Buď zdráv, silen a hodně chlastej! tak zněl vzkaz od švihovských zedníků z roku 1953, kteří opravovali hradní kapli.

Buď zdráv, silen a hodně chlastej! tak zněl vzkaz od švihovských zedníků z roku 1953, kteří opravovali hradní kapli. | foto: Jiří Bervida, MF DNES

Kaple hradu Švihov ukrývala schránky z minulosti

  • 15
Památkáři našli při opravách kaple vodního hradu Švihov na Klatovsku několik schránek. Obsahovaly materiály z období dvou velkých rekonstrukcí - předválečné a z roku 1953.

Přání Buď zdráv, silen a hodně chlastej! od party zedníků ze Švihovska bylo součástí schránky, která pocházela z roku 1953. Ve schránce dále byly mince, bankovky, které po měnové reformě ztratily svoji hodnotu, ale také potravinové lístky, fotografie, pohlednice a dobový tisk - Rudé právo a Svobodné slovo.

"Titulní straně novin dominuje celostránkový portrét tehdejšího komunistického vůdce Klementa Gottwalda a jeho nekrolog. Starší noviny jsou opatřeny komentovanými vpisy tužkou. V jednom výtisku najdeme i karikaturu Rudolfa Slánského s poznámkou - Tak tomu se odvděčili tak, že ho v roce 1953 popravili," popisuje mluvčí památkového ústavu v Plzni David Růžička.

Schránka z předválečné doby ukrývala materiály obsáhle informující o dějinách hradu ve 20. století, doby pro hrad velice pohnuté díky důsledkům pozemkových reforem. Kromě dobového tisku, mincí a fotografií či souboru známek je velice zajímavá strojopisná zpráva chudenického faráře z roku 1934. Ten poukazuje na celosvětové neutěšené poměry.

Prezident Masaryk je loutkou vládnoucí kliky
Na prvních stranách novin, do nichž byly pamětní předměty ukryté ve schránce zabaleny, hovoří o smrti jugoslávského krále Alexandra I., úkladně zavražděného během návštěvy Francie. O této vraždě píše také chudenický farář. Pokud šlo o domácí politickou situaci, i zde můžeme vyčíst silné farářovo rozčarování z dobových poměrů.

"Stařičký prezident (Masaryk, 85 let – pozn.) je nemocen a víceméně loutkou vládnoucí kliky. U vesla jsou strana agrární a socialistická s přibráním Němců. Strany hleděly si jen svého prospěchu," stěžoval si farář v textu ze 13. října 1934. Celou písemnost završuje slovy: Nepršelo, špatná úroda, píce chybí.

Přestože schránky obsahovaly mnoho zajímavých materiálů, památkář Tomáš Karel, který jejich obsah zkoumal, upozorňuje na to, že chybí další oficiální materiály.

"Překvapující je, že ani tehdejší památková péče neuložila žádné podrobné oficiální informace o restaurování a konzervaci hradu, která ve druhé polovině dvacátého století na Švihově probíhala, a jíž včetně opravy hradu z roku 1934 vděčíme za současnou podobu památky," vysvětlil iDNES.cz Karel.

Přibude odkaz naší doby
Nicméně obsah stránek zároveň umožňuje zajímavé srovnání osudu švihovského hradu v kontextu vnitropolitických i světových událostí obou uvedených a popravdě dosti pohnutých let.

"Přibližně koncem prázdnin, kdy budou práce na opravě střechy ukončeny, se pečlivě zdokumentované, nafotografované a oscanované materiály vrátí zpět do makovice kaple doplněny o naše vzkazy budoucím generacím. Ty budou zřejmě obsahovat již i oficiálnější informace dokumentující opravy hradu, dojde-li na instrukce stran pití alkoholu budoucím generacím, není známo," dodal David Růžička.


Video