Uzbecký prezident Islam Karimov. (1.11. 2015)

Uzbecký prezident Islam Karimov. (1.11. 2015) | foto: AP

Uzbecký prezident je ve vážném stavu, média spekulují o jeho smrti

  • 4
Uzbecký prezident Islam Karimov je od víkendu v nemocnici poté, co utrpěl krvácení do mozku. Podle tvrzení místní tiskové agentury Fergana Karimov v pondělí zemřel. Jeho mladší dcera však uvedla, že stále žije. Média řeší možné nástupce 78letého Karimova, jehož autoritářský režim je v zemi už od roku 1989.

Lola Karimovová Tilljajevová, která je uzbeckou velvyslankyní při UNESCO a žije v Paříži, ve středu na sociální síti Instagram popřála otci brzké uzdravení. Zároveň poděkovala za vzkazy podpory a přání k uzdravení, které lidé prezidentovi posílají.

„Pro nás to znamená velmi mnoho a já jsem přesvědčena, že tato ohromná síla dobra vycházející z hloubi vašich srdcí pomáhá v jeho zhojení,“ napsala na svém instagramovém účtu.

Hra na volby. Karimov získal 90 procent hlasů

Agentura Interfax ve středu napsala, že s léčením uzbeckého prezidenta na místě pomáhají i ruští lékaři. „Mohu potvrdit, že naši specialisté jsou v Uzbekistánu, aby poskytovali konzultace a lékařskou pomoc prezidentovi Karimovovi, řekl agentuře Alexandr Konovalov z moskevského Burděnkova ústavu, specializovaného na neurochirurgii.

Avšak podle uzbecké tiskové agentury prezident zemřel. „Smrt Islama Karimova podle zdrojů Fergany nastala v 15 až 16 hodin taškentského času (12:30 SELČ),“ napsala agentura na svém webu v pondělí pozdě večer a zároveň zveřejnila nekrolog dlouholetého uzbeckého vůdce. Zprávu však nikdo nepotvrdil.

Nejistotu prohloubilo zrušení oslav nezávislosti jedné z bývalých sovětských republik, při kterých býval Karimov hlavním řečníkem. Moderátoři ve středu v uzbecké televizi ve středu jen přečetli Karimovo tradiční poselství k výročí nezávislosti země, zdůrazňující správnost dosavadní cesty. Podle úřadů se šéf státu zotavuje v nemocnici. Taškent mezitím zrušil slavnostní koncert, plánovaný na středu, a čtvrteční ohňostroj. Radnice tento krok vysvětlila tím, že se současně má konat fotbalové utkání se Sýrií v rámci kvalifikace na mistrovství světa 2018.

Mezi lidmi panuje neklid

Situaci v zemi ovládané autoritářským režimem dokresluje příhoda na jednom z veřejných míst metropole. „Prodavači v jedné z hlavních tržnic Taškentu házeli prázdné lahve od minerálky po návštěvníkovi, který se chlubil, že přesně ví, že prezident Karimov zemřel ve dvě v noci,“ napsal ruský zpravodajský server Lenta s odvoláním na místní média. Rozlícení trhovci návštěvníkovi bazaru vyhrožovali, že mu zpřelámou nohy, jestli nepřestane šířit fámy.

Autokratický Karimov stojí v čele Uzbekistánu už od roku 1989, kdy země ještě byla jednou ze sovětských republik. Moc si pak udržel i po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Kdo by mohl na jeho místo nastoupit, zatím není jasné. Neschopnost dohodnout se na tom, kdo by Uzbekistán dočasně vedl, by podle agentury Reuters mohly tuto muslimskou zemi s 32 miliony obyvatel destabilizovat.

Fotogalerie

Sám Karimov se stylizoval jako bašta stability a svou vládu upevňoval varováními před hrozbou militantních islamistů ve Střední Asii, v níž o vliv zápasí Čína, Rusko a Západ.

Nástupnictví zůstává velkou neznámou

Podle ústavy by se v případě prezidentovy smrti, anebo neschopnosti vykonávat funkci musely do tří měsíců konat volby. Ve skutečnosti by v zemi, kde neexistuje silná opozice ani nezávislá média, mohly vládnoucí elity vybrat nástupce daleko rychleji.

„Karimov a jeho nejbližší okolí dokázali vybudovat mocenský systém, který bude fungovat bez ohledu na život či smrt prvního muže státu,“ řekl politický analytik Alexandr Kňazev. „Je těžké teď říci, jaký scénář bude nejpravděpodobnější, ale jedna věc je jasná: o dcerách se vůbec nemluví. Půjde o pokus o kolektivní vládnutí,“ dodal.

Prezident nemá syna, který by v patriarchální kultuře mohl být považován za dědice. Jako případní nástupci Karimova jsou nejčastěji zmiňováni premiér Šavkat Mirzijajev (59) a jeho první náměstek Rustam Azimov. Za možného uchazeče bývá považován i šéf rady národní bezpečnosti, bývalý premiér Rustam Inojatov, v jehož neprospěch by ale mohla hrát okolnost, že mu je již 70 let.

Uzbekistán jí ležel u nohou, teď škemrá o pomoc

Prezidentova starší dcera Gulnara před časem upadla v nemilost a už dlouho se neobjevila na veřejnosti. Některá média v roce 2014 tvrdila, že je v domácím vězení. Mladší dcera Lola je uzbeckou velvyslankyní při UNESCO a žije v Paříži.

„Uzbekistán je velice uzavřená země. O moc zápolí dvě centra - silové resorty a (prezidentova) rodina, ale ta je v posledních letech oslabena, Gulnara ztratila své pozice a řada jí blízkých lidí skončila ve vězení,“ řekl ruský politolog Jevgenij Minčenko. Podle dalších expertů své slovo budou mít i regionální klany.

Karimov kvůli obavám z šířícího se islámského extremismu a terorismu v dubnu požádal o podporu Rusko. Jeho vláda je často kritizovaná Západem za porušování lidských práv. Jednoduché vztahy ale Uzbekistán nemá ani s Moskvou, od níž si snaží udržet odstup a neváhá kritizovat i ruské základny v sousedním Tádžikistánu a Kyrgyzstánu, s nimiž má Taškent špatné vztahy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video