Kandidáti na rektora MU

Kandidáti na rektora Masarykovy univerzity Jiří Vácha (vlevo) a Jiří Zlatuška diskutují s akademickou obcí | foto: MAFA - MONIKA TOMÁŠKOVÁ

Kandidáti na rektora se střetli v otázce budování bohunického kampusu

Brno - Zcela zaplněná velká posluchárna lékařské fakulty naslouchala v pondělí v podvečer dvěma kandidátům na rektora Masarykovy univerzity. Byla to pro ně poslední příležitost veřejně představit svůj program před páteční volbou. Profesor informatiky Jiří Zlatuška, který je rektorem od roku 1998, přišel obhájit svoji dosavadní práci v této funkci a nabídnout program na další tři roky. Druhým mužem, jež se rozhodl o rektorský post usilovat, je profesor patologické fyziologie na lékařské fakultě Masarykovy univerzity Jiří Vácha. I ten přináší svůj program, který kritický. Těm, kteří přišli na veřejné zasedání Akademického senátu slibuje, že pokud bude zvolen, provede zásadní změny.

Jiří Vácha je přesvědčen, že se univerzita nedostatečně soustředí na svůj první úkol, kterým je podle něj základní výzkum. Chce zvýšit vědeckou výkonnost univerzity. "Kvalita badatelské činnosti se osvědčuje v publikování v mezinárodně citovaných periodicích a proto bych se snažil zvýšit publikační úroveň univerzity výrazným prémiováním autorů kvalitních publikací ze zdrojů univerzity," slibuje Vácha. Slovo student nebo studijní program se v jeho prohlášení objevuje minimálně.

Podle Zlatušky se ovšem výzkum nedá oddělit od studentů a právě kvalitní konkurenceschopní studenti jsou nejdůležitější úkolem rektora. "Nejdůležitější je podle mě to, co se odehraje v hlavách studentů po čas studia a co si z něj odnesou," vysvětlil Zlatuška. Na rozdíl od svého protikandidáta si myslí, že množství příspěvků v mezinárodních publikacích je nepřímým důkazem kvality pedagoga. "Tím důkazem je množství grantových prostředků, které přijdou na fakultu," míní Zlatuška.

Po hodinovém odpovídání na otázky, v němž Zlatuška popře, že by byl zastáncem školného a Vácha vysvětlí, že studenti by měli platit za opakování zkoušky, se oba střetnou nad tématem stavby bohunického kampusu, tedy velkého studentského městečka, kde by měla sídlit přírodovědecká, lékařská fakulta a tělovýchovná fakulta. Ještě předtím však Vácha připomene, že se pokusí o deset procent snížit náklady rektorátu.

Zlatuška je přesvědčen, že bez kampusu se univerzita neobejde. Vácha naopak tvrdí, že to zdaleka tak jednoznačné není. Stavbu kampusu přitom neodmítá, je k ní ale zdrženlivý. "Studenti budou odříznuti od městského centra s jeho obecně kulturním působením," jmenuje zápory projektu. Stávající jednání o získání prostředků by sice vedl dál, bránil by však tomu, aby se do projektu odčerpávaly prostředky ze základních dotací, tím spíš z dotací na výzkum. "Nemyslím si, že by stavba kampusu byla pro univerzitu naprostým nezbytím," dodal Vácha. Podle jeho informací, které, jak tvrdí, získal od kvestora 25. dubna, nemá stavba kampusu státní záruky, není tedy zcela jasné, kdo ji uhradí.

Zlatuška však tvrdí opak. Existuje harmonogram využití úvěrů včetně perspektivy příspěvků ministerstva školství na jejich splácení po dobu pětadvaceti let a zdrojů univerzity, s nimiž lze reálně počítat," vysvětluje Zlatuška.

"V takovém případě ovšem kvestorovi informace nechápu a rektor, který neví o tom, co dělá jeho podřízený, by měl odstoupit," zvýší hlas Vácha. Debata však plyne dál. Nikdo z publika na jeho výzvu nezareaguje. Naopak vystoupí děkan přírodovědecké fakulty, který vysvětlí, jak je kampus a počínání rektora Zlatušky pro univerzitu prospěšné.

Debatuje se ještě dlouho, kritika současného vedení střídá podporu stávajícímu rektorovi. Rozhodne se v pátek, oba kandidáti tvrdí, že jsou připraveni zvítězit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video