Přelet vrtulníkem nad mysem Dobré naděje a pohled do dvou oceánů je zážitek.

Přelet vrtulníkem nad mysem Dobré naděje a pohled do dvou oceánů je zážitek. | foto: David Neff, MF DNES

Kapské Město je něco jako San Francisco, Sydney a Rio de Janeiro současně

  • 3
V jistém smyslu zůstává Jižní Afrika rozdělenou zemí i dnes, po dvanácti letech od své nepříliš sametové revoluce. Není divu. V roce 1994 zde byla obnovena demokracie, což znamenalo vytvoření politických předpokladů pro dalekosáhlou transformaci země.

Překonání několik století trvající segregace a jejích důsledků je však proces, který svým rozsahem pravděpodobně nemá ve světě obdobu.

Navštívili jsme řadu symbolů režimu apartheidu. Z Kapského Města jsme vrtulníkem přeletěli na Robben Island, který byl hlavním vězením bývalého režimu. Působí hodně depresivně. Jihoafrickým sedmnáctým listopadem je 16. červen 1976, kdy v Sowetu došlo ke studentské demonstraci proti vyučování základních předmětů v afrikánštině, jazyku podobnému holandštině.

Muzeum na místě, kde byl zastřelen třináctiletý Hector Pieterson, je působivé, ale nevím, jestli zemi usmiřuje. V Sowetu jsme navštívili i dům, ve kterém do svého zatčení bydlel Nelson Mandela. Při všech těchto cestách jsem pozorně sledoval lidi na ulicích. Čtyři dny.

Jsem rád, že žiju v Evropě
Pěšky nešel ani jeden jediný běloch. Stále jde o neprolínající se světy, jakkoli se vláda prezidenta Mbekiho (a on sám) velmi snaží.

Průvodním jevem tohoto stavu věcí je násilná kriminalita. Nedůvěra mezi bělochy a černochy je obrovská. Jedním z nejlukrativnějších povolání je práce v bezpečnostních agenturách, které prý mají více zaměstnanců, než je v zemi policistů.

Kapské Město je úžasné, je to něco jako San Francisco, Sydney a Rio de Janeiro současně. Přelet vrtulníkem nad mysem Dobré naděje a pohled do dvou oceánů je zážitek.

Ostatně jako celá Afrika. V Africe si člověk uvědomí, co je to Evropa a proč je rád, že žije právě tam. Z tohoto faktu se však nesmí vyvozovat závěr, že z toho něco bezprostředního plyne pro metody evropského integrování.

Evropské hodnoty a civilizační vzorce chování nemají se supranacionálním rozhodováním dnešní Evropy vůbec nic společného.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video