Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Casnaryby.cz

Kapří invaze zamořila australské řeky, vláda je chce hubit herpes virem

  • 294
Austrálii došla trpělivost s invazí kaprů. Rybě, která ovládla australské řeky, hrozí místní úřady vyhlazením a na pomoc si berou rovnou biologické zbraně. Kapry plánují zahubit vypuštěním speciálního herpes viru do řek.

Vláda vyčlenila na boj s přemnoženým druhem v rozpočtu 15 milionů australských dolarů (asi 265 milionů korun). Program kontroly kaprů je podle místopředsedy vlády Barnaby Joyce jedinou možností jak odstranit tuhle „u dna žijící a bláto sající rybu“.

Joyce je spolu s ministrem životního prostředí Gregem Huntem a ministrem průmyslu Christopherem Pynem ve skupině, která má problém s kapry na starosti.

Povodí Murray-Darling v Austrálii. (4. května 2016)

Kapři zaplnili povodí řek Murray a Darling na jihovýchodě Austrálie, klíčovou oblast pro tamější zemědělství. „Běžný kapr je odporný škůdce vodních toků a tvoří 80 procent rybí biomasy v povodí Murray Darling,“ cituje Pyna web VICE News.

V povodí rostou ojedinělé druhy rostlin a je domovem savců, žab i ryb včetně několika ohrožených druhů. Počet kaprů se udržoval dlouhodobým suchem, s dešti a povodněmi však došlo k jeho nové expanzi.

Pro přirozenou australskou faunu je kapr těžkým konkurentem. Kapři nasávají z vody rybí jikry, hmyz, slávky i rostliny ze dna, čímž rozdmýchávají sediment. Důsledkem je zhoršená kvalita vody, což ztěžuje život australským rybám, které potřebují skrze vodu vidět, aby přežily. Kaprům znečištěná voda nevadí. Žijí u dna a mnoho lidí je tak z jídelníčku vyškrtává kvůli údajné pachuti bahna.

Do 30 let vymře většina kaprů

Australané jich už však mají dost, a tak odborníci z Vědecké a průmyslové organizace Commonwealthu (CSIRO) přišli s návrhem vypustit speciální herpes vir do ekosystému. Virus by měl vyhubit kapry, ale nijak nepoškodit další organismy.

Jedná se o vysoce specifické virové onemocnění. „Způsobuje vysokou úmrtnost u běžných kaprů a u okrasných koi kaprů. Není známo, že by další druhy včetně zlatých rybiček byly virem ovlivněny,“ píše se ve zprávě CSIRO.

Australané vybijí dva miliony koček, vyvinuli na ně i speciální jed

Jakmile se dostane do vody, začne virus napadat kapří pokožku a ledviny, dokud ryba nezemře. Vláda očekává, že vyhubí 95 procent kapří populace během 30 let. „Najednou budou doslova stovky a tisíce, jestli ne miliony tun mrtvých kaprů v řece Murray,“ představil Pyne projekt, který si vyžadá i rozsáhlé čištění řeky od zdechlin.

První zmínky o kaprech v Austrálii pochází z počátku 20. století. Podle časopisu Fishing World koupil prvního kapra v roce 1907 jeden muž od prodejce zvířat v Sydney. Rybu poté pustil do přehrady. K přemnožení však došlo až v šedesátých letech, kdy byl do řeky Murray vypuštěný druh kapra Bolarra z místní rybí farmy. Rozsáhlé povodně v sedmdesátých letech pak pomohly kapra rozšířit dál.

Problémy dělal evropský kapr i v Americe v řece Mississippi. Spojené státy utratily miliony dolarů, aby se invazivního druhu zbavily. Zkoušely elektrické bariéry, vodní děla i pasti lákající kapry na vůni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video