Karlovarský šéf ODS chce odejít z politiky

  • 41
Karlovy Vary - Bývalý karlovarský primátor za ODS Petr Keřka oznámil, že plánuje odchod z veřejného života. K tomuto názoru dospěl poté, co jej ve středu přepadli dva neznámí muži v kuklách. Politika nyní hlídá policejní ochranka. Keřka potvrdil, že jeho plány rezignovat na funkci městského zastupitele podpořila také jelita, která mu zůstala na těle po středečním fyzickém napadení dosud nezjištěnými násilníky.

"Dalším z důvodů plánovaného odchodu z veřejného života je také to, že ve svém okolí stále více vnímám obecné opovržení politikou," vysvětlil Keřka.

Politiku mimo jiné definuje jako boj o moc. Říká, že pokud se tento boj obrátí proti veřejnosti, nemá smysl v něm pokračovat. Přednost proto dá raději manželce a tříletému synovi Ondrovi.

Kařka dostal policejní ochranu
Keřka dostal policejní ochranu ve čtvrtek. "Petr Keřka dostal policejní ochranu, o kterou nás požádal. Splnil totiž podmínky dané zákonem," potvrdila mluvčí karlovarské policie Alena Veselá. Kolik bodyguardů Keřku hlídá a další podrobnosti k případu nepovažuje mluvčí za vhodné sdělit, aby neohrozila průběh vyšetřování.

Pro svoje mlčení o tom, zda jej ochranka doprovází jen na veřejnosti či se v jeho přítomnosti zabydlela na celých čtyřiadvacet hodin má důvod. Říká totiž, že vyzrazením podrobností by ztratila všechna bezpečnostní opatření smysl.

Netají se ale tím, že nepřestal docházet na své pracoviště v Sokolově ani poté, když na sídlišti dlouhé tři minuty kličkoval před dvěma násilníky.

Také Jan Vigh, šéf zásahové jednotky bezpečnostní agentury Delta Security, která Keřku hlídá, šetří slovy. Vigh pouze uvedl, že Keřkova ochranka prošla speciálním výcvikem, chodí v civilu a je ozbrojená.

Jeden z šéfů karlovarské policie Josef Peroutka říká, že takový případ jako Keřkův tady ještě nebyl.

Policisté zbití Keřky vyšetřují jako přestupek. Keřka, který začínal jako dopravní inženýr u policie své bývalé kolegy chápe, protože jednají podle zákona.

"Nepotvrdilo se totiž, že byli násilníci ozbrojení. Když vás ale někdo zbuší, přece to nemůže být jen přestupek," říká muž, který od loňského dubna až do svého svržení byl pět měsíců na primátorském křesle.

Policie zatím nezjistila motiv, který dva zakuklené muže vedl k tomu, aby si v půl sedmé ráno na Keřku počíhali s obuškem. Rány muži způsobily podlitiny na těle.

Ke kvalifikaci protiprávního jednání pachatelů napomůže zjištění motivu v průběhu zahájené šetření," konstatovala mluvčí karlovarské policie Alena Veselá.

Kolegové: Je za tím politický motiv
Keřkův stranický kolega z ODS, hejtman Josef Pavel, za tím vidí jasný politický motiv. Bývalý primátor Keřka však připouští, že se útočníci, kteří ho napadli, mohli splést.

"Jako jediný na zastupitelstvu vystupoval proti stavbě hypermarketu Carrefour, proti způsobu prodeje bytových domů 11 vyvoleným a usiloval o prosazení jmenovitého hlasování zastupitelů," upozornil Pavel.

O útocích na zastupitele se zmínil i Keřkův kolega z karlovarské ODS Ivan Vrzal. "Některým členům zastupitelstva bez rozdílu politické příslušnosti už bylo v minulosti vyhrožováno násilím," podotkl.

Vrzal má informace, že poslanci karlovarského zastupitelstva za ČSSD někdo přeřezal brzdové hadičky na osobním autě.

Jedná se o zastupitele, kteří podobně jako Keřka, nesouhlasili s výstavbou obchodního domu na úkor městské zeleně ve čtvrti Karlových Varů. Jeden z odpůrců výstavby, Lukáš Peterka, podal kvůli telefonickým vyhrůžkám trestní oznámení na neznámého pachatele.

