U lidovců je dobrým zvykem, aby lídr věnoval straně peníze. Může jít i o statisíce korun. Ilustrační foto

U lidovců je dobrým zvykem, aby lídr věnoval straně peníze. Může jít i o statisíce korun. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Chcete kandidovat, plaťte. Strany se opírají o peníze lídrů kandidátek

  • 146
Je to dobrý zvyk, nebo také příkaz. Politické strany dolaďují rozpočty na letošní kampaň před krajskými volbami a v nich počítají také s příspěvky kandidátů. V části ODS a u lidovců je příspěvek lídrů povinný. Hnutí Starostové a nezávislí regionům uložilo, aby si čtvrtinu rozpočtu naplnily samy.

"Není v tom nic nekalého, naopak je to jeden z nejvíce transparentních způsobů, jak sehnat na kampaň peníze, protože jsou od našich členů," říká volební manažer ODS a místopředseda strany Pavel Drobil.

Občanská demokratická strana dá letos do voleb na centrální úrovni celkem 80 milionů korun. Z toho 53 milionů je určeno pro volby do zastupitelstev krajů. Jako jediná strana už několik let přikazuje v některých regionech svým kandidátům, aby povinně na kampaň přispěli. "Já to zažil třikrát. Pokaždé jsem dal pár korun ze své kapsy. Poprvé to, tuším, bylo 30 tisíc, pak možná o něco víc," tvrdí Drobil.

V Karlovarském kraji si letos občanští demokraté tímto zadělali na hašteřici. Dvojka kandidátky Petr Černý odmítl dát příspěvek 150 tisíc korun a raději kandidátní listinu opustil (více o odmítnutí příspět na kampaň čtěte zde).

"Od těch lidí to nebylo fér, od začátku věděli, do čeho jdou a částky je nemohly překvapit," dodává Drobil. O výši příspěvku si rozhodují jednotlivé regiony.

Dobrý zvyk poslat straně až stovky tisíc

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

Obdobné pravidlo, jaké má ODS, uplatňují také lidovci. Týká se především volebně silných regionů. "Pokud vím, tak na jižní Moravě byla podmínka, že prvních pět kandidátů dává na kampaň řádově statisíce," popisuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Žádný příkaz to nenařizuje, příspěvky jsou dobrovolné a liší se kraj od kraje, říká Bělobrádek. "Někde to jsou desítky tisíc, jinde až statisíce."

Lidovci chtějí do podzimní kampaně poslat 10 milionů. Dalších pět milionů pak podle očekávání vyberou právě na darech. "Já si tím prošel taky a na kampaň si přispěl v řádech statisíců korun," vzpomíná Bělobrádek.

Větší šance pro majetné

Ostatní strany tvrdí, že takto direktivně finance nesbírají. "Zdá se mi to podivné. Odradí to ty, kteří by rádi kandidovali, ale nemají na to peníze. Někdo má zkrátka větší šance," zaráží přístup ODS Veroniku Vendlovou, ředitelku hlavní kanceláře hnutí Starostové a nezávislí (STAN), které jde do krajských voleb s TOP 09.

Peníze na kampaň

ODS - dá do kampaní na podzimní senátní a krajské volby celkem 80 milionů korun, z toho 53 půjde na volby do krajů, 27 milionů na volby do Senátu

ČSSD - za krajské a senátní volby hodlá utratit 90 milionů, 20 milionů z částky pošle Lidový dům krajům

TOP 09 - spolu se STAN dají do krajských a senátních voleb 34 milionů, z toho TOP 09 investuje 26 milionů, osm milionů dá do kampaní STAN

Komunisté - avizovali, že do kampaní podzimních voleb dají zhruba deset milionů korun

Věci veřejné - náklady na krajské volby odhadují na necelých pět milionů korun

Lidovci - volby do krajů je odhadem vyjdou na 15 milionů, z toho 10 milionů pošle krajům centrála strany, která si kvůli volbám vzala půjčku

Zemanovci - rozpočet teprve dokončují, částku neuvedli

Drobil takové námitky odmítá s tím, že o kandidátech v ODS nerozhodují peníze, ale primárky.

