Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kapitulaci podepsali vojáci wehrmachtu ve mlýně u Čimelic

  6:58
Čimelice na Písecku. Obec s tisícovkou obyvatel má zajímavou minulost. Druhá světová válka tu trvala nejdéle v Evropě. Německá armáda zde totiž podepsala kapitulaci až 12. května 1945.
Fotogalerie3

Budějovice 10. 5. 1945 - Ruská armáda při oslavě vítězství na náměstí Přemysla Otakara II. | foto: Jihočeské muzeum

"Bylo to u nás ve mlýně. Už jsem slyšela spoustu verzí této události. Dějiny se prostě píšou tak, jak je momentálně potřebuje vládnoucí ideologie," vypráví devětašedesátiletá Eva Převrátilová, rodačka ze mlýna v nedaleké osadě Rakovice.

"Bylo mi šest, ale na některé události si pamatuji přesně. Dodnes mám před očima německého důstojníka, který se otrávil u nás v sadu," uvedla Převrátilová rozená Díková.

Čimelice a okolí totiž obsadila 9. května vojska wehrmachtu utíkající z Prahy. Velel jim generál Karl von Pückler. Zhruba osmdesátitisícová německá armáda zaujala kolem Čimelic bojové postavení a odmítala se vzdát. Blokovala je jen méně početná americká jednotka.

Až 11. května se u Čimelic objevili Rusové. Drama vrcholilo, když generál Pückler chtěl předat zbraně Američanům, ale ti to nejdřív odmítli.

Tlumočil hrabě Kinský
"Přijel k nám hrabě Kinský jako tlumočník. Jednání o kapitulaci probíhala v našem mlýně. K vyjednávání s Američany ho pověřil místní národní výbor. Báli se, že to tu Němci srovnají se zemí," říká Převrátilová.

Žena má ke svému tvrzení dost důkazů. Především zápisky své matky, která událost zaznamenala. Po kapitulaci 12. května se devětapadesátiletý generál, hrabě von Pückler, zastřelil. Podobně dopadl i jeho pobočník a tlumočnice.

"Pohřbili je na hřbitově v Čimelicích. Po roce 1990 sem začali jezdit lidi ze spolku, který exhumoval německé vojenské hroby. Říká se tu, že u Pücklera našli v holínkách plno zlata," tvrdí dcera majitelů mlýna.

Je to legenda, nebo pravda? To se zlatem v botách Převrátilovou ani tolik nezajímá. Váží si spíš lidí, kteří dokázali po třiašedesát let uchovat cenné dokumenty. Tedy své matky nebo kronikáře a učitele z nedalekých Mirovic Jana Tomana.

"Chtěli mi tu na mlýn dát cedulku na památku kapitulace, ale odmítla jsem to. Nechci, aby sem chodila procesí zvědavých lidí. To podstatné je někde jinde," je přesvědčená Převrátilová.

Hranice uvnitř kraje

Statek u Američanů, louka u Rusů
Když otec Marie Mastné chtěl v květnu pětačtyřicátého roku posekat jetel pro dobytek, musel při cestě s povozem ukázat propustku na demarkační čáře. Statek měl totiž v americké a louku v sovětské zóně.

Tak vzpomíná na první dny po válce čtyřiasedmdesátiletá Marie Mastná z Rakovic na Písecku. Demarkační linie totiž rozdělila na polovinu nejen celé jižní Čechy, ale i některé obce.

"Byla tu bílá čára přes silnici. Pamatuji si, že v polovině května měl otec na louce nádherný jetel. Když tam jednou přijel, bylo posečeno. Rusové si ho vzali pro svoje kobylky," říká Mastná. V té době jí bylo jedenáct let.

Demarkační linii pro Československo ustanovily Sovětský svaz a Spojené státy americké. Podle dohody měla vést na trase Cheb, Karlovy Vary, Plzeň, Písek, Netolice, České Budějovice, Linec. Do americké zóny se tak dostaly například Volary, Netolice, Krumlov. Do sovětské Tábor, Bernartice, České Budějovice, Velešín či Kaplice.

Pro zajímavost, v Kaplici se objevili jako první už 5. května vlasovci, příslušníci Ruské osvobozené armády, která na konci války přešla od spojenectví s Německem na stranu československých povstalců.

