Biljana Plavšičová a Radovan Karadžič

Biljana Plavšičová a Radovan Karadžič - Bývalá prezidentka Republiky srbské v Bosně a nynější předsedkyně strany Srbský národní svaz Biljana Plavšičová na archivním snímku z února 1995 společně s tehdejším vůdcem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem. Plavšičová se dobrovolně dostavila k výslechu před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu. (11. ledna 2001) | foto: ČTK

Karadžič je zdravý a nechce se vzdát

  • 10
Bývalý předák bosenských Srbů Radovan Karadžič je zdravý a nemá v úmyslu se vzdát. Po dvou operacích mírových sil SFOR, které ho neúspěšně hledaly v jihovýchodní Bosně, to prohlásil jeho bratr Luka. Vojáci se při zátazích zaměřili na tři vesnice včetně Celebiči, která má sloužit jako Karadžičův úkryt. Při prvním zátahu jednotky objevily jen tři skrýše se zbraněmi.

Žádost, aby se Karadžič dobrovolně vzdal, přednesl generální tajemník NATO George Robertson. "Ne, to neudělá. O tom nemůže být pochyb," tvrdí Luka Karadžič, bratr někdejšího prezidenta bosenské Republiky srbské, v rozhovoru pro bosenskosrbský deník Nezavisne novine.

"Radovan nemá v úmyslu vzdát se, protože kdyby to udělal, zradil by nejen sám sebe, ale i své přátele a rodinu," podotkl Luka Karadžič, který s šestapadesátiletým Radovanem není v přímém kontaktu. "Nicméně se bratr těší dobrému zdraví."

I druhý zátah byl neúspěšný
Mezinárodní mírové síly SFOR nenašly Radovana Karadžiče, viněného z válečných zločinů, ani při druhé rozsáhlé operaci.

Při druhém zátahu zablokovali silnici vedoucí do Celebiči příslušníci německého kontingentu SFOR s obrněným transportérem. Vojáci operaci připustili, ale odmítli uvést bližší podrobnosti. "Operace byla opět neúspěšná," oznámil pouze mluvčí SFOR kapitán Daryl Morell.

Mílové síly se v nové operaci zaměřily na Celebiči a na dvě sousední vesnice, Zavajt a Mestrovac. Zátah se uskutečnil za rozbřesku. "Do zony, v níž operovali vojáci NATO, je vstup už zase volný," prohlásil Zoran Glušac, mluvčí ministerstva vnitra republiky Srbské.

Vojáci SFOR obklíčili vesnici Celebiči
Početný kontingent příslušníků SFOR odřezal ve čtvrtek při prvním zátahu všechny přístupové cesty do vesnice Celebiči v centrální Bosně. "Přistálo zde několik helikoptér a místní lidé mají zákaz opouštět své domovy," uvedl nejmenovaný policejní představitel z města Foča.

Vojáci SFOR údajně zablokovali okolí vesnice do vzdálenosti 40 kilometrů, prohledali místní školu a kostel a vstoupili do několika domů. Z města Foča údajně do vesnice zamířila obrněná vozidla.

Spekulovalo se o zatčení
Zprávy o zásahu vyvolaly mezi místními obyvateli okamžité spekulace o tom, že se SFOR snaží zajmout Karadžiče. V oblasti byly slyšet dvě silné detonace. Ve vesnici bylo zřejmě přerušeno telefonické spojení i elektrické vedení.

Sarajevské rádio sice oznámilo, že jednotky SFOR Radovana Karadžiče uvěznily, ale Severoatlantická aliance vzápětí tvrzení vyvrátila. "Karadžiče jsme v dané oblasti nenašli," uvedl mluvčí NATO, podle něhož operace ukázala odhodlanost mírových sil bosenského předáka dopadnout.

Celebiči leží deset kilometrů od hranice s Černou Horou a 70 kilometrů od hlavního města Sarajeva. Vesnice má sloužit jako skrýš Karadžiče, který uniká před mezinárodní justicí už od roku 1997. Další úkryty má v horách mezi Hercegovinou a Černou Horou.

KARADŽIČ MUSÍ
ZAPLATIT MILIARDY

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžič musí zaplatit obětem válečných hrůz v bosenské občanské válce pokutu a odškodnění v celkové výši 4,5 miliardy dolarů (180 miliard korun). Rozhodl o tom newyorský soud, který dal zapravdu žalobě třinácti žen a deseti mužů, z nichž však ani jeden nebyl v soudní síni při vynesení rozsudku přítomen.

články o Karadžičovi

Karadžič a Mladič mají jít před soud
Západní představitelé stupňují úsilí, aby Karadžič a vrchní velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladič skončili před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Karadžič je údajně zodpovědný za masakr 7000 bosenských Muslimů ve Srebrenici.

Před tribunálem se nyní z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti zodpovídá jejich někdejší spojenec, bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milosevič.

Karadžič, jenž stál v čele bosenských Srbů za občanské války v Jugoslávii v letech 1992 až 1995, trpí podle sarajevského deníku Večernje Novine psychickými problémy. Ve vztahu ke své bezpečnosti se prý projevuje paranoidně a svému okolí důvěřuje stále méně.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video