Karlín se opět otevře lidem

  • 34
Pražský Karlín se opět otevře místním lidem. Magistrát oblast zpřístupní ve středu v deset hodin dopoledne. Do domů, které hrozí zřícením pustí lidi jen na okamžik, aby odnesli tlející potraviny. Ostatní mohou zůstat dle svého rozhodnutí. Magistrát nedoporučuje, aby sebou lidé brali děti a domácí zvířata.

Hrozí totiž infekce. Otevřeny budou podle ředitele magistrátu Zdeňka Zajíčka domy staticky dobré, mírně narušené i poškozené, označené jako C. "V dobrých a mírně narušených domech budou moci být obyvatelé stále," dodal.

Poškozené domy budou muset podle závažnosti statických poruch zase opustit. Odborníci se budou snažit ještě přes noc budovy označené jako C staticky zajišťovat. Zajíček upozornil, že lidé nebudou moci v Karlíně jezdit kvůli možným prolomením ulic automobily. "Nebezpečí na ulicích stále je," upozornil.

Pražský magistrát  zveřejní i seznam domů v uzavřené části Karlína, které po povodních prověřili statici. "Krizový štáb rozhodl, jak se bude v následujících dnech karlínská zóna otevírat," řekl mluvčí magistrátu Martin Kupka.

Vstupy do zóny budou podle Zajíčka tři. U Florence Křižíkovou ulicí, u ústí Pernerovy ulice a na křižovatce Sokolovské a Březinovy ulice, informoval Zajíček. Lidé musejí mít občanský průkaz nebo živnostenský list. Na jejich základě získají kartu s označením R a mohou dovnitř. Dostanou také igelitové pytle na zkažené jídlo. Jiný odpad budou moci z bytů vynášet až ve čtvrtek.

Magistrát bude lidem podle Zajíčka rozdávat roušky, pokusí se zajistit i rukavice. V evakuačních místech dostanou karlínští obyvatelé kartu R do rána. Magistrát zajistí jejich odvoz autobusy přímo k zóně.

Město spoléhá na to, že lidé úředníkům řeknou. kdo ze sousedů v bytech není. Zkažené potraviny se z nich totiž odstranit bezpodmínečně musí. "Prázdné byty se potom budou násilím otevírat," dodal Zajíček.

Radní schválili posunutí začátku školy
Nejvíce záplavy ovlivnily začátek školního roku na všech pražských středních školách. Těm radní plošně posunuli prázdniny na 16. září.

"Potřebujeme k tomu však ještě souhlas ministerstva školství, ale neměl by v tom být problém," řekl iDNES náměstek primátora Otto Kechner. Prázdniny všem středoškolákům radní prodloužili kvůli obavě, že by jejich dojíždění do škol zkomplikovalo už nyní neúnosnou pražskou dopravu.

Základních škol se prodloužení dotkne jen částečně. Rada hlavního města tyto školy rozdělila na dvě skupiny. První je kategorie škol, které buď záplavy poničily či se jen nacházejí v záplavových oblastech nebo ředitelé poskytují prostory pro evakuované obyvatele. Druhá skupina jsou školní zařízení, která nebyla povodní vůbec zasažena.

"Do první skupiny základních škol nastoupí jen ředitelé, kteří do jednoho týdne musí rozhodnout, zda ve škole může probíhat výuka. Pokud ne, musí dětem zařídit náhradní program a ve škole se začne učit až 16. září," upřesnil Kechner. Dodal, že škol druhé kategorie se změny vůbec nedotknou. "Do těchto škol přijdou žáci v normálním termínu 2. září."

Výjimku tvoří všechny zvláštní školy a školská zařízení, která mají zajištěný náhradní program mimo území hlavního města.

Radní zároveň doporučili všem rektorům pražských vysokých škol, aby semestr zahájili o čtrnáct dní později - tedy až 14. října. "Je to hlavně kvůli ubytovacím kapacitám, které nám poskytují," dodal.

Karlín se brzy otevře
V pražském Karlíně je po tragických záplavách staticky narušených až sedmdesát domů. Podle informací z radnice osmé městské části ve čtvrti situace výrazně zlepšuje. "Čištění probíhá, kromě ulic, kde hrozí propadnutí, dodělávají se závadné věci jako prodejny potravin," řekl zástupce vedení radnice.

Právě propadlé komunikace jsou podle něj problém. V pondělí se ulice prolomila pod nákladním i pod policejním autem. "Myslím, že pro automobily je to tam nebezpečné," poznamenal.

Kupka sdělil, že obchody se zkaženými potravinami v Karlíně nyní vyklízejí hasiči z protichemické jednotky. Mají přesný harmonogram i seznam domů, kde jsou. Rozkládající se maso likvidovala předtím armáda.

Nadále platí, že uzavřená zóna je nepřístupná pro místní lidi. Obyvatelé se dostanou jen do oblasti mezi Březinovou a ulicí Pod Plynojemem, uvedl Kupka. Mohou tam jen pěšky, projíždět mohou jen auta záchranářů a vozy, které zajišťují centrální úklid.

