Jiří Diensbier chce sbírat podpisy občanů, i když je nepotřebuje. Sbírání podpisů chce pojmout jako kampaň.

Jiří Diensbier chce sbírat podpisy občanů, i když je nepotřebuje. Sbírání podpisů chce pojmout jako kampaň. | foto: Petr Topič, MAFRA

Dienstbier chce v boji o Hrad sehnat padesát tisíc podpisů. Jako Zeman

  • 427
Nejméně čtyři uchazeči o post prezidenta budou sbírat padesát tisíc podpisů, aby se jejich kandidatura stala oficiální. A to přesto, že to nepotřebují. Třeba Jiří Dienstbier má za sebou dostatek zákonodárců z ČSSD, a přesto chce obcházet občany s peticí, prý v rámci kampaně.

Ze sběru 50 tisíc potřebných podpisů už se mezi prezidentskými kandidáty stala móda a způsob volební kampaně. Bude je shánět i Jiří Dienstbier z ČSSD.

"Podpisy chci určitě sbírat a nejlépe ještě víc než padesát tisíc. Už i při podepisování mám možnost setkávat se s lidmi," avizuje prezidentský kandidát ČSSD Jiří Dienstbier. Zatímco pro Miloše Zemana podpisy sbírají jiní a chtějí mu je donést na Vysočinu, Dienstbier se chce sběru osobně zúčastnit.

Čerstvě postavil volební tým a ladí strategii kampaně. Ve středu se uskutečnila druhá velká porada volebního štábu. Podle posledního průzkumu Medianu je však Dienstbier až pátý s 5,5 procenty hlasů. Vede Jan Fischer s 36 procenty (více čtěte zde).

Půjde Dienstbier proti Zemanovi, nebo zacílí na mladé?

"Průzkumy nemají žádnou vypovídací hodnotu. U některých stran uvádějí víc kandidátů. Sociální demokraté mohli považovat za svého kandidáta jak mě, tak Miloše Zemana, tak Jana Švejnara," uklidňuje sám sebe Dienstbier. Pravda je, že pokud nakonec do boje nepůjde nerozhodný Jan Švejnar, část jeho hlasů by mohla připadnout i Dienstbierovi.

Podle informací MF DNES mu budou pomáhat například právník Jakub Landovský, který by měl dělat mluvčího kampaně, nebo šéf politicko-analytického oddělení ČSSD Oto Novotný.

Dokonce se porad zúčastňuje i jeden zahraniční expert, který už se podílel na přípravě volební kampaně v Irsku. "Zatím se pohybujeme pořád ve stadiu úvah, i když jsou velmi reálné. Nic ještě není definitivně rozhodnuté," komentoval složení týmu v pátek sám Dienstbier. Jeho poradci se přou, jestli má vystupovat jako otevřeně stranický kandidát, zatímco všichni ostatní před ním zdůrazňují opak.

"Anebo jinak, má se rvát o tvrdé jádro voličů ČSSD se Zemanem, nebo se chovat liberálněji, aby přilákal mladší příznivce? Žádný kandidát svoje karty úplně neodkrývá, ale asi je jasné, že jeho soupeřem je hlavně Miloš Zeman," říká jeho poradce Landovský.

Kandidáti čekající na zákon

V táboře Jana Fischera zatím vyčkávají a podpisy dosud nezačali sbírat. "Začít se sběrem podpisů před tím, než návrh prováděcího zákona prošel minimálně sněmovními výbory, by bylo nezodpovědné. Hrozilo by, že podpisy propadnou. Na zahájení sběru podpisů se připravujeme. Přesné datum ještě nepadlo," uvedla v pátek Sabina Tančevová z Fischerovy kanceláře.

Patrně jí uniklo, že zákon přes výbory prošel v úterý, takže zbývá závěrečné čtení ve Sněmovně. Už by podpisy klidně shánět mohla.

Favorit Fischer by se asi také nejspíš dokázal s nějakou stranou dohodnout. Už však asi nechce, aby na něj měli politici vliv, jako když dělal předsedu vlády. S podpisy zákonodárců nepočítá. "Jan Fischer je nezávislým a nestranickým kandidátem, proto nehledá žádné kličky a nebude mít zadní vrátka," doplnila Tančevová v narážce na senátory ČSSD, kteří chtějí pomoci Zemanovi se svými podpisy, kdyby mu velká petice nevyšla.

Jan Švejnar chce počkat na definitivní schválení volebního zákona a pak také sbírat podpisy. Na rozdíl od Fischera zatím nepředstavil ani volební tým. Kromě nich podpisy potřebuje a už shromažďuje Jana Bobošíková ze Suverenity. Podle své tajemnice Michaely Jakubův jich zatím má něco přes deset tisíc.

Zákon nezakazuje podepsat se více kandidátům. Můžete věnovat podpis třeba Zemanovi i Dienstbierovi. Čas na sběr je asi do listopadu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video