Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Karlínští likvidují tlející jídlo

  12:56aktualizováno  12:56
Pražský magistrát otevřel Karlín. Do nejnebezpečnější zóny mohou lidé pouze na zvláštní propustky. Při příchodu dostávají tři igelitové pytle a roušku. Dnes budou likvidovat pouze tlející jídlo. Podle zpravodaje iDNES.tv čeká v Křižíkově ulici asi 800 lidí. Lidé z nejpoškozenějších domů se po úklidu musí vrátit do provizorního bydlení. Do krizové oblasti nebudou vpuštěny děti a domácí zvířata. Zákaz vjezdu stále platí také pro auta.

Podle zpravodaje iDNES.tv lidé na vstup čekali už od půl osmé. V Křižíkově ulici podle něho stojí popeláři a hasiči. Před domy jsou kontejnery.

U vchodu do uzavřené zóny jsou i pokyny pro chování návštěvníků. Kromě Křižíkovy ulice mohou lidé do Karlína přicházet i ze shromaždišť na křižovatkách ulic Sokolovská a Březinova a Husitská a Trocnovská. Tam bylo podle ČTK méně lidí a čekání po 10. hodině trvalo asi 15 minut.

"Tady stojí fronty. Jsou to stovky metrů. Jsou tady lidi, co tu stojí dvě hodiny, jsou tu starý lidi. To přece museli vědět, že přijde nějakých dvacet tisíc lidí. Vůbec to nezorganizovali," stěžovala si Českému rozhlasu jedna z čekajících.

Oproti občanskému průkazu či živnostenskému listu lidé na shromaždištích získali kartičku R ke vstupu pro rezidenty. Lidé ubytovaní v evakuačních centrech měli průkazy dostat během noci.

Gumových rukavic je nedostatek, proto by si je ten, kdo má možnost, měl přinést vlastní.

Dvě třetiny z obyvatel uzavřené zóny už ve svých bytech budou moci zůstat. Lidé z nejpoškozenějších domů se po úklidu musí vrátit do provizorního bydlení. Při úterním večerním jednání o tom rozhodl krizový štáb hlavního města. Od rána mohou lidé přicházet ke třem vstupům do zóny A .

Rozsáhlá fotogalerie

Co dělat při návratu domů

Odpovědi na to, co vás po záplavách nejvíc zajímá

Všechny články o záplavách najdete zde.

"Pouze ti, jimž statici označili domy jako A či B, budou moci v bytech zůstat. Do nejpoškozenějších domů, jichž je necelých padesát, budou obyvatelé vpuštěni pouze na krátkou dobu, než vyklidí zkažené potraviny," řekl ředitel magistrátu Zdeněk Zajíček.

Poškozeno je více než čtyřicet domů
Domy C, kterých je v Karlíne 43 z toho 23 představuje riziko, pak budou průběžně staticky zajištěny tak, aby se staly bezpečnými.

Většina podmáčených domů stojí v ulicích Křižíkova, Sokolovská a Pobřežní, sdělil ČTK krizový štáb hlavního města. Jednotlivé závažně poškozené budovy jsou ale i v Březinově ulici, na Karlínském náměstí, v ulicích Pernerova, Prvního pluku, Šaldova, Thámova a Vítkova.

Ve čtvrti, kde už spadly tři domy, má být stržen i dům č. 36 v Křižíkově ulici. Statici zjistili porušení čelní nosné zdi. Budova klesá ke zřícenému domu č. 34, ve vnitřní části se objevují trhliny.

Zřítit se může podle statiků i dům č. 19 v ulici Prvního pluku, před nímž se propadl chodník. "Chybí podlaha. Velké výmoly, porušeno až na zeminu v místě podlahy," uvádějí statici v dokumentu. Vedlejší budova č. 21 má podemleté venkovní pilíře. Také u dalších domů nalezli experti podemleté chodníky či zchátralé zdi. Ve sklepě domu č. 62 v Sokolovské ulici proudí voda.

Zkažené jídlo nechají lidé před domem
Všichni lidé přicházející do Karlína dostávají igelitové pytle, do nichž uloží jídlo a biologický materiál. Ty uzavřou a položí před dům. Tmavý je určen pro zbytky živočišného původu a uhynulá domácí zvířata, světlý na ostatní odpad. Ulicemi bude po celý den jezdit speciální vůz, který je odveze do spalovny.

Jako jedna z prvních se do svého domova v Křižíkově ulici podívala i Illa Feuereislová. "Člověku se úplně klepou kolena, když má otevřít dveře," přiznala a stěžovala si na zápach. Její byt naštěstí zůstal vodou nedotčen. Přestože byl dům označen písmenem B jako staticky téměř bezproblémový a mohla by v něm zůstat, chtěla se za pár hodin vrátit k synovi.

"Nejde tu proud a neteče tu ani voda. Nedá se tu ještě žít," dodala smutně. Po několika minutách začala ze svého bytu s rouškou přes obličej vynášet pytle s odpadem.

Pokud se dnes někdo domů nevrátí a sousedé na to upozorní, budou ve čtvrtek tyto byty násilně vyklizeny, protože jinak hrozí infekce. Jakmile se hnijící potraviny zlikvidují, vydezinfikují hasiči všechny ulice. Pak již budou lidé moci ze svých obydlí vyklízet i další věci. I dnes je však zóna stále nebezpečná. Vozovky a chodníky se propadají.

