Záběr z televizního rozhovoru, který poskytl Francesco Schettino italské

Záběr z televizního rozhovoru, který poskytl Francesco Schettino italské televizní stanici canale 5 (10. července 2012) | foto: AP

Kapitán Concordie se pár dní po propuštění z domácího vězení omluvil

  • 4
Kapitán ztroskotané lodě Costa Concordia Francesco Schettino se v úterním rozhovoru pro televizi Canale 5 omluvil za nehodu, při níž v lednu zahynulo 32 lidí. Řekl také, že těsně před nárazem plavidla ho vyrušil telefonický hovor. Schettina před několika dny propustili z domácího vězení.

"Když se stane nehoda, není identifikována jenom loď nebo firma (která ji provozuje). Kapitán je také identifikován a tak je normální, že bych se jako zástupce tohoto systému měl omluvit," řekl Schettino, který prý neustále myslí na oběti neštěstí.

Ve vůbec prvním větším rozhovoru pro italskou televizi připustil, že nejednal dostatečně rozhodně, když se loď dostala příliš blízko břehu. "Byla to banální nehoda, při níž selhala komunikace mezi lidskými bytostmi, což způsobilo nedorozumění... Bylo to, jako by vypadl proud v hlavách všech i v přístrojích."

Zároveň řekl, že to ale nebyl on, kdo v době nehody loď řídil. Luxusní loď Costa Concordia se potopila 13. ledna při plavbě podél italského pobřeží. V době nehody bylo na palubě lodi přes 4 200 lidí, přes tři desítky z nich zemřely.

Schettinův televizní rozhovor o nehodě vyvolal v Itálii pobouření, mimo jiné kvůli nepotvrzeným informacím o tom, že kapitán za své vystoupení od televize dostal 50 tisíc eur (1,3 milionu korun).

"Je absurdní, že Schettino dostane za rozhovor 50 tisíc eur. Především je třeba si uvědomit, že cestující, jejichž život byl v ohrožení, dostali odškodné jen 14 tisíc eur," míní například Massimiliano Dona z italského svazu pro ochranu spotřebitele.

Kapitán na sebe ovšem strhl hněv lidí i kvůli vlastním slovům. "Vůbec nerozumím tomu, co Schettino říká. To, jak o tragédii mluví, je banální a povrchní. Vypadá to, že vůbec nepochopil, že zavinil smrt 32 lidí," řekl manžel jedné z obětí lodní katastrofy Elio Vincenzi.

Podle vyšetřovatelů ztroskotání zavinil Schettino riskantním manévrem poblíž toskánského ostrova Giglio. Je kvůli němu vyšetřován pro zabití z nedbalosti a dále též pro předčasné opuštění lodi a chyby při řízení plavidla. Hrozí mu až 15 let vězení.

Spolu s kapitánem plavidla, který byl nedávno propuštěn z domácího vězení, je obviněno dalších osm zaměstnanců společnosti Costa Crociere, jež plavidlo provozovala. Vrak lodi stále leží u ostrova Giglio. Práce na jeho odstraňování začaly v květnu, ale vyproštění lodi a její odvlečení do přístavu potrvá zhruba rok.

Schettino byl až do minulého týdne v domácím vězení, propustil ho z něj 5. července italský soud. Zároveň mu zakázal opouštět město Meta di Sorrento, ve kterém žije.

MAPKA: Ztroskotání Costa Concordia
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video