David Rath na titulní straně Reflexu

David Rath na titulní straně Reflexu | foto: Reflex

Karikatura Ratha jako Hitlera je přiměřená, tvrdí právníci

  • 1115
Právníci v případném sporu Davida Ratha s týdeníkem Reflex politikovi mnoho šancí nedávají. Středočeský hejtman chce po časopisu, který ho na své titulní stránce zobrazil jako Adolfa Hitlera, omluvu. Zvažuje i trestní oznámení pro podezření z propagace fašismu a neoprávněného zásahu do cizích práv.

Podle advokáta Tomáše Sokola v tomto případě o podporu a propagaci fašismu nejde. "Časopis tímto obrazovým provedením zjevně nechtěl propagovat fašismus. Je to karikatura pana doktora Ratha," řekl Sokol iDNES.cz.

Případů, kdy byl u nás někdo v podobných kauzách souzen, není mnoho. Sokol si vybavuje dva: soud s Michalem Zítkem kvůli vydání Mein Kampfu a s prodejci vojenských insignií.

Zajímavý spor

V obou dvou případech se zkoumalo, jestli u nás existuje nějaké hnutí, které by jejich čin mohl podpořit či mohl někoho k tomuto hnutí přivést. "A fotografie Reflexu tyto podmínky nesplňuje," soudí Sokol. Domnívá se, že by bylo zřejmě trestní stíhání odloženo. Druhou možnost, kterou politik ČSSD zvažuje - poškozování cizích práv - tato fotomontáž podle Sokola také nenaplňuje.

"Pokud by však podával žalobu pan doktor Rath, byl by to nesmírně zajímavý spor," uvažuje advokát. Podle něj by musel soud rozhodnout, jestli jde o neoprávněný či nepřiměřený zásah do osobnostních práv, cti a vážnosti.

"Právní rámec u nás je velmi liberální. V případě obyčejného občana je to něco jiného, ale u politika bude nejspíš tendence tolerovat jeho karikatury," odhaduje Sokol.

Přiměřené chování

Podobný výklad, byť v etické rovině, nabízí i advokátka Veronika Křesťanová. "Možnost karikování politika podobiznou, i masového vraha, bych principielně za neetické nepovažovala. Musí to však být opodstatněné, což samozřejmě neznamená, že je nutné, aby politik byl masovým vrahem," říká a dodává, že "Adolf Hitler není jen symbolem masového vraha".

Důležité podle Křesťanové je, aby v karikatuře šlo o přiměřenou reflexi politikova chování, postojů či výroků. V tomto konkrétním případě Křesťanová soudí, že lze karikaturu Reflexu za přiměřenou považovat.

Omluva za Casanovu

S Reflexem se již jeden politik dříve soudil a uspěl. Časopis se v roce 2001 musel omluvit bývalému ministrovi Karlu Březinovi za to, že do svého komiksu Zelený Raoul zařadil karikatury jeho nahé osoby.

Tehdy politika zobrazil kreslíř Štěpán Mareš při sexuálních hrátkách s jeho stranickými kolegy. Nepomohlo ani autorovo vysvětlování, že obrázky ministra při sexu byly jen satirou na jeho image moderního Casanovy.

Kvůli ironickému billboardu vyšetřovala jeho autora Štěpána Mareše policie.

Štěpánu Marešovi hrozilo v roce 2004 také trestní stíhání za billboard, který nechal vylepit v Třebíči. Podobiznu teroristy Usámy bin Ládina tehdy doprovodil heslem "I já to myslím upřímně". Policie začala případ vyšetřovat jako možnou propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Státní zástupce však případ odložil s tím, že nešlo o trestný čin.

Marešovi tehdy pomohl i posudek politologa Zdeňka Zbořila. Ten uvedl, že Marešův humor odpovídal tehdejšímu typu politické kultury a komunikace v zemi. Byla to prý reakce na formu a způsob kampaně ČSSD.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video