. Postup armád

18. dubna
Jednotky generála Pattona překračují hranice Československa.

21. dubna
Americké a sovětské armády potvrzují demarkační linii.

6. května
Osvobození Plzně a Strakonic, Rudá armáda postupuje z jižní Moravy.

8. května
Do Českých Budějovic se dostala průzkumná americká jednotka.

9. května
V 17:30 hodin přijíždí do Budějovic Rudá armáda.

Obavy z promíchání vojsk
Ještě než zahájila americká armáda osvobozování západních a jižních Čech, poslal náčelník generálního štábu Rudé armády generál Alexej Innokeťjevič Antonov generálu Dwight D. Eisenhowerovi zprávu s upozorněním na možné promíchání obou spojeneckých vojsk v případě rychlého postupu Američanů na linie Vltava a Labe.

Dne 6. května nařídil Eisenhower nepostupovat za linii Plzeň - České Budějovice. V té době už armáda Georga Pattona dosáhla území jižních Čech. Před Blatnou se některé americké jednotky oddělily a na několika místech na Písecku překročily demarkační čáru.

V bojích u Soumarského mostu padlo několik desítek amerických vojáků. Další motorizované jednotky vyrazily z rakouského Bad Leonfeldenu na Studánky a Vyšší Brod.

Setkání armád u Vitějovic V následujících květnových dnech se setkaly obě spojenecké armády u Vitějovic na Prachaticku, kde byl po roce odhalen za účasti poslankyně Milady Horákové památník.

Připomíná, že 9. května 1945 zde zastavila americká armáda vojska Německa a Maďarska. Do 13. května zde hlídali válečné zajatce vojáci československé armády, stejný den večer převzala celý tábor Rudá armáda.

Do Českých Budějovic se dostala podle pamětníků předsunutá americká jednotka na džípu 8. května, kdy se otočila u Dlouhého mostu. Do Budějovic dorazila 86. gardová divize generála Vasila Sokolovského 9. května v podvečer od Lišova a Rudolfova. Následující den se americká a sovětská armáda setkaly v Budějovicích na slavnostech.

. Žena uchovává lžíci i vlajku s hvězdami a pruhy

Rozdělenou Evropu, která zasáhla Československo na pětačtyřicet let, poznali jako první obyvatelé jihočeských obcí ležících v květnu 1945 při demarkační čáře. Ta půlila americkou a sovětskou oblast osvobození.

Rozdělenou Evropu, která zasáhla Československo na pětačtyřicet let, poznali jako první obyvatelé jihočeských obcí ležících v květnu 1945 při demarkační čáře. Ta půlila americkou a sovětskou oblast osvobození.

"Měli jsme tu Američany, kus dál za vesnicí tábořili Rusové," připomíná nejstarší pamětnice z osady Čertyně u Kamenného Újezda, sedmaosmdesátiletá Ludmila Moučková.

Na památku vojáků, kteří k nim chodili, uchovává americkou vlajku a dvě vojenské lžíce s monogramem US. Dokonce je stále používá. Už třiašedesát let.

"Zrovna se nám s manželem narodil malý Jeník. Bylo to v dubnu, vzpomínám, jak jsem ho přebalovala a žena jednoho amerického důstojníka, který k nám chodil, mu pořád říkala Jenčí. Dneska už je Jeník v důchodu," vypráví žena.

Vojáci podle ní bydleli ve stodolách i v maštalích, důstojníky ubytovali lidé doma. Ve škole si pak udělali vojenskou kuchyni.

Vzpomíná také na povstání v nedalekém Rájově, kde Němci zastřelili ještě 5. května několik místních lidí a maďarských vojáků, kteří jim pomáhali.

"Začalo to odzbrojováním utíkajících Němců. Zastavovali je na silnici, běželi tam i lidi od nás, dokonce i ženský. Jenže Němci se pak obrátili proti nim," vypráví Moučková.

Vojáci sázeli brambory
Na bývalém statku už žije sama. Při svých letech ale dokáže ještě obdělat zahrádku a nasázet brambory. Některé detaily se dodnes nezměnily. Dům s kuchyní, kde stála u okna lavice a stůl. Tam si prý povídali Američané nejraději.