O místo primátora přišel Petr Keřka 11. září 2001, jen necelé čtyři měsíce po zvolení. Primátora odvolali zastupitelé těsnou většinou dvaceti hlasů. Zastupitele vyzval k hlasování o důvěře primátorovi zastupitel za ČSSD Jiří Bayer. Keřkovi vyčítal nekoncepční práci a nepromyšlené využívání peněz na investice, jakou je například stavba okružní křižovatky u Thermalu.

Jak útok proběhl
Dva muži v černých kuklách Keřku přepadli ve středu ráno před panelovým domem na sídlišti Čankovská, kde bydlí. V okamžiku, když otevřel kufr svého auta, přistoupili k němu zezadu a udeřili ho do ramene. Keřka se dal na útěk. Přitom dostal další ránu do zad.

"Byla to funící hmota, která se vynořila během setiny sekundy v okamžiku, kdy jsem před domem ukládal do svého auta tašku. Tato hmota-stroj šla proti mně. Nezbývalo než utíkat," říká o jednom ze dvou zakuklených útočníků pětatřicetiletý Petr Keřka.

Dodal, že ho druhý útočník v modré kombinéze a bílým pásem naháněl z boku.

Úprk sídlištěm Čankovská trval tři minuty. Přepadený do policejního protokolu uvedl, že se marně snažil zachránit v některém domovním vchodu.

Jeho křik o pomoc přilákal sousedy na balkony. Ti přivolali policii. Před jejím příjezdem útočníci podle svědků ujeli v připraveném autě.

Keřkovo zranění si nevyžádalo pracovní neschopnost.

Keřka, který nyní pracuje jako technický náměstek Správy a údržby silnic, se domnívá, že nešlo o loupežné přepadení. Kufr auta totiž zůstal otevřený a z vozu se nic neztratilo.

Keřka se při hovoru zajíkal. Bylo patrné, že má strach. "Rodinu jsem odvezl pryč," řekl se slzami v očích. Událost tak překazila středeční plánovanou oslavu třetích narozenin jeho syna Ondřeje. "Teď máme úplně jiné myšlenky."

Kauzu vyšetřuje policie
"Případ vyšetřuje karlovarská policie, která ho bude kvalifikovat až po vyslechnutí všech svědků události," řekla pouze mluvčí karlovarské policie Alena Veselá.

Někteří policisté se však dívají na verzi o přepadení s politickými motivy skepticky.

"Je otázka, zda si politik verzi o přepadení nevymyslel, aby se jeho strana před volbami medializovala. Každému se na policii totiž zdálo divné, že by Keřka jen tak utekl zakukleným chlapům pouze s dvěma jelity na těle," řekl kriminalista, který si nepřál být jmenován, neboť informace může podávat jen tisková mluvčí.

NĚKTERÉ PŘÍPADY NAPADENÍ POLITIKŮ

5. prosince 1992 - Předsedu KSČM Jiřího Svobodu pobodal před jeho domem v Praze 3 neznámý maskovaný pachatel. Poraněna byla i jeho dcera, která mu přispěchala na pomoc. V souvislosti s činem byl obviněn student Filozofické fakulty Petr Wohlmuth, obvinění však bylo pro nedostatek důkazů staženo.

březen 1994 - Poslankyni KSČM Květoslavu Čelišovou přepadli ve vlaku na trati  Prahy do Ústí nad Labem dva maskovaní mladíci. Delikventy policie propustila bez obvinění.

listopad 1994 - Člena ČSSD a komentátora Práva Pavla Dostála napadl na předvolební schůzi Svobodných demokratů příznivec Demokratické unie Zdeněk Barbořík a uštědřil mu facku za to, "co píše a kam píše". V srpnu 1996 soud Barboříkovi za incident vyměřil podmínečný tříměsíční trest vězení.

listopad 1995 - Celý měsíc byl Václav Benda (ODS, ředitel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu) a jeho rodina obtěžováni anonymními telefonáty vyhrožujícími smrtí, policii se podařilo zadržet anonyma 27. listopadu, jednalo se o 55letého zaměstnance ochranné služby policie.