STAN dává na krajské volby osm milionů. Přitom i toto hnutí usiluje o dary a příspěvky. Pravidlo má ale jiné. "Dohodli jsme se, že část peněz na kampaň si sežene region. Ke každým třem tisícům, které do kraje pošleme, si přidá další tisícovku," popisuje Vendlová. Kraje se tak budou muset otáčet a k osmi milionům z centrály sehnat přes 2,5 milionu.

Do kapes nejspíš sáhnou členové STAN i lidé, kteří usilují o místa v krajských zastupitelstvech. "Participace tam bude, ale půjde o skromné částky," připustila Vendlová. U čelných kandidátů může jít o tisíce až statisíce. Záleží, o jak silný region jde. "Neznamená to ale, že když někdo peníze nemá, nemůže být na předním místě kandidátky," dodává ředitelka.

Jsou poslanci, tak by peníze dát měli

Šance STAN zvyšuje spojení TOP 09, která do společné předvolební kasy přisype 26 milionů. "Neexistuje žádné nařízení z centra, aby kandidáti přispívali na kampaň. Nyní probíhají jednání na úrovni krajů a zatím nevím o tom, že by to někde formulovali jako povinnost," popsala mluvčí TOP 09 Alžběta Plívová.

"Řekli jsme kandidátům, že když chtějí přispět, tak můžou. Zatím od nikoho žádné peníze nemáme. Očekávám však, že se to změní," říká manažer jihočeské TOP 09 Jiří Žižka. "Lídři jsou většinou poslanci a to se pak předpokládá, že něco dají. Většinu ale bude platit naše centrum," míní Žižka. Kolik peněz nakonec v předvolební kase bude mít, si netroufá odhadnout.

Na kampaň bral poslanec část platu asistentovi

ČSSD se odrazí v krajské kampani od částky 20 milionů korun, které do regionů pošle Lidový dům. "Další prostředky půjdou z účtů krajů a okresních výkonných výborů," vysvětluje Martin Starec, místopředseda pro hospodaření strany. Sami kandidáti podle Starce mohou přispět dle úvahy a stranických pravidel. "Přispívají formou darovací smlouvy a členských příspěvků," popisuje Starec a ujišťuje, že všechny takové dary protékají účetnictvím ČSSD.

"U nás to bylo vždy tak, že centrála vyhradila na volby určitou částku. Kandidáti pak do kampaní dávali i své vlastní peníze, nebylo to ale povinné a nebyla ani specifikována žádná doporučená výše příspěvků," říká mluvčí Věcí veřejných Šárka Janouchová.

Poslanec Otto Chaloupka (2. 5. 2012)

Souvislost s financováním kampaně má i kauza člena VV Otto Chaloupky. Toho poslanci v červnu vydali ke stíhání kvůli podezření z braní úplatku. Chaloupkův někdejší asistent Vratislav Vařejka jej obvinil, že mu bral část platu. Chaloupka se hájil tím, že asistent dobrovolně platil kampaň VV před komunálními volbami. Policie jej chce obvinit. Obviněn už byl i Vařejka, protože je podezřelý, že uplácel (více o případu Otto Chaloupky zde).

Přesnou částku na kampaň zatím neupřesnili zemanovci, kterým červencový volební model agentury Factum Invenio předpovídá sněmovní křesla.

"Kampaň financujeme tím způsobem, že z centrály odejde do každého kraje balíček v různé výši. Záleží třeba na počtu obyvatel a podobně. Každý kraj navíc může získat sám za sebe peníze od sponzorů," vysvětluje ředitelka tiskového oddělení strany Hana Burianová. "V žádném případě neukládáme kandidátům povinnost, aby cokoliv platili. Zda to udělají, je na nich," podotýká Burianová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video