Kang Kek leu, velitel S-21 přezdívaný Duch, před soudem za válečné zločiny (26. července 2010)

Kang Kek leu, velitel S-21 přezdívaný Duch, před soudem za válečné zločiny (26. července 2010) | foto: AP

Kápo kambodžské „Osvětimi“ dostal za válečné zločiny 35 let vězení

  • 75
Více než 30 let po konci hrůzovlády Rudých Khmerů v Kambodži padl u mezinárodního trestního tribunálu pro Kambodžu v Phnompenhu první rozsudek nad bývalým vysokým představitelem režimu. Velitel věznice S-21 Kang Kek Ieu, známý jako Duch, dostal u soudu 35 let vězení.

Soud ho shledal vinným z účasti na vraždách a mučení a ze zločinů proti lidskosti. Prokuratura žádala pro sedmašedesátiletého někdejšího "hlavního kata" Duch (jeho jméno se vyslovuje "dyš" pozn. red.) trest 40 let vězení.

Rudí Khmerové

Hnutí se nadchlo pro myšlenku extrémního komunismu maoistického typu, k němuž se pokusilo "převychovat" celou zemi. Během jeho hrůzovlády v letech 1975 až 1979 zemřelo nejméně 1,7 milionu lidí.

Soud mu nakonec vyměřil 35 let, z nichž si ale Duch odsedí jen 19. Podle soudce ho totiž kambodžská armáda pět let nezákonně zadržovala a jedenáct let už si odseděl ve vazbě.

Soudce Nil Nonn řekl, že bývalý učitel matematiky Duch je válečný zločinec. Nejsou prý ale k dispozici dostatečné důkazy o tom, že sám mučil své oběti.

Kang Kek Ieu, jenž v devadesátých letech konvertoval ke křesťanství, svou vinu nikdy nepopíral. Několikrát se veřejně omluvil pozůstalým a žádal pro sebe nejvyšší trest. Vždy pevně tvrdil, že se nikdy nepodílel na popravách a mučení. Byl prý "pouhým vykonavatelem příkazů režimu".

Duch řídil věznici S-21, kde byli podezřelí nepřátelé režimu mučeni, než byli odvezeni na popravčí pole poblíž kambodžské metropole.

Popravovalo se obzvlášť krutým způsobem: ubitím holemi. Vyžadovalo to totiž nejmenší materiální náklady oproti jiným způsobům jako je oběšení nebo zastřelení (o svědectvích lidí, kteří pobyt ve věznici přežili, čtěte zde).

Mezinárodní trestní tribunál rozhoduje o osudu bývalého kápa věznice S-21  Kang Kek leua, přezdívaného Duch (26. července 2010)

Mezinárodní trestní tribunál rozhoduje o osudu bývalého kápa věznice S-21 Kang Kek leua, přezdívaného Duch (26. července 2010)

Kambodžanka s portrétem svého bratra, vězněného za vlády Rudých Khmérů ve věznici S-21, se účastní budhistické ceremonie ve věznici S-21, dnes muzeu genocidy (25. července 2010)

Kambodžanka s portrétem svého bratra, vězněného za vlády Rudých Khmerů, na na budhistické ceremonii ve věznici S-21, dnes muzeu genocidy

Za dobu Duchova velení ve věznici prošlo tímto přísně tajným zařízením pro nejhorší "nepřátele" státu na 16 tisíc lidí, více než 12 tisíc jich tam bylo mučeno a zabito.

Případ Kang Kek Ieua by prvním, o němž rozhodoval tribunál OSN pro Kambodžu, ustavený k trestnímu stíhání bývalých exponentů ultramaoistického režimu. Za vlády Rudých Khmerů bylo Kambodži v druhé polovině 70.let minulého století zabito nebo zemřelo v důsledku hladomoru nejméně 1,7 milionu lidí.

kambodžský řezník přezdívaný Duch

Mysl člověka se vzpírá byť si jen představit strašlivé hrůzy, které se odehrávaly v nechvalně proslulé věznici Tuol Sleng za vlády Rudých Khmerů. Mučili tu lidi se zvrácenou krutostí. Chladnokrevně a bezcitně. Ženy, a dokonce i děti. A trestali je... vlastně za nic.

Ze zhruba 20 tisíců těch, kteří z různých důvodů (zejména jako tzv. rozvraceči - tím se člověk stal třeba tím, že při práci nechtěně zlomil lopatu) skončili ve zdejších kobkách, jich přežilo jen devět.

Pozůstatky umučených obětí Rudých Khmérů v severozápadní Kambodži. Podobných hromad z pozůstatků anonymních obětí režimu se v Kambodži nachází stovky.

Pozůstatky umučených obětí Rudých Khmerů v severozápadní Kambodži.

Takto si Rudí Khmérové dokumentovali mučené vězně v Tuol Slengu.

Takto si Rudí Khmerové dokumentovali mučené vězně v Tuol Slengu.

Počet zdejších obětí je sice ve srovnání s milionem životů zmarněných nacisty v Osvětimi podstatně menší, přesto srovnání až tak nekulhá. Podobná byla i systematičnost zabíjení a až puntičkářská evidence.

Dnes je v phnompenhském Tuol Slengu, který režim označoval tajným kódem S-21, Muzeum genocidy. Malé kobky improvizovaně zbudované v někdejších školních učebnách a obrazy způsobů nelidského zacházení zůstávají němými svědky krutostí iniciativně vymýšlených bývalým pedagogem.

Řeč je o Kang Kek leuovi, veliteli S-21 a podle Kambodžanů jednom z nejhorších hrdlořezů z dob Rudých Khmerů.

Cela určená k mučení ve vězení Tuol Sleng. Rudí Khmérové zde mučili tisíce vězňů.

Cela určená k mučení ve vězení Tuol Sleng. Rudí Khmerové zde mučili tisíce vězňů

Ano, tenhle nenápadný mužík, který dnes stanul před soudem za podíl na "lidských jatkách", jež organizoval, byl původně učitelem matematiky. Pak fanatickým komunistou a zabijákem. Důkazů proti němu je prý dost a dost, i díky jím pečlivě vedené vězeňské agendě.

Tento kambodžský řezník, jemuž přezdívali Duch, po pádu režimu zmizel v džungli a později konvertoval ke křesťanství. V roce 1999 ho na kambodžském venkově objevil fotograf Nic Dunlop.

(Zdroj: MF DNES)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video