Čtveřice uchazečů o Pražský hrad v úterý diskutovala o rozvoji venkova (ilustrační snímek)

Čtveřice uchazečů o Pražský hrad v úterý diskutovala o rozvoji venkova (ilustrační snímek) | foto: Michal Šula, MAFRA

Těžebním limitům jasné ano i ne. Prezidentští kandidáti mluvili o venkově

  • 6
Čtveřice prezidentských kandidátů v úterý diskutovala se starosty obcí o dalším rozvoji a podobě českého venkova. Kromě osočování, kdo může za zneužívání eurodotací, došlo i na debatu o prolomení těžebních limitů. Zatímco Miloš Zeman těžbu podporuje, Jiří Dienstbier je proti.

Více než dvouhodinové diskuze o rozvoji českého venkova se zúčastnili Jiří Dienstbier, Vladimír Dlouhý, Přemysl Sobotka a Miloš Zeman. Hlavním tématem se nakonec stalo hospodaření malých obcí a čerpání eurodotací.

Ty jsou podle Dienstbiera pro Česko výhodné, nicméně systém byl nastaven příliš složitě a nešťastně. "Ty prostředky se mají používat na rozvoj infrastruktury a vzdělání, nikoliv do golfových hřišť nebo hotelů," prohlásil oficiální kandidát ČSSD.

V souvislosti s tím na něj zaútočil Přemysl Sobotka, který Dienstbierovi připomněl, že za rozdělování dotací jsou odpovědné kraje, ve kterých vládnou právě socialisté. "Dotace pokřivují prostředí," shrnul svůj názor Sobotka.

Za pravdu mu v druhé části programu dal i jeden ze starostů. "Slovo dotace je v malých obcích považováno málem za sprosté", poznamenal. Dlouhý by byl pro to, aby se dotace používaly pro velké nadnárodní projekty, jako jsou dálnice nebo železnice.

Podle Zemana je klíčové vyřešit hospodaření obcí. Sám se přiklonil k tomu, aby v menších městech a obcích získávali peníze z daní, které odvádějí firmy s pobočkami v nich. Ty totiž podle Zemana často mají sídlo ve větších městech, kde ovšem fakticky nefungují a obce tak na tom tratí.

Na závěr se dostalo i na ožehavé téma prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji. Zatímco Miloš Zeman byl zcela jasně pro prolomení a byl by pro krajské referendum, Jiří Dienstbier se postavil proti němu. "Ne za předpokladu, že by se jednalo o oblast, kde žijí lidé," uvedl v souvislosti s protesty obcí jako je například Horní Jiřetín.

Podle Přemysla Sobotky by mělo rozhodnutí vzejít z určitého kompromisu, principiálně ale souhlasil se Zemanem. Nesmělé ano vyjádřil i čtvrtý účastník debaty, Vladimír Dlouhý. Jen s tím rozdílem, že podle něj v tomto případě kompromis neexistuje. Vláda by však podle něj měla projevit více odvahy k vyjádření jasného názoru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video