Kdyby zaměstnanec poslouchal hudbu z mobilu nebo MP3 přehrávače na sluchátka, Intergram by to podle ředitele Martina Mařana za veřejnou produkci samozřejmě nepovažoval. (ilustrační foto)

Kdyby zaměstnanec poslouchal hudbu z mobilu nebo MP3 přehrávače na sluchátka, Intergram by to podle ředitele Martina Mařana za veřejnou produkci samozřejmě nepovažoval. (ilustrační foto) | foto: Reuters

Prodavač si v práci pustil hudbu z mobilu, po šéfce teď chtějí tisíce

  • 106
Zaplacení sankce více než tři tisíce korun požaduje po karlovarské podnikatelce Blance K. občanské sdružení Intergram dohlížející na dodržování autorského zákona. Do problémů s organizací se žena dostala kvůli tomu, že si její zaměstnanec loni v dubnu v prodejně nahlas pouštěl hudbu z mobilního telefonu.

Jeden z nakupujících tehdy shodou okolností nebyl obyčejný zákazník, nýbrž kontrolor ze sdružení Intergram. A prodavač prý musel hned na místě zaplatit poplatek 170 korun za používání zvukových nosičů, tvrdí Blanka K. Její celé jméno redakce zná, ale po dohodě ho nebude zveřejňovat.

Co je Intergram

Intergram je nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů, vykonává kolektivní správu uvedených subjektů, a to v souladu s ustanovením § 98 odst. 6 písm. c) jako jediný subjekt na území České republiky.

Zdroj: http://www.intergram.cz/cs/

V těchto dnech měla celá věc dohru - podnikatelka dostala žádost, aby uhradila Intergramu zmíněných více než tři tisíce korun, protože se prý bezdůvodně obohatila, jelikož nepřihlásila svoji prodejnu k placení licenčních poplatků.

"Nemínila jsem nikomu platit žádné poplatky, proto jsem předem poučila všechny zaměstnance, že v obchodě nesmějí mít žádné rádio, a zakázala jsem jim pouštět i jakoukoliv hudbu z počítače, přehrávače MP3 nebo z jiného zařízení. Prodavač přiznal, že to byl jeho mobil a veřejně provozoval hudební dílo. Jenže Intergram si plete zaměstnavatele s mým zaměstnancem," řekla podnikatelka.

Dosud dostala od pražské právní kanceláře, která zastupuje Intergram, dvě výzvy k zaplacení. Odepsala, že pokud chce Intergram zaplatit za neodůvodněné obohacení, tak musí nejprve předložit doklady, které jej k tomu opravňují.

Kdyby měl prodavač sluchátka, problémy by nevznikly

Intergram je občanské sdružení, které chrání autorská práva výkonných umělců i výrobců zvukových záznamů.

"Je zcela nemožné, aby kontrolor Intergramu vybíral jakýkoliv poplatek na místě od kohokoliv. Kontroloři v terénu zjišťují pouze místa konání veřejných produkcí, zda má provozovatel takovéto veřejné produkce uzavřenu příslušnou licenční smlouvu," vysvětlil ředitel organizace Martin Mařan a vyvrací tak tvrzení podnikatelky o zaplacení poplatku 170 korun už na místě.

Na otázku, jestli si myslí, že je logické chtít poplatky po zaměstnavateli, když už jednou zaplatil zaměstnanec, ředitel odpověděl, že k uzavření smlouvy je vyzýván vždy provozovatel dané provozovny.

"V nejednom rozhodnutí soudu se uvádí, že za zaměstnance je odpovědný zaměstnavatel," argumentoval ředitel Intergramu.

Dodal, že kdyby zaměstnanec poslouchal hudbu z mobilu nebo MP3 přehrávače na sluchátka, Intergram by to nepovažoval za veřejnou produkci.

Podle Intergramu dochází k nejčastějšímu a zásadnímu porušení autorského zákona na straně podnikatelů tím, že se sami dobrovolně nedožadují uzavření licenční smlouvy před započetím veřejné produkce. Tak by se vyhnuli problémům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video