15. listopadu 1996 - Poslance Marka Bendu (ODS), syna Václava Bendy, napadl opilý návštěvník restaurace na pražském sídlišti Prosek. O několik dní dříve byl před McDonaldem ve Vodičkově ulici v Praze čtyřmi útočníky zbit další Bendův syn Filip.

6. ledna 1997 - Místopředseda vlády, ministr zemědělství a předseda KDU-ČSL Josef Lux byl ohrožován nožem a slzným plynem ve své kanceláři na ministerstvu zemědělství. Duševně nemocný pachatel neodpovídal za své jednání, a proto nebylo zahájeno trestní stíhání.

6. února 1997 - Poslanec za ČSSD Pavel Dostál byl po odchodu ze sněmovny přepaden v podloubí nedaleko Malostranského náměstí několika muži, kteří mu způsobili řadu řezných ran na hlavě a v obličeji.

9. května 1998 - Na mítinku v Novém Boru se předseda SPR-RSČ Miroslav Sládek dostal do fyzického konfliktu s místními Romy, kteří údajně reagovali na urážky prezidenta Václava Havla a jeho manželky. Sládek a další tři republikáni utrpěli v potyčce lehké pohmožděniny. Dvěma Romům, kteří byli z napadení Sládka obviněni, udělil prezident milost.

1. června 1998 - Předseda ČSSD Miloš Zeman byl vyhozen z restaurace v Českých Budějovicích majitelem domu, němž se restaurace nachází. Majitel svůj čin vysvětlil tím, že do svého domu nepustí člověka, který uráží podnikatele a považuje je za zloděje.

6. června 1998 - Poslanec Václav Svoboda (ČSSD) byl v noci napaden v Českých Budějovicích neznámým mužem. Svoboda tvrdí, že šlo o politicky motivovaný útok příznivce ODS. Útočník se údajně zastával českobudějovického primátora a místopředsedy ODS Miroslava Beneše, s nímž se Svoboda soudí kvůli údajnému nezákonnému předražení dostavby radnice.

11. června 1998 - Předseda ODS Václav Klaus byl na předvolebním mítinku v Praze trefen vajíčkem do hlavy.

listopad 1998 - Jan Ruml (Koalice) dostal dva vyděračské anonymní dopisy, v nichž sedmnáctiletý mladík žádal velkou finanční částku pod pohrůžkou fyzického ohrožení jeho rodiny. Mladík údajně požadoval jeden milion korun, policie ho však zadržela, když si pro peníze přišel.

10. dubna 1999 - Ministr vnitra Stanislav Gross dostal balík se zaříznutou slepicí a ultimátem varujícím před pokračováním v politické činnosti. Anonymní odesilatel podle deníku Právo Grossovi napsal, že pokud se do zahájení víkendového sjezdu ČSSD nevzdá aktivní účasti v politice, mohou takto dopadnout členové jeho rodiny. Zásilka však byla vyzvednuta pozdě, už po zahájení stranického jednání.

3. listopadu 1999 - Poslankyně Marie Machatá (ČSNS; původně US) obdržela obálku, ve které byla rozbuška. Machatá uvedla, že obálku dostala oficiální cestou a předala ji policii, která věc začala vyšetřovat.

8. března 2001 - Bývalého politika a někdejšího ministra průmyslu a obchodu za ODA Vladimíra Dlouhého večer bezdůvodně napadla a zranila v centru Prahy trojice výtržníků. Dlouhý musel být záchrannou službou převezen k ošetření do nemocnice se zlomenou klíční kostí a zraněným kolenem.

25. července 2001 - Pracovníci ministerstva vnitra zachytili výhružný anonymní dopis určený ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi. Dopis, ke kterému byl přiložen náboj, byl předán policejnímu prezidiu. Anonym vyjádřil nenávist k chování české policie. Anonym zmínil mělnický případ ze 16. července 2001, kdy dopravní policista zastřelil při pronásledování kradeného automobilu náhodnou chodkyni. Anonym vyhrožuje ministrovi likvidací, pokud nezjedná do třiceti dnů nápravu.
Zdroj: doc

Bývalý primátor Karlových Varů Petr Keřka

Bývalý primátor Karlových Varů Petr Keřka

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video