Kandidáti do NATO vzhlížejí k summitu

Bukurešť - Vyhlídky listopadového summitu Severoatlantické aliance v Praze, význam rozšíření NATO na Balkán a odhodlání kandidátských zemí k aktivní práci v alianci jsou podle prvních projevů hlavními tématy dvoudenního setkání deseti premiérů států usilujících o vstup do NATO, které začalo v Bukurešti.
Předsedové vlád Slovenska, Rumunska, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Albánie chtějí na schůzce s názvem Summit 2002 - Jaro nových spojenců demonstrovat vzájemnou solidaritu při společném úsilí o integraci do NATO.

"Duch solidarity a spolupráce ukázal, že můžeme být spojenci 'de facto', bez smluv a protokolů," prohlásil v úvodním projevu rumunský premiér Adrian Nastase. S potěšením ocenil, že kandidátská "cesta do Prahy" vede přes rumunskou metropoli.
Prezident Rumunska Ion Iliescu zdůraznil, že kandidátské země se snaží přiblížit NATO reformováním svých armád nebo účastí na mezinárodních mírových misích.

"Konečné rozhodnutí o rozšíření NATO bude hlavně politické. My chceme na této schůzce dát politický signál o naší silné vůli přispět a posílit NATO," konstatoval.
Desítku předsedů vlád kandidátských zemí přicestovali podpořit také polský prezident Aleksander Kwasniewski, český premiér Miloš Zeman a předseda tureckého kabinetu Bülent Ecevit. Samotnou alianci reprezentuje předseda Parlamentního shromáždění NATO Rafael Estrella.

Písemné zdravice poslali americký prezident George Bush, britský premiér Tony Blair, generální tajemník NATO George Robertson a český prezident Václav Havel.
Bush ve svém vzkazu kandidáty ujistil o podpoře Spojených států a zdůraznil potřebu společné obrany proti teroru. "Naše národy udělají v Praze historický krok k odstranění zbývajících rozdílů v Evropě. Přizpůsobíme a zlepšíme schopnosti NATO k lepší ochraně našich občanů před novými hrozbami, kdekoli se objeví," napsal v listu uchazečům s tím, že jejich setkání v Bukurešti významně přispívá k dosažení těchto cílů.

Krátký pozdrav českého prezidenta se soustředil na dodávání naděje všem kandidátům. Jeho slova, že Praha bude znamenat definitivní odstranění posledních zbytků železné opony v Evropě, vyzdvihl Nastase již na počátku. "Věřím, že summmit bude úspěšný," vzkázal Havel do Bukurešti.

Robertson se přes televizní obrazovky připojil s ujištěním, že Evropa nebude bez rozšíření NATO jednotná. Předvstupovými přípravami práce jednotlivých kandidátů zdaleka nekončí, ale musí po zapojení do struktur aliance neustále pokračovat v neztenčené míře. "Nejde o jednorázovou záležitost," řekl. Zdůraznil, že NATO zatím nové členy nevybralo a všechno záleží na kandidátech samotných.

Dvoudenní setkání navazuje na první konferenci deseti zemí aspirujících na členství v alianci, kterou uspořádalo loni v květnu Slovensko a na říjnový summit prezidentů v Sofii. Svou představu o cestě do NATO představí během dvou dnů každý z premiérů. Zeman se chystá vystoupit s projevem v úterý, kdy setkání skončí společnou tiskovou konferencí.

Video