Vladimír Franz, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Táňa Fischerová

Vladimír Franz, Přemysl Sobotka, Miloš Zeman, Jiří Dienstbier a Táňa Fischerová před debatou prezidentských kandidátů v pražské NTK. (8. ledna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Kandidáti na Hrad měli chyby u milionových darů, ukázal audit

  • 34
Při financování souboje o Hrad si kandidáti příliš nelámali hlavu s tím, aby dodrželi náležitosti zákona. Podle přílohy k závěrečné zprávě o financování kampaní uvedli tři kandidáti neúplná data u darů v hodnotě milionů korun - Přemysl Sobotka z ODS u darů za 16,4 milionu Kč, Jiří Dienstbier u za 14,5 milionů a Jan Fischer za 4,9 milionů korun.

"Všichni kandidáti udělali nějaké chyby, ale nebyly takového rázu, že by ohrožovaly demokracii," řekl iDNES.cz Jaroslav Kubera z mandátového a imunitního výboru Senátu.

Vítěz klání o Hrad, prezident Miloš Zeman, respektive jeho volební výbor nedoložil úplně náležitosti darů v hodnotě 157 636,70 Kč, což je ve srovnání se Sobotkou, Dienstbierem i Fischerem "pakatel".

Kandidáti Jan Fischer a Vladimír Franz zase podle závěrečného auditu kampaní porušili zákon tím, že si zřídili dva volební účty.

Zeman jako jediný podle zprávy Senátu, kterou má iDNES.cz k dispozici, splnil ve lhůtě stanovené zákonem oznamovací povinnost, která kandidátům ukládá, aby do třiceti dnů převedli peníze nevyužité na volební kampaň na sociální, zdravotní, sportovní, ekologický, kulturní nebo jinak veřejně prospěšný účel.

Za chyby žádný trest nehrozí

Ohledně převodu nevyužitých peněz chybovali všichni. U Táni Fischerové nelze podle zprávy Senátu ověřit, na jaký účel zbylé peníze šly, u Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga to plně nelze ověřit v účetnictví. Všichni kandidáti naopak dodrželi limit výdajů na volbu, který byl 40 milionů pro první kolo a do 50 milionů ve druhém kole, kde se utkali Zeman a Schwarzenberg.

"Chyby, které jsme našli, nelze nijak sankcionovat, ten zákon je napsaný špatně," odvětil senátor Kubera z ODS na dotaz, zda za pochybení kandidátům něco hrozí. Podle předsedy mandátového a imunitního výboru Jiřího Oberfalzera nebyly prohřešky zásadní.

Kandidáti podle něj chybovali i v tom, že transparentní účet pro financování kampaně neuzavřeli dnem vyhlášení volebních výsledků. Platilo to zejména pro prezidenta Zemana a současného ministra financí Fischera, kteří ještě dlouho po volbách spláceli své závazky a přijímali příspěvky na své volební účty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video