Podle krizového štábu zůstává Karlín kvůli hygienickým podmínkám a změnám v podloží dál ohrožen. V domech neteče voda a nejde elektrický proud. Pitná voda je tu k dispozici v cisternách.

V Karlíně byla posílena i záchranná služba. Postiženým a starším lidem bude s vyklízením pomáhat zhruba 40 studentek vyškovské vojenské akademie. Na likvidaci zkaženého jídla nastoupila i další protichemická jednotka. Stovka vojáků přijela z Neratovic, už dříve tam začali pomáhat vojáci z Kroměříže.

Neratovičtí chemici nejprve podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka zlikvidují tlející krmivo pro psy. V jednom obchodě je ho podle něj 100 tun.

Vydavatelství přispělo na obnovu Karlína a vyzývá další
Jedna z desítek mezinárodních firem, které sídlí v Karlíně, vydavatelství a nakladatelství Reader's Digest Výběr, věnovala milion korun na obnovu Karlínského náměstí. Zároveň vyzvala ostatní mezinárodní společnosti, které tu sídlí, aby se přidaly.

"Osud snad nejpostiženější části Prahy, kde jsme už několik let působili, nám leží na srdci a chceme přispět k tomu, aby Karlín zase začal vzkvétat a lidé se měli kam vrátit," řekl  ředitel Výběru Luboš Beniak.

Pokyny ke vstupu

Krizový štáb žádá, aby lidé v zájmu vlastní bezpečnosti respektovali následující pravidla a všechny pokyny odpovědných pracovníků. 1) Přísný zákaz vjezdu motorových vozidel do zóny! Ulice a chodníky se v předchozích dnech na několika místech propadly a není možné vyloučit další nebezpečí! 2) Vstup dětí do zóny vzhledem k vážné hygienické situaci není možný! Nedoporučuje se ani vstup těhotným ženám, nemocným a oslabeným lidem.

Štáb naléhavě žádá:
1) Po příchodu do bytu uložte zkažené potraviny do igelitových pytlů, které obdržíte při vstupu. Zavázané pytle s odpadem vyneste před dům.

2) První den zpřístupnění zóny nevynášejte na chodníky poškozené zařízení bytu z důvodu nutného vyčištění ulic a odvozu pytlů s biologickým odpadem. 3) V zóně dodržujte co nejpřísnější hygienická pravidla. Často si umývejte ruce. Používejte ochranné hygienické pomůcky.

Přístupové brány do uzavřené zóny:

1) v ulici Křižíkova před autobusovým nádražím Florenc, 2) křižovatka ulic Sokolovská a Březinova, 3) křižovatka ulic Pernerova a Prvního pluku.

Při kontrolách statiky domů bylo nutné překonat vchodové dveře do několika domů násilím s asistencí policie. Šlo o nezbytné opatření v nouzové situaci. V případě potřeby kontaktujte krizové linky: 360 99 560-75, 360 99 720-35.

V Křižíkově ulici se zřítila část dvojdomu určeného k demolici. (15. srpna 2002)

Pražský Karlín po povodni, 17. srpna 2002

Zničený chodník v pražském Karlíně, 17. srpna 2002

V neděli nad ránem se zřítil dům v pražské Sokolovské ulici u stanice metra Florenc (18. srpna 2002).

V neděli nad ránem se zřítil dům v pražské Sokolovské ulici u stanice metra Florenc (18. srpna 2002).

Pražský magistrát uzavřel ohrožené části pražského Karlína (18. srpna 2002).

Pražský magistrát otevřel některé části pražského Karlína.

Záchranáři s rouškou zasahují v pražské čtvrti Karlín. (18. srpna 2002)

Obyvatelé Karlína čekají na to, až je úředníci pustí do bytů. Tam budou likvidovat staré potraviny, 21. srpna 2002

S vyklízením bytů v pražském Karlíně pomáhali vojáci, 21. srpna 2002

Obyvatelka Karlína se chystá k úklidu svého bytu, 21. srpna 2002

Vojáci si myjí ruce poté, co pomáhali s vyklízením bytů v pražském Karlíně, 21. srpna 2002

Vojáci vynášejí pytle se zkaženým jídlem z jedné z karlínských restaurací, 21. srpna 2002

Obyvatelé Karlína, který magistrát po povodních otevřel, 21. srpna 2002

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Syrský uprchlický tábor Zátarí v Jordánsku (7. prosince 2014).
Miliony z Česka na pomoc Syřanům v uprchlických táborech v Jordánsku

Další miliony korun z České republiky zamíří na pomoc Jordánsku, kde v uprchlických táborech žije dlouhodobě více než milion lidí. Ti utekli z válčící Sýrie....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Ministerstvo změnilo podmínky pro mladé lékaře, mohou se hlásit do programu

Ministerstvo zdravotnictví v úterý změnilo podmínky pro letošní absolventy lékařských fakult, kteří nemohli pokračovat v dalším specializačním vzdělávání. Nově...  celý článek

(ilustrační snímek)
Povinná výbava je přežitek, míní poslanci. Ministerstvo však změny nechce

Hever, pojistky, rezervní žárovky či kolo. Na silnici jsou často k ničemu, ale když je v autě nemáte, dostanete pokutu. Česko je jednou z posledních zemí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.