlásil Koukal.

Není však jediný, náhodný výběr ukazuje, že podobné záznamy má podstatně více členů zastupitelstva, i když ne v takovém množství jako on. Například opoziční člen zastupitelstva Tomáš Szennai z ODA má záznam o nehlasování v přibližně třiceti procentech svých účastí. Szennai se nemohl k tomuto výsledku vyjádřit, protože je na táboře v přírodě.

Opuštěná aktivizovaná karta však slouží ještě k dalšímu účelu. V některých chvílích je pouze díky ní v jednacím sále nadpoloviční počet členů a jednání tak nemusí řídící schůze přerušit. "Pokud by se totiž někteří členové při odchodu z lavice kartičkou odhlásili, tak by poklesla účast pod nutnou nadpoloviční většinu. Jednání zastupitelstva by tak byla mnohem napínavější a v určitých okamžicích by nebylo usnášeníschopné," potvrdil radní Filip Dvořák.

Milena Sopérová z firmy C.H.W., která dodala hlasovací zařízení, včera uvedla, že kategorii nehlasoval mohou zrušit. "Záleží na zastupitelstvu, zda ji chce, nebo nechce mít," podotkla Sopérová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video