Karel Kühnl je připraven stát se lídrem čtyřkoalice

- Unie svobody se už nebude do příštích parlamentních voleb zabývat myšlenkou, zda je lepší vládnout s ODS, či ČSSD. Chce si vyjasnit vztahy ve čtyřkoalici a rozjet volební kampaň. Krátce po svém zvolení předsedou to v neděli uvedl Karel Kühnl.

Řada členů unie, včetně vás, na sjezdu kritizovala dosavadní politiku vaší strany. V čem se Unie svobody změní?
Pokud chceme vystřídat dnešní vládní koalici koalicí odpovědnosti, musíme tvořit ve vedení tým. To znamená společně se rozhodovat a akceptovat společná rozhodnutí. A to musí platit i pro ty, kteří mají odlišné názory.

Na sjezdu jste například uvedl, že koketování některých vašich kolegů s myšlenkou společné vlády s ČSSD unii poškodilo. To jste zřejmě narážel na Vladimíra Mlynáře, který je nyní vaším prvním místopředsedou. Nebudou právě rozdílné názory na tuto věc ohrožovat jednotu vedení strany?
Je pravda, že dříve jsme říkali jasná slova, ale vzápětí jsme signalizovali, že by to přece jenom mohlo být jinak. Až někdy do léta loňského roku jsme nebyli schopni s definitivní platností věrohodně působit jako strana, která se opravdu rozhodla, že s touto sociální demokracií do voleb opravdu spolupracovat nebude. Ale teď už je to, myslím, nezpochybnitelné.

Chcete být stejně zásadoví, tedy nespolupracovat do voleb, i ve vztahu k ODS?ODS jsme nejen my, ale celá čtyřkoalice několikrát nabízeli jednání o změně vlády. Odmítnutí bylo tak jednoznačné, že asi nedává žádný smysl pokoušet se o to znovu. Ale co bude po volbách, o tom rozhodnou voliči. Unie svobody je teď v opozici vůči celému vládnímu seskupení.

Na sjezdu zněl silně názor, že byste si co nejdříve měli ujasnit vztahy s lidovci - zda má smysl, abyste šli společně v rámci čtyřkoalice do příštích voleb, anebo zda půjdete sami. Co je pro to potřeba udělat?
KDU-ČSL i my teď musíme být pro voliče věrohodní jako samostatné strany, schopné oslovit voliče i na samostatných kandidátkách, protože jedině tak budeme věrohodní v aktivním spojení ve čtyřkoalici. Čtyřkoalice musí během několika měsíců přijmout rozhodnutí o tom, zda sestavíme společné kandidátky, zda nabídneme někoho jako hlavního kandidáta do voleb. Začít bychom měli přijetím společného základního volebního programu. Alespoň něco z toho bychom měli udělat už do léta, protože ten pocit, že čtyřkoalice může být opravdovou alternativou, by se mohl začít vytrácet.

Kdo by měl být volebním lídrem čtyřkoalice?
KDU-ČSL i Unie svobody jsou povinny připravit personální nabídku. Od začátku si myslím, že ten kandidát musí mít hlavně jasný, silný a nezpochybnitelný mandát od své strany. Měl by to být předseda strany. A já si myslím, že jsem ten mandát dostal.

Ale Vladimír Mlynář tvrdí, že by tím lídrem neměl být předseda ani jedné strany. S tím nesouhlasíte?
Rozhodnutí republikového shromáždění zvolit mě jako předsedu cítím jako potvrzení mé myšlenky, že by to předseda být měl.

Na sjezdu jste byli s Vladimírem Mlynářem soupeři, nyní budete muset spolupracovat v jednom vedení strany. Našel jste v jeho vystoupeních nějakou myšlenku, kterou jste sám dosud nevyslovil, a přitom s ní souhlasíte?
Našel jsem tam celou řadu zajímavých nápadů, které se týkají například rychlého zahájení volební kampaně. Teď bude jen záležet na tom, do jaké míry se nám podaří technicky a finančně ty návrhy zabezpečit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video