Ze soutěže sdružení Otevřená společnost vyšel nejhůř úřad karlovarské radnice. Ilustrační foto

Ze soutěže sdružení Otevřená společnost vyšel nejhůř úřad karlovarské radnice. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Karlovy Vary dostaly potřetí anticenu, nyní za machinace s pozemky

  • 6
Nejhorší přístup k k otevřenosti rozhodování má město Karlovy Vary. Titul si vysloužilo již potřetí, tentokrát za schvalování změny územního plánu na pozemcích vedoucích stavebního úřadu. Naopak jako nejvstřícnější vzešla ze 7. ročníku soutěže o ochotě úřadů a institucí poskytovat údaje o svém rozhodování česká vláda.

Otevřená společnost o.p.s. již sedmým rokem oceňuje největší "přátele" a "nepřátele" svobody informací a otevřenosti veřejné správy v Soutěži Otevřeno x Zavřeno. Nominací bylo tentokrát padesát, devětkrát Otevřeno, jedenačtyřicetkrát Zavřeno.

"Karlovy Vary svou ostudu nesou již potřetí za sebou," upozornil Oldřich Kužílek z pořádající organizace Otevřená společnost.

"Předloni byli třetí za cenzuru v radničních novinách, loni první s odepíráním informací stavebním úřadem, které vedlo až k exekuci, letos město od poroty získalo maximum hlasů za manipulaci a střet zájmů při schvalování územního plánu na pozemcích vedoucí stavebního odboru, slavné paní Doubové," vyjmenoval Kužílek.

"Volené vedení města tyto činy stavebního úřadu vědomě schválilo, paní Doubovou zaštítilo. Karlovy Vary musíme považovat za jedno z nejprohnilejších měst v zemi", dodal.

Změna územního plánu se projednávala už v roce 2005. Karlovarští zastupitelé schválili plán v prosinci roku 2007. Ze sporných zemědělských pozemků v hodnotě 350 tisíc korun se tak staly přes noc stavební. Loni na jaře si parcely koupili za 26,6 milionu korun gruzínští podnikatelé. Pozemky v okrajové čtvrti Karlových Varů rodina Doubových získala před 16 lety v restituci. - čtěte Šéfka stavebního úřadu zůstane ve funkci, rozhodli karlovarští radní

Cenu dostal i exministr Řebíček

Cenu za omezování svobody projevu dostali bývalý ministr dopravy Aleš Řebíček spolu s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR. Cenu dostali kvůli výstavbě tunelu Prackovice na dálnici D8 v Českém středohoří. Stavební soud zhruba na měsíc pozastavil stavební práce na základě návrhu ekologického sdružení Děti Země.

Řebíček pak prohlásil, že sdružení státu způsobilo škodu 215 milionů korun a že bude částku od ekologů vymáhat. Cenu za špatný přístup k informacím získal Městský soud v Praze kvůli své nečinnosti. Podle Občanské společnosti dva roky a čtyři měsíce odkládal projednání žalob na neposkytnutí informací.

Zlato pro vládu, stříbro pro Prahu a bronz Kocábovi

Vznik "Knihovny připravované legislativy" schválila vláda před dvěma lety, podle Lucie Wittlichové z úřadu vlády to snížilo náklady na papír, usnadnilo práci i samotným ministrům a vedlo k uznání elektronické podoby dokumentů za směrodatnou. Otevřená společnost letos projekt ocenila ve své anketě vstřícnosti prvním místem.

Stříbro získalo hlavní město Praha a náměstkyně primátora Markéta Reedová za zahájení provozu webu informujícího o veřejných zakázkách hlavního města.

Bronz porota udělila ministrovi pro lidská práva Michaelu Kocábovi za předložení novely takzvaného náhubkového zákona, která má zrušit zákaz zveřejňování informací o účastnících trestního řízení pro případy veřejného zájmu. Některé rysy zákona by zůstaly zachovány tak, aby svoboda projevu nedostala na frak, uvedl při převzetí ceny Kocáb.

Lidé ocenil obecní web

Cenu veřejnosti pro Zavřený úřad letos obdržely brněnský magistrát a odbor územního rozvoje a výstavby městské části Líšeň za obstrukce kvůli poskytování informací o rozhodnutí vykácet 400 borovic kvůli výstavbě ubytovny a parkoviště.

Naopak pozitivním oceněním Otevřený úřad lidé odměnili obec Hlubočky na Olomoucku za její diskusní web o chodu obce. Loni Cenu veřejnosti za nejhorší přístup k poskytování informací získalo ministerstvo pro místní rozvoj, nejvíce hlasů v kladné kategorii dostaly od občanů i porotou oceněné Němčovice na Rokycansku.

Soutěž se koná ve třiceti zemích světa. Otevřenou společnost založila v roce 1998 Nadace Open Society Fund Praha. Společnost se zabývá problematikou práva na informace. Svými projekty se také například snaží posílit roli neziskových organizací v oblasti umění a kultury.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video