Chybí jen pec, u které podle Moučkové sedával americký důstojník, který s nikým moc nemluvil a stále si četl.

Včera už měla důchodkyně brambory v zemi. Podle řádu, který praktikuje celý život. Doma musí být brambory, zelí a vejce od slepic, co se potulují po statku.

"Tenkrát v květnu nám vojáci pomáhali brambory sázet. Bylo hezké jaro, všechno kvetlo nějak dřív. Můj muž naléval Američanům doma pálenou kořalku, říkal tomu šnaps. Pak postupně odcházeli. Až jednoho dne dostali rozkaz a zmizeli všichni. Nevím, co se s nimi stalo, žádné dopisy jsme od nich nedostali," uzavřela Ludmila Moučková.

Autoři:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Luxusní dům Katka 10 s měsíční splátkou 16.660 Kč

{LABEL}

Dům s dispozicí 3+kk+G nabízí prostor pro pohodlný život celé rodiny.

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na šest let a devět měsíců do vězení ředitele firmy provozující farmu na Chomutovsku, kde kvůli nevhodným podmínkám chovu uhynuly desítky kusů skotu. Jednatel...

3. dubna 2025  9:08,  aktualizováno  10:30

Na pustých ostrovech žijí jen tučňáci. Trump vyhlásil obchodní válku i jim

Celní válce, kterou vyhlásil americký prezident Donald Trump, se nevyhnuly ani malá odlehlá teritoria Austrálie. Pozornost vzbudilo opatření, které se zaměřilo na pusté ostrovy, jejichž jedinými...

3. dubna 2025  10:28

Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět

Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné nepřímo, řekl Fiala Deníku.cz. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský...

3. dubna 2025  10:13,  aktualizováno  10:26

Falešný bankéř obral ženu o 750 tisíc, část peněz nesla v hotovosti na parkoviště

Obětí falešného bankéře se stala žena, která tak přišla o více než tři čtvrtě milionu korun. Část peněz předala v polovině letošního února v hotovosti neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze 5....

3. dubna 2025  10:23

Vybouchl jsem, řekl obžalovaný. Boxerem s hroty zasadil družce dvacet bodných ran

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ pětatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s hrotem svoji družku. Ta...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  10:21

Odstraňte Leninovy sady z Wikipedie, žádá primátorka úpravu názvu městského parku

Jeden z parků v Českých Budějovicích se podle internetové encyklopedie Wikipedie stále jmenuje Leninovy sady. Místní to netuší, znají ho jako Park Dukelská. Název má podle ulice, podél které se...

3. dubna 2025  10:17

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  10:08

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Vysíláme

Evropa nemusí být závislá na dovozu solárních panelů a baterií z Asie. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka existují české technologie, které by mohly pomoci...

3. dubna 2025

Doba plastová. Takzvané věčné chemikálie najdeme i v naší krvi, líčí expert

Premium

Český environmentalista ze sdružení Arnika Jindřich Petrlík varuje před toxickou zátěží plastové éry. Havárie v Hustopečích nad Bečvou, kde benzen ohrožuje pitnou vodu, je podle něj jen špičkou...

3. dubna 2025

Útok nůžkami nebyl pokusem o vraždu. Odvolací soud bezdomovci snížil trest

O šest let snížil odvolací Vrchní soud v Praze trest vězení pro jednadvacetiletého Antonia Melku. Mladý bezdomovec si měl podle verdiktu Krajského soudu v Plzni odsedět deset let za pokus o vraždu....

3. dubna 2025  9:57

Slavné dublinské soše lidé osahávají poprsí. Město ji nechá střežit

Městská rada v Dublinu rozhodla, že nechá hlídat slavnou bronzovou sochu Molly Maloneové, aby odradila jak Iry, tak především turisty, kteří jí sahají na částečně odhalené poprsí. Na neúctu k soše...

3. dubna 2025  9:56

Další rána pro světovou ekonomiku. Cla zabrzdí růst a znovu přikrmí inflaci

Nejnovější salva amerických obchodních cel znamená pro světové hospodářství, která se sotva vzpamatovala z inflačních šoků a energetické krize, další ránu. Podle analytiků bude nyní záležet na...

3. dubna 2025  9:03