Madrazo časem 2:40 bezkonkurenčně vyhrál v kategorii pětapadesátníků. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Kandidát na prezidenta si zkrátil maraton a vyhrál

• 13
Mexický politik Roberto Madrazo byl zbaven vítězství v berlínském maratonu. Loňský třetí muž prezidentských voleb totiž podváděl a běžel zkratkou. Madrazo, který si ušetřil 15 kilometrů a proběhl nadšený cílovou páskou, tvrdí, že si jen šel do cíle pro věci.

Maraton se v Berlíně běžel v poslední zářijový den. Madrazo byl původně s časem 2 hodiny 40 minut považován za vítěze v kategorii pětapadesátníků.

Fotografie Madraza probíhajícího s rozpaženýma rukama cílovou páskou otiskla mexická i německá média. Pak ale organizátorům začalo připadat divné, že v cíli nevypadal unavený ani zpocený. Vyšlo najevo, že Madrazo běžel zkratkou a ušetřil si 15 kilometrů.

Politik: Je to osobní útok
V Mexiku Madraza přivítal posměch a kritika. Politik až nyní prolomil mlčení a útoky označil za práci politických odpůrců. Tvrdí, že nepodváděl.

"Musel jsem toho po 21 kilometrech nechat, takže jsem zamířil přímo k cíli pro oblečení a medaili za účast. Ve sportu žádné zkratky neexistují, je to osobní výzva. Nikdy jsem neřekl, že jsem v Berlíně zvítězil, a za první místo jsem žádnou medaili nedostal," řekl.

Mandrazův "normální" maratónský čas je hodně přes tři hodiny. Politik se hájí tím, že pětapadesátník ani nemůže tuto trasu uběhnout za dvě hodiny čtyřicet.

Nevysvětlil ale dvě věci: Proč probíhal cílem s ostatními účastníky a proč neohlásil organizátorům, že neběžel celou trasu.

Madrazo loni kandidoval za Institucionální revoluční stranu, která Mexiku vládla 70 let až do roku 2000. V Mexiku se teď říká, že Madrazo přenesl partajní fígle do sportu.