V původním zadání soutěže na novou budovu Národní knihovny byla podmínka, že národní konzervační fond bude v nadzemní části. V druhém kole však už tato podmínka neplatila.

V původním zadání soutěže na novou budovu Národní knihovny byla podmínka, že národní konzervační fond bude v nadzemní části. V druhém kole však už tato podmínka neplatila. | foto: Lukáš Bíba

Kaplického chobotnice možná skončí před soudem

  • 180
Čeští architekti se pustili do boje s "chobotnicí", neboli novou budovou Národní knihovny, která má vyrůst v Praze na Letné. Protestují proti tomu, že v mezinárodní soutěži zvítězil projekt Jana Kaplického, přestože nedodržel zásadní podmínku soutěže: umístil všech zhruba 10 milionů knih pod zem.

Nespokojenci v čele s ateliérem HŠH, jehož projekt skončil v soutěži třetí, poslali stížnost řediteli Národní knihovny Vlastimilu Ježkovi. Zvažují také, že se obrátí na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Teprve kdyby neuspěli ani tam, připadá v úvahu žaloba k soudu.

V zadání soutěže původně stálo, že srdce knihovny – takzvaný národní konzervační fond – musí být v nadzemní části. Teprve po prvním kole porota po dohodě s vedením Národní knihovny tuto podmínku zrušila. Kaplický tím získal značnou výhodu.

Knihy od začátku "zakopal" pod zem, a proto se nemusel jako ostatní vyrovnávat s tím, že značný prostor v nadzemní části budovy zabírá obrovský, hermeticky uzavřený sklad pro 1,5 milionu svazků.

"Ta soutěž neproběhla podle vyhlášených podmínek. Vítězný návrh vůbec neměl postoupit do druhého kola. Myslím si, že to nemůže zůstat bez odezvy," říká architekt Petr Hájek z HŠH.

"Kdybychom mohli umístit všechny knihy do podzemí, vypadal by náš návrh jinak," dodává. Jeho ateliér nestojí proti Národní knihovně sám. Přidávají se k němu další účastníci soutěže a hodlají postupovat společně prostřednictvím jedné právní kanceláře. Ředitel Ježek připouští, že zadání soutěže nebylo napsané šťastně.

"Asi jsme si to zavinili sami, chtěli jsme zřejmě vést architekty více, než bylo nutné. Rozumím tomu, že jsou někteří nespokojení, ale to je asi tak všechno, co s tím můžu udělat," říká Ježek.

Trvá na tom, že soutěž byla regulérní, protože mezinárodní pravidla umožňují po prvním kole upřesnit či doplnit zadání, aby se v druhém kole dosáhlo co nejlepšího výsledku. Toho, že by výsledky mohl zrušit český soud, se ředitel neobává.

"V podmínkách stojí, že o pochybnostech může rozhodnout jedině Mezinárodní unie architektů," argumentuje Ježek. Právě v ústředí unie si už dříve stěžovala Česká komora architektů (ČKA). Odpověď z Paříže zatím nedostala.

Nicméně pozorovatel unie Wolfgang Tochtermann, který na regulérnost dohlížel v Praze, všechny námitky odmítl a konstatoval, že výsledky jsou "absolutně v pořádku". Místopředseda ČKA Dalibor Borák uznává, že ani české soudy patrně nemohou soutěž zrušit. Ale mohou zakázat knihovně, aby zadala veřejnou zakázku na výstavbu podle vítězného návrhu. Pak by architekti zřejmě soutěžili znovu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video