Karel Hoffmann dostal čtyři roky

  • 155
Předlistopadový komunistický funkcionář Karel Hoffmann dostal čtyři roky vězení. V srpnu 1968 vypnul vysílání rozhlasu, aby zatajil pravdu o sovětské invazi. Městský soud v Praze ho odsoudil za zneužití pravomocí veřejného činitele. Pro vlastizradu žaloba nenašla dost důkazů. Hoffmann se odvolal.

Osmasedmdesátiletý bývalý šéf Ústřední správy spojů Hoffmann se k soudu dostal za to, že při srpnové invazi sovětských vojsk v roce 1968 vypnul na žádost z Moskvy vysílání rozhlasu, aby se veřejnost nedozvěděla pravdu o okupaci.

Hofmann před soudem čelil obžalobě z vlastizrady. Za to mu hrozilo 12 až 15 let vězení, případně výjimečný trest. Pro vlastizradu se ale nepodařilo najít dost důkazů.

Hoffmann se na místě odvolal. "Rozsudek má dvě stránky. Za tu pozitivní považuji, že soudem bylo vyvráceno, že jsem se dopustil vlastizrady. Se zenužitím pravomocí veřejného činitele ale nesouhlasím," prohlásil Hoffamann.

Státní zástupkyně Dagmar Máchová si vzala čas na rozmyšlenou. "Ještě to zvážím, ale podle mě je to akceptovatelné," uvedla po vynesení rozsudku.

"Obžalovaný je vinen, že v noci 21. srpna 1968 vydal pokyn k vyřazení vysílačů ve snaze zabránit vysílání prohlášení předsednictva ÚV KSČ, což v té době byl legitimní orgán. Tím zabránil, aby obyvatelé byli informováni o stanovisku tohoto orgánu," řekla v odůvodnění rozsudku Augustová.

Soudkyně teď celý spis posílá ministru spravedlnosti Pavlu Rychetskému k posouzení, zda prezidentovi doporučí, aby Hoffmannovo stíhání zastavil. Ministr má zhodnotit, jestli jeho případ podléhá přezkumnému řízení v rámci prezidentské amnestie, kterou Václav Havel vyhlásil v roce 1993, uvedl Radiožurnál.

Čtyřletý trest dostal Hoffmann u spodní hranice. Za zneužití pravomocí mohl jít sedět až na deset let. Soud rozhodl s ohledem na věk obžalovaného.

"Úkolem trestu je náprava pachatele, což s ohledem na jeho věk už není splnitelné. Přichází v úvahu jen působení na veřejnost," prohlásila předsedkyně senátu Pavla Augustinová.

Funkcionáři KSČ u soudu
V Hoffmannově kauze vypovídal jako svědek i bývalý šéf komunistů Milouš Jakeš. Během pondělního jednání ale v soudní síni zkolaboval. Najednou se mu podlomily nohy (více čtěte zde).

Kromě Jakeše soud vyslýchal i dva komunistické expremiéry Jozefa Lenárta a Lubomíra Štrougala. Oba před pražskými soudy už seděli - na lavici obžalovaných.

Lenárta už soud obžaloby z pokusu o vlastizradu zprostil, protože neshledal porušení zákona (více zde).

Také bývalý premiér a ministr vnitra Štrougal si mohl vydechnout. Soudy už se nebudou zajímat, zda kryl skupinu agentů StB, kteří byli viněni ze tří vražd (podrobnosti zde).

Bývalý vysoký komunistický funkcionář Karel Hoffmann u pražského městského soudu vysvětloval své chování z roku 1968. (15. ledna 2003)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video