Stavební úřad osmé městské části vyzval vlastníky nebo správce konkrétních domů v Thámově, Křižíkově a Sokolovské ulici, aby se přihlásili. Podle Kupky jde o to, aby policie nemusela otvírat domy násilím, aby je mohl prohlédnout statik. Karlíně se už zřítily tři domy, dva v Sokolovské ulici, jeden v Křižíkově.

Lidé nedostanou elektřinu týdny
Část obyvatel Prahy 1 ze zaplavených oblastí se musí smířit s tím, že bez elektrického proudu bude žít ještě další tři až čtyři týdny. Mnoho domů je i bez dodávky plynu a jen v několika nefunguje kanalizace. "Na území, kterým prošla povodeň, je zhruba 50 procent trafostanic nefunkčních, protože se dostaly do kontaktu s vodou," řekl starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.
Strahovské koleje jsou přeplněné
Největší evakuační tábor v hlavním městě, strahovské vysokoškolské koleje, je zcela přeplněn. Dosud tam bylo evakuováno 696 lidí z Karlína. Zároveň jsou ale na Strahově ubytování zahraniční turisté a studenti, kteří si tam tráví prázdniny.

"Přestože se jedná o největší koncentraci lidí v Praze, epidemiologická situace je zatím velmi dobrá. Dosud nebyl potvrzen jediný případ infekčního střevního onemocnění," sdělil iDNES starosta Prahy 6 Pavel Bém.

Od pondělního večera platí do odvolání v areálu strahovských kolejí a přilehlého katastrálního území Břevnov po 20. hodině zákaz prodeje alkoholu včetně piva.

Praha 1 ubytuje 150 rodin
Radnice Prahy 1 je připravena zajistit náhradní bydlení pro všech přibližně 150 rodin, jejichž byty jsou po povodních na území první městské části neobyvatelné. "Při rozhodování o přidělení náhradního bydlení nebude záležet na tom, zda je poškozený byt v obecním či soukromém majetku," oznámil starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister.

Starosta vyzývá všechny obyvatele neobyvatelných bytů, aby se o náhradní byt přihlásili v informačním centru úřadu městské části ve Vodičkově ulici. O přidělení bytu vždy rozhodne rada městské části.

Centra stále fungují
Evakuační centra v Praze 1 v základních školách ve Vodičkově a Jindřišské ulici a na Uhelném trhu budou nadále fungovat. Nyní v nich přechodně žije téměř 400 lidí. Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister nevyloučil, že centra vyhledá několik dalších lidí. "Mohou mezi nimi být například ti, kteří se teprve nyní vrátili z dovolené a zjistili, že jejich byt je poškozený," řekl.

V evakuačních střediscích mohou zůstat nejen lidé, kteří mají trvalé bydliště v zatopeném a nepřístupném území Prahy 1. Útočiště zde mohou nalézt podobně postižení trvale žijící v jiných částech hlavního města nebo kteréhokoli zaplaveného místa v České republice.

Radnice má zatím k dispozici kolem 90 bytů. Jsou to jednak dokončované byty, které měly být pronajímány jako nadstandardní. Využity budou i volné byty před rekonstrukcí, které budou rychle upraveny. Všechny jsou na území Prahy 1. Starosta předpokládá, že se podaří zajistit byty další a nevylučuje, že se obrátí na magistrát.

Neobyvatelné byty musí být podle starosty zcela rekonstruovány, protože byly vodou závažně poškozeny. Náklady na obnovu jednoho čtverečního metru jsou odhadnuty 8000 až 10 tisíc korun. Rekonstrukce některých objektů bude zahájena už v úterý.

Naštěstí ale není žádný z domů v Praze 1 staticky narušen. Podle radního Petra Burgra byl výdřevou preventivně zajištěn pouze portál domu malostranského domu v Nebovidské ulici. Nebylo totiž jasné, zda prasklinu ve zdi způsobila velká voda, anebo tam byla už delší dobu.

Odhad škod, které napáchala v minulém týdnu rozvodněná Vltava na území Prahy 1, budou podle Bürgermeistra známy a shrnuty až koncem týdne.

Při záplavách bylo z ohrožených míst Prahy 1 evakuováno přes 5000 lidí, z nichž téměř 400 nadále žije v záchytných střediscích. Neobyvatelné byty se nacházejí zejména na pravém břehu Vltavy v Petrské čtvrti a také na Malé Straně.

Velká míra předvídavosti se vyplatila majiteli osobního automobilu z Prahy-Modřan, který před příchodem nejhorší záplavové vlny zaparkoval svůj vůz na sice neobvyklém, ale zato bezpečném místě. (20. srpna 2002)

Zatopená čistička odpadních vod v Praze-Troji. (14. srpna 2002)

Román Josefa Tomana "Po nás potopa" doplatil na přívaly vody a ocitl se na hromadě promáčeného domovního odpadu při vyklízení zatopených domů ve Zbraslavi v Praze 5. (20. srpna 2002)

Vyplavené knihy. Na Ortenově náměstí v Holešovicích vyplavila voda obvodní knihovnu a pracoviště vzácných fondů.

Dobrovolníci pomáhají při ošetření knih poškozených povodní.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue