Radovan Karadžič v soudní síni.

Radovan Karadžič v soudní síni. | foto: Reuters

Karadžič se odložení procesu nedomohl, soud začne 26. října

  • 11
Pondělí, 26. října 2009. Deset hodin ráno. Moment, kdy stane před soudem někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič. Jeden z hlavních aktérů krvavé války v Bosně v 90. letech. Muž, který léta unikal, čelí jedenácti bodům obžaloby včetně dvou za genocidu. Hrozí mu doživotí.

Že proces začne někdy tento měsíc, bylo jasné už delší dobu. Mluvilo se o 19. či 21. říjnu. Tentokrát je ale datum definitivní, oficiálně potvrzené, neměnné.

První dva dny budou mít prokurátoři zahajovací proslovy. Pak dostane dva dny i Karadžič - aby načrtl svou obhajobu, kterou povede sám. Předpokládá se, že proces bude trvat tři roky. Žalobci dostali tři sta hodin na předvolání všech svědků a prezentaci důkazů.

Radovan Karadžič se ještě snažil začátek procesu oddálit. Požádal o odklad v délce 14 171 pracovních hodin, tedy asi deseti měsíců. Potřebuji důkladně prostudovat spis a připravit se na svou obhajobu, argumentoval. Haag tento týden jeho žádost s konečnou platností zamítl. Proces bude. - o žádosti o odklad si přečtěte zde

Nejsledovanější proces po Miloševičovi

Bude to proces sledovaný podobně ostře, jako byl ten s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem. Až Karadžič stane před tribunálem, budou se na něj upírat i oči desítek tisíc pozůstalých po obětech zvěrstev, která bosenští Srbové napáchali za války v Bosně v letech 1992 až 1995.

Hlavní město Sarajevo bylo tři a půl roku obležené a ostřelované a jeho jedinou spojnicí s venkovním světem byl uzounký tunel. Východobosenská Srebrenica zažila v létě roku 1995 nejhorší genocidu v Evropě od druhé světové války - Srbové během pár dní povraždili přes osm tisíc muslimských mužů a chlapců.

I z toho se bude Karadžič zodpovídat. Čelí celkem jedenácti bodům obžaloby z válečných zločinů, zločinů proti lidskosti a z genocidy. Tvrdí, že je nevinný. A že ani nemůže být souzen, neboť mu Američané (ústy tehdejšího vyjednavače Richarda Holbrookea) slíbili beztrestnost výměnou za odchod z veřejného života. Nic takového jsme neslíbili, namítají ale USA.

Radovan Karadžič u haagského soudu (3. března 2009)

Radovan Karadžič u haagského soudu (3. března 2009)

Karadžičovi je čtyřiašedesát. Po válce zmizel a třináct let unikal před spravedlností. Často se spekulovalo, že žije v poklidu pod ochranou srbských úřadů. Ty to popíraly. Nakonec ho policie lapila loni v červenci na kraji Bělehradu. V autobusu. Prý na něj upozornily tajné služby a policie ho několik týdnů sledovala. Když pak média oblétla zpráva o jeho zatčení, v Sarajevu propukly mohutné oslavy.

Svět se dozvěděl, že Karadžič již nějakou dobu žil pod falešnou identitou alternativního léčitele Dragana Dabiče. Nechal si narůst mohutný knír a na nos nasadil veliké brýle s mohutnými obroučkami. Doopravdy v ničem nepřipomínal muže, kterého si Evropa pamatovala hladce oholeného a s nepoddajnou prošedivělou hřívou vlasů.

Tři podoby Radovana Karadžiče

Tři podoby Radovana Karadžiče

Před soud jde tedy Karadžič po víc než roce od zatčení. Další prominent krvavého konfliktu na Balkáně ale v Haagu pořád chybí: Ratko Mladič, bývalý velitel bosenskosrbských jednotek, Karadžičův nejbližší spolupracovník.

I jeho Haag viní z obléhání Sarajeva, masakru ve Srebrenici a dalších zločinů. I v souvislosti s ním se objevily spekulace, že žije pod ochranou srbských úřadů v Bělehradě.

Dopadení Mladiče je podmínkou dalšího přibližování Srbska Evropské unii. Vláda tvrdí, že po něm intenzivně pátrá a že ho lapí ještě letos. Novináři rozebírají, zda se Mladič také ukrývá za plnovousem. Dokonce se objevila spekulace, že Karadžiče loni udal právě Mladič. Výsledek je ale pořád stejný: Mladič uniká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video