Plakáty na podporu Karadžiče

Plakáty na podporu Karadžiče - Bosenský Srb si prohlíží papíry vyjadřující podporu bývalému bosenskému předákovi Radovanu Karadžičovi. Jeho obdivovatelé jimi přelepili plakáty, slibující odměnu 5 milionů dolarů za dopadení Karadžiče a Ratka Mladiče, kteří jsou obviněni z válečných zločinů a genocidy. (5. března 2002) | foto: Reuters

Karadžiče chtějí lapit i bosenští Srbové

Mladen Ivanič je připraven zadržet Radovana Karadžiče. Nabídka premiéra bosenské Republiky srbské se objevila po dvou neúspěšných operacích mezinárodních stabilizačních sil SFOR. Bývalého předáka bosenských Srbů, viněného z genocidy a válečných zločinů, podporují nové plakáty na jihovýchodě Bosny, kde vojáci Karadžiče hledali. NATO vyvrací zprávy, že Karadžiče předem varoval francouzský důstojník. Po jeho druhu, generálu Mladičovi, se slehla zem.

"Jsem přesvědčen, že většina policistů, hlavní ministerstva a členové vlády jsou rozhodnuti Karadžiče zadržet," řekl Mladen Ivanič. Předseda bosenskosrbské vlády ale přiznal, že není jisté, zda se Karadžič pohybuje po území Republiky srbské.

Zadržování osob obžalovaných Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) a zejména Radovana Karadžiče bude podle Ivaniče obtížné.

"Pro to, abychom ho zadrželi, máme ve všech směrech málo prostředků, jak politických, tak materiálních a hlavně finančních. Myslím si, že pokud někdo má zprávy o místě, kde se skrývají podezřelí, měli bychom o tom být informováni. Nyní nám nikdo žádnou informaci v tomto smyslu neposkytl," konstatoval Ivanič.

Operace neúspěšné, Ivanič neinformován
SFOR podnikly dvě neúspěšné operace na území Republiky srbské u hranic s Černou Horou. Zadržet Karadžiče se vojákům nepodařilo.

NATO prohlásilo, že je připraveno ve stíhání pokračovat. Severoatlantická aliance zároveň odmítla zprávy, podle nichž operace ztroskotala, protože o ní informoval místní policii francouzský důstojník mírových sil. "Je to spekulace," míní NATO

Bosenskosrbský premiér si postěžoval, že nebyl o operaci SFOR informován předem. "Je to nedostatek důvěry v místní úřady, což nepovažuji za dobré znamení," tvrdí Ivanič.

MLADIČ ÚSPĚŠNĚ UNIKÁ

Šéf jugoslávské diplomacie Goran Svilanovič neočekává, že v brzké budoucnosti bude zatčen někdejší vrchní velitel bosenskosrbských ozbrojených sil Ratko Mladič. Generál, jehož Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii obvinil mimo jiné z genocidy, se prý ani nenachází na území Jugoslávské svazové republiky. "Co se týče vlády JSR a jejího vztahu k Mladičovi, neočekáváme, že se stane cokoli zvláštního do konce března," řekl jugoslávský ministr zahraničí. Hlavní žalobkyně ICTY Carla del Ponteová nedávno tvrdila, že Mladič se skrývá v blízkosti Bělehradu, kde jej chrání jugoslávská armáda. Del Ponteová vyvíjela na jugoslávské orgány nátlak, aby Mladiče zatkly.

Karadžiče podporují nové plakáty
V oblasti kolem Foče na jihovýchodě Bosny, kde mírové jednotky podnikly akce k zadržení Karadžiče, se objevily plakáty na podporu tohoto bývalého bosenskosrbského prezidenta.

"Budeme bránit svého bratra Radovana až do smrti a až do posledního soudu," uvádí se na plakátech doplněných o černobílou Karadžičovu fotografii.

Plakáty jsou nalepeny místy tak, že z pod nich vyčuhují zbytky oznámení vypisujících pětimilionovou odměnu v dolarech za informace vedoucí k zadržení Karadžiče a bývalého šéfa bosenskosrbské armády Ratka Mladiče, který je rovněž obviněn z válečných zločinů. Tyto plakáty, které počátkem roku vylepili po celé zemi vojáci SFOR, byly většinou strhány.

Předák budí stále velké sympatie
Radovan Karadžič má v Republice srbské velké sympatie. Jeho Srbská demokratická strana, kterou počátkem devadesátých let založil, je stále první stranou v parlamentu.

"Pokud bude zadržen, budou na to reakce. Nemyslím si ale, že by tyto reakce byly tak silné, že by způsobily příliš mnoho problémů. Ale ocitneme se ve velmi obtížné politické situaci," varoval Mladen Ivanič.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video