Dozorci v nacistickém táboře Belzec. Samuel Kunz je na fotografii třetí zprava s mandolínou v ruce

Dozorci v nacistickém táboře Belzec. Samuel Kunz je na fotografii třetí zprava s mandolínou v ruce | foto: wyborzca.pl

Kápo z nacistického vyhlazovacího tábora Belzec míří před soud

  • 34
Před soud míří další údajný nacistický zločinec. Němečtí vyšetřovatelé obvinili devadesátiletého Samuela Kunze z účasti na vraždě 430 tisíc Židů ve vyhlazovacím táboře Belzec. Kunz svědčí v procesu s bývalým dozorcem Johnem Demjanjukem.

Vyšetřovatelé informovali starce o vznesení obvinění minulý týden. Kunz působil od ledna 1942 do července 1943 jako šéf dozorců v nacistickém vyhlazovacím táboře Belzec na území okupovaného Polska. Kunz nikdy nezapíral, že za války v táboře působil. Popíral ovšem, že by se podílel na vraždění.

Kromě podílu na zavraždění 430 tisíc Židů ho vyšetřovatelé obviňují ze dvou individuálních excesů, při kterých měl zastřelit deset Židů, řekl agentuře AP prokurátor Christoph Göke.

Samuel Kunz figuruje na třetím místě seznamu nejhledanějších nacistických zločinců Centra Simona Wiesenthala. Nyní žije v Bonnu na západě Německa. Na telefonické žádosti o rozhovor nereaguje. Žaloba byla nyní předána k soudu v Bonnu. Kunz je údajně na svůj věk v dobrém zdravotním stavu.

BELZEC

První z vyhlazovacích táborů postavených ke splnění cíle Aktion Reinhardt - nacistického plánu vyvraždit Židy žijící v polském Generálním gouvernementu. V táboře poblíž Lvova bylo zavražděno asi 435 tisíc Židů z oblasti Lublinu a Haliče a neznámý počet Romů a Poláků. Nacistickou vražednou mašinerii v Belzecu přežili jen dva lidé - Rudolf Reder a Chaim Hirszman. V prosinci 1942 nacisté tábor uzavřeli. Oběti v masových hrobech spálili a židovské svědky kremací poslali do Sobiboru. Kvůli nedostatku svědectví je o fungování tábora známo jen velmi málo informací.

"Zpráva o obvinění Samuela Kunze svědčí o pozitivním vývoji v přístupu německé justice k stíhání nacistických zločinců. Před soud se nyní dostane daleko více podezřelých," řekl AP Efraim Zuroff z Centra Simona Wiessenthala.

Na začátku července zemřel ještě před začátkem svého procesu čtvrtý nejhledanější nacista Adolf Storms. Někdejší člen SS byl obviněný z vraždy 58 Židů v roce 1945. (o Stormsově případu více zde)

Svědek v procesu s Ivanem Hrozným

Kunzovo jméno se vynořilo v souvislosti s probíhajícím procesem Johna Demjanjuka v Mnichově. Ten je obviněn, že se jako strážný podílel na vyvraždění 29 tisíc Židů v táboře Sobibor. Kunz v Demjanjukově procesu vystupuje jako svědek.

Příběhy obou mužů jsou si podobné. Kunz i Demjanjuk bojovali v řadách Rudé armády a v roce 1941 je zajali Němci. Rozhodli se pro spolupráci a byli vycvičeni v táboře SS Trawniki poblíž Lublinu. Původem Ukrajinec Demjanjuk nastoupil jako řadový dozorce v Sobiboru. Kunz, původem povolžský Němec, nastoupil díky znalosti němčiny jako šéf dozorců v táboře Belzec.

John Demjanjuk v soudní budově (21.12.2009)Po válce se Demjanjuk dostal do USA, v roce 1986 ho Izrael odsoudil k smrti jako nechvalně známého "Ivana Hrozného" ze Sobiboru. Nejvyšší soud židovského státu ale rozsudek zrušil, protože se nepodařilo dostatečně prokázat jeho totožnost. V roce 2009 ho USA vydaly k novému procesu do Německa.

Kunz po válce obdržel západoněmecké občanství a léta působil ve státních službách. Od 60. let svědčil u soudu proti několika jiným pachatelům válečných zločinů, sám ale nikdy obviněn nebyl.

Belzec, Polsko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video